Reklama

Kościół

Rocznica objawień w Medjugorje pod znakiem modlitwy o pokój

W minioną niedzielę w Medjugorje rozpoczęły się przygotowania do 43. rocznicy pierwszych doniesień o objawieniach maryjnych. Modlitwa o pokój będzie trwać do 25 czerwca - dnia, od którego w 1981 roku Matka Boża codziennie ukazywała się grupie pięciorga młodych ludzi, niektórym z nich do dziś. Duchowe przygotowania do święta, które jest powszechnie obchodzone w miejscu pielgrzymek w Bośni i Hercegowinie, mają w tym roku szczególne okoliczności: jeśli wierzyć „widzącej” Mariji Pavlovic-Lunetti, sama Dziewica Maryja wzywała do modlitw o pokój na świecie przez dziewięć dni i zapowiedziała objawienia w tym czasie.

[ TEMATY ]

Maryja

objawienia

Medjugorje

rocznica objawień

Monika Książek

Medjugorie

Medjugorie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze takie spotkanie miało miejsce późnym niedzielnym wieczorem 25 czerwca 1981na wzgórzu Podbrdo w Medziugorju. Od godziny 22:00 wokół miejsca pierwszych objawień zebrało się wraz z widzącym kilkuset wiernych. Nagrania na żywo nadawane przez prywatny amerykański kanał „Mary TV” pokazały, jak po modlitwie różańcowej i pieśniach w kilku językach, Pavlovic-Lunetti wpadła w ekstazę około godziny 23:30 i najwyraźniej rozmawiała z kimś przez kilka minut, niesłyszalnie dla osób postronnych. Następnie wyjaśniła, że Najświętsza Maryja Panna życzy sobie, aby koniecznie modlić się o pokój na świecie.

Fakt, że wydarzenia religijne przygotowywane są dziewięciodniowymi modlitwami („nowenną”), jest zwyczajem w regionie Medjugorja przed rocznicą pierwszego objawienia, a także przed Wielkanocą, Bożym Narodzeniem czy Wniebowzięciem Maryi - wyjaśnił w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress Christian Stelzer, organizator corocznej „modlitwy Medjugoria o pokój” w katedrze Św. Szczepana w Wiedniu. Zwrócił uwagę, że kilkukrotnie zdarzyło się, że zapowiedziane objawienia maryjne miały miejsce w innym terminie niż zwykle o godzinie 18:40, ostatnio 1 stycznia. „Nowością jest to, że sama Dziewica Maryja w orędziu wzywa do nowenny i pojawia się każdego wieczoru” - stwierdził lekarz i założyciel katolickiej wspólnoty modlitewnej „Oaza Pokoju”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Doniesienia o objawieniach w Medziugorju, mieście w Hercegowinie, położonym 100 kilometrów na południowy zachód od Sarajewa, były badane na pocxzątku tego wieku przez specjalną watykańską komisję pod przewodnictwem kard. Ruiniego, wyniki jej prac nie zostały jednak publicznie ogłoszone. W 2017 r. papież Franciszek wysłał do tego miejsca swego przedstawiciela - w charakterze specjalnego wizytatora - aby towarzyszył pielgrzymom - najpierw był to polski arcybiskup Henryk Hoser, a od 2021 r. jego następcą jest ab Aldo Cavalli. W 2019 r. papież specjalnhym dekretem wyraził zgodę na organizację do Medjugoria oficjalnych, katolickich pielgrzymek.

Każdego roku Medziugorje odwiedza kilka milionów pielgrzymów i jest jednym z najważniejszych katolickich miejsc pielgrzymkowych na świecie. Wśród nich dominują obecnie Włosi, Polacy i Ukraińcy. W samym Medziugorju, ze względu na dużą liczbę pielgrzymów, rocznica objawień jest w tym roku obchodzona podczas blisko 20 Mszy św. i marszu pokojowego rozpoczynającego się z klasztoru Humac.

2024-06-18 09:55

Ocena: +10 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Neary: przyjąć objawienie z Knock to otworzyć się na Słowo

[ TEMATY ]

objawienia

Knock

wikipedia.org

Dla Irlandczyków zaproszenie do Watykanu wizerunku Maryi z ich narodowego sanktuarium w Knock jest ważnym gestem ze strony Ojca Świętego. Przypomina im bowiem papieską wizytę w Irlandii w 2018 r. Zwraca na to uwagę abp Michael Neary. To właśnie na terenie jego archidiecezji Tuam w 1879 r. miało miejsce objawienie w Knock.

Jak zauważa abp Neary zdumiewającą rzeczą jest to, że kiedy dziś Irlandczycy powracają pamięcią do papieskiej podróży, to najczęściej wspominają właśnie jego wizytę w maryjnym sanktuarium i ciszę, która zapanowała pośród tłumu wiernych w czasie adoracji eucharystycznej z Papieżem.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowanie do niedzielnej liturgii z bp. Andrzejem Przybylskim. Jezus lituje się nad tłumem

2024-07-20 12:45

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

pixabay.com

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 lipca 2024, XVI Niedziela Zwykła, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję