Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Była kobietą słuchającą

    Siedmioro laureatów VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej, przebiegającego w tym roku pod hasłem „Jadwiga- Król”, otrzymało indeksy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

2024-06-08 11:31

Archiwum UPJPII

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Organizowane corocznie wydarzenie – Zjazd Rodziny Szkół św. Jadwigi Królowej – w tym roku ma charakter szczególny. W Krakowie trwają bowiem obchody 650-lecia urodzin świętej królowej Jadwigi.

    XVIII Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół św. Jadwigi Królowej rozpoczęła e czwartek 6 czerwca w katedrze wawelskiej Msza św. pod przewodnictwem ks. dr. Pawła Barana, proboszcza parafii archikatedralnej św. Stanisława BM i św. Wacława M. Kapłan, zwracając się do młodzieży licznie zgromadzonej w katedrze, szczególnie akcentował mądrość i roztropność Jadwigi – króla Polski, podkreślając, że zawsze starała się otaczać ludźmi mądrymi, uczonymi, wśród których szukała dla siebie doradców. Była kobietą „słuchającą”. Najpierw wsłuchiwała się w bicie serca swojego królestwa, a potem słuchała mądrych rad. Miała dobry kontakt ze swoimi doradcami, dworem, rycerstwem, ale rozmawiała też z ludźmi prostymi. Wszystko to pomagało jej wyciągać odpowiednie wnioski i podejmować właściwe decyzje. Ksiądz Paweł Baran radził młodym ludziom, by uczyli się słuchać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    Po zakończeniu Eucharystii nastąpiło rozdanie nagród w konkursach, w których, jak poinformowała Stanisława Buczek, prezes zarządu Rodziny Szkół św. Jadwigi Królowej, wzięli udział uczniowie ze 150 szkół z całej Polski. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w kategoriach szkół średnich i podstawowych otrzymali Złote, Srebrne i Brązowe Lilie Andegaweńskie.

    Siedmioro laureatów VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej, przebiegającego w tym roku pod hasłem „Jadwiga- Król”, otrzymało indeksy uprawniające do podjęcia nauki na wybranych wydziałach Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, które wręczył zwycięzcom ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut, prorektor UPJPII ds. nauki. Pogratulował wszystkim laureatom i zaznaczył, jak to jest ważne, że wydarzenie to odbywa się w tak szczególnym miejscu, jakim jest katedra wawelska, która łączy wszystkich Polaków, świadczy o historii, ale jest też spojrzeniem ku przyszłości. - Życzę wszystkim, którzy sięgnęli do przeszłości, do historii naszej wielkiej królowej, która stąd rozciąga swoje oblicze nad naszym narodem, Kościołem – mówił ks. prof. T. Rozkrut – aby dalej błogosławiła, wspierała. A my nabierając od niej mądrości – tej życiowej i tej naukowej – abyśmy śmiało, z młodzieńczym entuzjazmem, z katedry na Wawelu, od św. Jadwigi, ruszyli w przyszłość swoją osobistą, rodzinną, naukową i zawodową.

Reklama

    Uniwersytet Papieski św. królową Jadwigę darzy szczególną estymą, zawdzięczając jej swoje początki. Uczelnia wywodzi się bowiem z utworzonego przez Królową Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Krakowskiego, dzisiejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

    Laureaci konkursu otrzymali także indeksy Uniwersytetu Rzeszowskiego, który w 2006 r., z okazji pięciolecia uczelni, na patronkę Uniwersytetu Rzeszowskiego wybrał właśnie św. Jadwigę Andegaweńską.

    Pierwsze miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej „Jadwiga – Król” w kategorii szkół ponadpodstawowych zdobyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Błażowej:

Wiktoria Kulasa,

Szymon Olszowy,

Mateusz Para.

        Jak powiedziała nam po uroczystości Wiktoria – szanuje i ceni królową oczywiście za starania czynione w kierunku odnowy Uniwersytetu Krakowskiego, ale też za to, że największą miarę przykładała do nauki i religii i jest niekwestionowanym wzorem dla młodych ludzi. Szymon i Mateusz dopowiedzieli, że święta Królowa jest im bliska nie wyłącznie z tego względu, że jest patronką szkoły, do której uczęszczają, ale wzięli udział w konkursie z ochotą, gdyż temat pokrywał się z ich zainteresowaniami. Cenią św. Jadwigę za to, że była tak bardzo otwarta dla ludzi, pomagała im, potrafiła w nich dostrzec dobro, a co niezwykle ważne – troszczyła się o rozwój nauki, ponadto potrafiła drogą dyplomatyczną rozwiązywać konflikty unikając walki zbrojnej.

Reklama

II miejsce osiągnęła Dominika Gwóźdź, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Starachowicach

III miejsce zdobyli uczniowie VI Liceum Ogólnokształcące im. Z. Herberta w Bełchatowie:

Filip Drygalski,

Natalia Rybak,

Karol Kocik.

    Filip, który nie po raz pierwszy startuje w tym konkursie i w ub. roku również zdobył jego laury, mówi: - Najbardziej podziwiamy Jadwigę za to, że była Marią i Martą, że w swoim życiu potrafiła połączyć zarówno postawę czynną – potrafiła działać, odnowiła uniwersytet, zakładała szpitale, ale była także osobą kontemplacyjną, bardzo dużo się modliła, wspierała Kościół. Myślę, że w tych czasach jest to szczególnie ważne, także dla młodych ludzi, dla których powinna być wzorem do naśladowania.

    Rozdano także dyplomy i nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Jadwiga – Król”. Nagrody wręczał m.in. konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér, konsulat węgierski bowiem aktywnie angażuje się w wydarzenia mające uczcić i popularyzować wśród młodych ludzi postać i dzieło św. królowej Jadwigi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska przegrała z Holandią 1:2 w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-16 16:55

[ TEMATY ]

Euro 2024

PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Grupa D: Polska - Holandia 1:2 (1:1).

Bramki: 1:0 Adam Buksa (16-głową), 1:1 Cody Gakpo (29), 1:2 Wout Weghorst (83).

CZYTAJ DALEJ

Od nas zależy, czy chcemy iść drogą, którą Jezus nas powołał

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 26-34.

Niedziela, 16 czerwca. Jedenasta niedziela zwykła

CZYTAJ DALEJ

Złoty jubileusz

2024-06-16 16:32

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu świętowała jubileusz 50-lecia powstania.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który udzielił również sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję