Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Aby umożliwić wspólną refleksję…

    W najbliższy czwartek, 6 czerwca odbędzie się konferencja naukowa „Męstwo i odwaga w wyznawaniu wiary w kontekście życia św. Józefa Sebastiana Pelczara".

2024-06-04 23:57

plakat organizatorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Zaproszeni goście, prelegenci oraz słuchacze spotkają się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Jak informują organizatorzy: „Inicjatywa ta ma na celu zgromadzenie czołowych teologów, aby umożliwić wspólną refleksję nad życiem i duchowym dziedzictwem św. Józefa Sebastiana Pelczara. W programie wydarzenia zaplanowane są sesje plenarne oraz panele dyskusyjne, które umożliwią wymianę wiedzy i doświadczeń między prelegentami i zgromadzonymi gośćmi”.

    Organizatorem wydarzenia jest Rada Rycerzy Kolumba UPJPII przy współpracy Katedry Homiletyki i Komunikacji Religijnej Wydziału Teologicznego UPJPII, Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz Instytutu Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    Plan konferencji przedstawia się następująco:

8:30 Otwarcie konferencji, wystąpienia organizatorów i zaproszonych gości:

- ks. dr hab. Witold Ostafiński, prof UPJPII, kapelan Uniwersyteckiej Rady Rycerzy Kolumba

- abp Marek Jędraszewski - metropolita krakowski

- ks. dr hab. Antoni Świerczek, prof. UPJPII, prorektor UPJPII w Krakowie

- Szymon Czyszek, przedstawiciel Delagata Stanowego Rycerzy Kolumba w Polsce

- s. Olga Podsadnia, Przełożona Generalna Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego

    SESJA PIERWSZA, moderator: dr Karol Petryszak

9.00 - ks. dr hab. Marcin Godawa, UPJPII: Męstwo w pokusie - głos św. Józefa Sebastiana Pelczara wobec dzisiejszych interpretacji problemu.

9.20 - ks. dr hab. Jan Klimek, UPJPII: Cnota męstwa w pismach i w życiu św. Józefa Sebastiana Pelczara - pasterza i pastoralisty.

9.40 -ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak, UPJPII: Psalmy w życiu kapłana na podstawie „Rozmyślania o życiu kapłańskim”

10.00 - ks. Piotr Misztal, Santa Croce Rzym: „Wyście wytrwali przy Mnie w moich przeciwnościach” (Łk 22, 28) Cnota męstwa w życiu kapłana według nauczania i życia świętego Józefa Sebastiana Pelczara.

Reklama

10. 20 dyskusja

10. 40 przerwa kawowa

    SESJA DRUGA, moderator: dr Karol Zawiślak

11.10 - mgr Piotr Olechowski, Wydział Prawa UJ: Męstwo przejawiające się w różnych aspektach życia św. bp Józefa Sebastiana Pelczara

11.30 - ks. dr Tomasz Picur, Instytut Teologiczny w Przemyślu: Cnota męstwa jako stała gotowość do przekraczania samego siebie.

11.50 - prof. ucz. dr hab. Monika Przybysz, UKSW w Warszawie: Sekundowy ojciec o odpowiedzialności za dzieci w przestrzeni cyfrowej.

12.10 - ks. dr Bogusław Kastelik, Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie: Święty Józef Sebastian Pelczar jako obrońca wiary

12. 30 dyskusja

13 - przerwa kawowa / obiad

    SESJA TRZECIA, moderator: dr Przemysław Żebrok

13.30 - dr Karol Petryszak, Wydział Filozofii UPJPII: Cnota odwagi cywilnej w życiu i pracy intelektualnej św. Józefa Sebastiana Pelczara - na podstawie pism „Życie duchowne, czyli doskonałość chrześcijańska...” oraz „Masoneria, jej istota, zasady, dążności...”

13.50 - ks. Sebastian Kosecki: Cnota męstwa w działalności duszpasterskiej.

14.10 Roman Drążek, Uniwersytecka Rada Rycerzy Kolumba 18067: Polski laikat katolicki wobec zagrożenia masonerią w świetle nauczania J.S. Pelczara.

14. 30 – dyskusja

15. 00 – zakończenie

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina najpiękniejszą wspólnotą. Rubinowy jubileusz papieskiej parafii w Lublinie

2024-06-16 08:13

Katarzyna Artymiak

Parafia Świętej Rodziny w Lublinie potocznie jest nazywana papieską parafią, a to dzięki wizycie papieża Jana Pawła II w 1987 roku w Lublinie i Mszy św. sprawowanej przez naszego Rodaka przy budującej się wówczas świątyni na Czubach. Niemym świadkiem tych wydarzeń po dziś dzień jest metalowy krzyż, który miał widnieć na frontonie kościoła, ale ostatecznie pozostał na tym samym miejscu, co podczas historycznej liturgii. W tym roku parafia świętuje 40-lecie. Z tej okazji odbyły się misje prowadzone przez ojców misjonarzy Świętej Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Budować z Bogiem

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 24

[ TEMATY ]

Bóg

liturgia

Grażyna Kołek

Kiedy budujemy dom, to z dnia na dzień widzimy efekt naszej pracy. Najpierw powstają fundamenty, potem ściany i wreszcie dach. Kiedy krawcowa szyje ubranie i powstaje piękna bluzka lub zgrabna sukienka, także widzi efekt swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Polska przegrała z Holandią 1:2 w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-16 16:55

[ TEMATY ]

Euro 2024

PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Grupa D: Polska - Holandia 1:2 (1:1).

Bramki: 1:0 Adam Buksa (16-głową), 1:1 Cody Gakpo (29), 1:2 Wout Weghorst (83).

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję