Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Święcenia prezbiteratu i diakonatu we franciszkańskiej rodzinie

    Rodzina franciszkańska ma czterech nowych prezbiterów i dziewięciu diakonów!

2024-06-02 18:54

jms

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    W sobotę 1 czerwca w bazylice św. Franciszka w Krakowie o. bp Damian Muskus OFM udzielił sakramentu święceń braciom z trzech zakonów - Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Kapucynów i Braci Mniejszych Konwentualnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    Ojciec biskup, wywodzący się z rodziny franciszkańskiej, mówił swoim młodszym współbraciom, że święcenia to wyjątkowy dar. - Na pewno nie są odżywką dla waszych sił, umiejętności, talentów i wyobraźni. Nie dają wam prawa do reformowania Kościoła według własnych wizji i pomysłów. Nie są przepustką na salony polityczne ani do miejsc, gdzie bywają ludzie z wyższych sfer. Nie upoważniają was do tego, by sięgać po rzeczy złote, a skromne. Nie można ich też utożsamiać z ukończeniem szkoły aktorskiej, po której przez resztę życia można z wielkim powodzeniem grać rolę księdza - przestrzegał.

    Kaznodzieja przekonywał: - Święcenia przyjmujecie po to, by stać się świadkami Chrystusa. On ma być waszą siłą. Jego towarzystwa macie pragnąć. On ma być waszym największym bogactwem. Jemu macie służyć. Pan będzie was posyłał w sam środek ludzkich bied nie po to, byście sami próbowali im zaradzać, ale po to, by mógł działać przez was: uzdrawiać, głosić, uwalniać od brzemienia grzechu, dawać nadzieję.

    Ojciec biskup zachęcał, aby za przykładem założyciela ich zakonu – św. Franciszka z Asyżu byli wiarygodnymi świadkami Chrystusa Zbawiciela, pokorni, współodczuwający z cierpiącymi, wrażliwymi na ich ból, troszczący się o najmniejszych, stawający w obronie słabych i solidarni z odrzuconymi.

    Na koniec o. bp Damian Muskus złożył życzenia przyjmującym święcenia prezbiteratu i diakonatu: - Życzę wam dzisiaj, byście przede wszystkim byli świadkami Boga, który jest nam bliski. Nie bądźcie teoretykami bliskości z Jezusem, ale praktykujcie ją wiernie, dbajcie o nią, by nie zagubić się na równinach świata. Życzę wam, byście nie zapomnieli, że cokolwiek robicie, czy są to sprawy wielkie, czy niepozorne, to On przez was działa, a nie wy. Brońcie się przed popadnięciem w fałszywe przekonanie o wyjątkowości waszej misji. Od św. Franciszka uczcie się, jak nieść na sobie rany Jezusa, jak dostrzec, że Miłość wciąż nie jest kochana, i co robić, by została na nowo umiłowana w Kościele, w drugim człowieku, w was samych.

Reklama

    Życzenia dla neoprezbiterów i neodiakonów popłynęły również od wyższych przełożonych braci i od zarządu Studium Franciszkańskiego. Przyjmujący święcenia z kolei publicznie dziękowali Bogu i ludziom za wszystko, co sprawiło, że ten dzień stał się wyjątkowy i niepowtarzalny w ich życiu.

    Nowo wyświęceni: o. Dawid Jeziorski, o. Dawid Furgał, o. Szymon Tuptoński i o. dk. Łukasz Gradek, o. dk. Mateusz Hnat, o. dk. Szymon Greszta należą do Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce.

O. dk. Serhiy Horovyy i o. dk. Vladyslav Pashayev – do Kustodii Świętego Krzyża Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych na Ukrainie.

O. Łukasz Kucięba, o. dk. Łukasz Gryzło i o. dk. Ignacy Łukasz Firlit – do Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych w Polsce.

O. dk. Daniel Wójcik i o. dk. Kamil Pasierbski – do Prowincji Krakowskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list programowy”

2024-06-16 10:03

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Episkopat News

- Nasza diecezjalna wspólnota nie jest wysokim drzewem. Jest drzewem, które trwa mimo licznych wichur i huraganów. Jest drzewem mocno doświadczonym, ale także drzewem, które się nie złamało, które walczy z przeciwnościami - napisał do diecezjan bp Artur Ważny. Z okazji swojego ingresu skierował do wiernych list pasterski o charakterze programowym. Pismo odczytywane jest we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji sosnowieckiej w niedzielę 16 czerwca 2024 r.

Zapowiada w nim tworzenie relacji i wspólne wędrowanie razem z wiernymi. Podstawą tych działań ma być Boża obietnica bycia jak cedr, znane biblijne drzewo.

CZYTAJ DALEJ

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 38-42.

Poniedziałek, 17 czerwca. Wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika

CZYTAJ DALEJ

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Organizatorzy marszu - Centrum Życia i Rodziny - podkreśla, że obrona wartości: życia, rodziny, wolności i suwerenności jest możliwa tylko we wspólnym i zjednoczonym działaniu wszystkich, którym te wartości są drogie, tak w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim. Dlatego tego dnia, podobnie jak tydzień temu, marsze dla życia i rodziny przeszły w wielu polskich miastach, a od kwietnia do października przejdą one łącznie w ponad 50 polskich miastach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję