Reklama

Niedziela w Warszawie

Lektura nie tylko dla parafian

W diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na warszawskim Kole zaprezentowano dzisiaj dwie publikacje dokumentujące dawne i najnowsze dzieje wspólnoty parafialnej na szerokim tle dzielnicy.

[ TEMATY ]

Sanktuarium św. Józefa w Warszawie

Edgar Sukiennik

archiwum parafii św. Józefa

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza książka autorstwa Aldony Konkiel Kalendarium parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie na Kole w latach 2022–2023 to już druga publikacja z serii kalendarium parafii św. Józefa. Dwa lata temu autorka wydała drukiem obszerne kalendarium dokumentujące dzieje najnowsze parafii. Tym razem oddaje do rąk czytelników nieco krótsze, ale bardzo bogate pod względem merytorycznym kalendarium za ostatnie dwa lata. W tym czasie w parafii miało miejsce wiele ważnych wydarzeń, jak chociażby jubileusz 35-lecia nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu, czy ustanowienie relikwiarium ze zbiorem ponad 200 relikwii świętych i błogosławionych. To jeden z największych zbiorów relikwii w Polsce.

Kalendarium zawiera nie tylko zapiski kronikarskie, lecz także krótkie artykuły odnoszące się do najważniejszych wydarzeń w parafii. To cenne dopełnienie tej publikacji. Do publikacji dołączono bogatą dokumentację fotograficzną i skany dokumentów urzędowych dotyczących parafii i sanktuarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Autorem drugiej zaprezentowanej dzisiaj książki Biskupi warszawscy w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie na Kole w latach 1938–2024 jest dr Edgar Sukiennik, pracownik Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz lektor parafii.

- Mam nadzieję, że niniejsza publikacja przybliży czytelnikom najważniejsze wydarzenia z historii parafii i sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Warszawie na Kole, w których uczestniczyli pasterze Kościoła warszawskiego i okazjonalnie zapraszani hierarchowie spoza archidiecezji. Ich posługa na Kole odkrywa bogatą i różnorodną działalność parafii i sanktuarium w wielu obszarach życia wspólnoty wierzących – podkreślił ks. dr Zbigniew Godlewski, proboszcz parafii św. Józefa.

- Parafia na warszawskim Kole zawsze słynęła z tego, że dużo się u nas działo i nadal dzieje, więc i wizyty pasterzy Kościoła wypadają dość często. Jeden raz gościł u nas Sługa Boży kard. August Hlond, osiem razy przyjeżdżał bł. kard. Stefan Wyszyński, 15 razy prymas Józef Glemp i aż 17 razy obecnie urzędujący kard. Kazimierz Nycz. Biskupi uczestniczyli w najważniejszych wydarzeniach w życiu wspólnoty. Niekiedy brali w nich udział okazjonalnie zapraszani hierarchowie spoza naszej archidiecezji - powiedział w czasie prezentacji dr Sukiennik.

Reklama

Całość publikacji wzbogacona jest również zdjęciami z wizyt biskupów. Szczególną wartość mają fotografie ukazujące wizyty prymasa Wyszyńskiego. Na końcu książki znajdują się aneksy z dotychczas niepublikowanymi kazaniami kardynałów Wyszyńskiego, Glempa i Nycza.

- Wyciągamy je ze skarbca Kościoła, aby czytelnicy mogli się z nimi zapoznać. Te myśli są tak aktualne, że i dzisiaj, pomimo upływu wielu lat, nie straciły na wartości - zaznaczył autor.

Obydwie publikacje, które rozprowadzane są w sanktuarium św. Józefa dzisiaj po wszystkich Mszach św., można również nabyć w parafii.

2024-06-16 17:01

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwykli święci ludzie

Niedziela warszawska 12/2023, str. I

[ TEMATY ]

Sanktuarium św. Józefa w Warszawie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Relikwie św. Józefa będą umieszczone w specjalnym relikwiarium nad tabernakulum, otwieranym przy dźwięku intrady – mówi ks. dr Zbigniew Godlewski, kustosz sanktuarium św. Józefa

Relikwie św. Józefa będą umieszczone w specjalnym relikwiarium nad tabernakulum, otwieranym przy dźwięku intrady – mówi ks. dr Zbigniew Godlewski, kustosz sanktuarium św. Józefa

Około 30 nowych, pozyskanych ostatnio relikwii zasili relikwiarium świętych i błogosławionych w diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na Kole.

Relikwie zostaną wprowadzone w procesji 20 marca, w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, która jest parafialnym odpustem. – Przy śpiewie łacińskim litanii do Wszystkich Świętych po raz pierwszy zostaną wystawione do publicznego kultu – mówi proboszcz parafii i kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Godlewski. W czasie uroczystości – już tradycyjnie młodzi ludzie – w tym roku 130 osób – przyjmie sakrament bierzmowania. Udzieli go bp Rafał Markowski.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego ciała w czasie wyznaczonym przez Jezusa

2024-07-19 21:13

[ TEMATY ]

świadectwo

Myrna Nazzour

Małgorzata Cichoń

Myrna Nazzour - mistyczka i stygmatyczka

Myrna Nazzour - mistyczka i stygmatyczka

To było blisko dziesięć lat temu – w 2014 roku – kiedy poznałam Myrnę Nazzour i jej męża Nicolasa. To od nich bezpośrednio usłyszałam historię ich życia. Zachwyciła mnie ich normalność, zwyczajność… Nazzourowie, małżonkowie wówczas z trzydziestoletnim stażem, zwyczajnie się kochali. Widać to było chociażby w ich spojrzeniu, gestach czy słowach. Z wielką miłością mówili także o swoich dzieciach czy wnukach.

CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!: "Kobiety do zadań specjalnych"

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: w Madrycie odsłonięto tablicę upamiętniającą św. Jana Pawła II

2024-07-19 15:04

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Benedykt XVI

Madryt

św. Matka Teresa z Kalkuty

tablica pamiątkowa

tablica

Adobe.Stock.pl

Katedra w Madrycie, Hiszpania

Katedra w Madrycie, Hiszpania

W siedzibie nuncjatury apostolskiej w Madrycie odsłonięto tablicę upamiętniającą św. Jana Pawła II. Przedstawia ona obok postaci pochodzącego z Polski papieża również jego następcę papieża Benedykta XVI oraz Matkę Teresę z Kalkuty.

Tablica w kształcie krzyża została podarowana nuncjuszowi Stolicy Apostolskiej w Hiszpanii arcybiskupowi Bernardito Auzie przez władze hiszpańskiej Akademii Dyplomatycznej. W komunikacie przewodniczący akademii Santiago Velo de Antelo wyjaśnił, że autorem dzieła jest rzeźbiarz Francisco Parra. Dodał, że tablica, w której centrum umieszczony został krucyfiks została odsłonięta w obecności arcybiskupa Auzy oraz delegacji hiszpańskich ambasadorów, wśród których znaleźli się m.in. Jose Cuenca, Domingo de Silos Manso García i Servando de la Torre.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję