Reklama

Jak przedłużyć święta?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okres Bożego Narodzenia jest najkrótszym spośród wszystkich okresów Roku Liturgicznego. Rozpoczynają go I Nieszpory Uroczystości Narodzenia Pańskiego, a kończy Niedziela Chrztu Pańskiego, czyli pierwsza niedziela po Trzech Królach. W zależności od układu kalendarza trwa od 14 do 20 dni. Jednakże znaczenie i intensywność świętowania tego czasu są porównywalne jedynie z Triduum Paschalnym, powszechnie uważanym przez liturgistów za centralne dni w całym Roku Kościelnym.
Ponieważ uroczystość Narodzenia Pańskiego jest jednym z najważniejszych świąt w Kościele, posiada swoją Oktawę, czyli przedłużenie świętowania na osiem kolejnych dni. W wyniku stopniowego kształtowania się w historii obchodów poszczególnych świąt, aktualnie okres Bożego Narodzenia obejmuje święta i wspomnienia w różny sposób związane z Tajemnicą Wcielenia Syna Bożego. W Polsce, ze względu na silną tradycję miejscową, okres Bożego Narodzenia można przedłużyć do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego potocznie świętem Matki Bożej Gromnicznej.
Atmosferę rodzinnych świąt Bożego Narodzenia każdego roku chce się przedłużyć, na ile się da. Służą temu liczne imprezy kulturalne organizowane w parafiach, kościołach, placówkach oświatowych, ośrodkach kultury naszej diecezji. Wśród nich coraz częściej napotykamy na koncerty pieśni bożonarodzeniowych w wykonaniu znanych zespołów, chórów czy solistów. Przedłużeniu świąt sprzyjają liczne przedstawienia jasełkowe i konkursy bożonarodzeniowych szopek, na które zapraszają zwłaszcza szkoły oraz domy kultury. Na uwagę zasługuje organizowany co roku Przegląd Jasełek w gminie Psary. Osobliwy klimat, który z pewnością przedłuży radosny czas Bożego Narodzenia, zapewni nam Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie, który wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń diecezjalnych i ogólnopolskich. Poza tym uczestnictwo w uroczystościach, które ściśle zespolone są z Tajemnicą Bożego Narodzenia z pewnością wpłynie na to, by święta na dłużej zagościły w naszych domach i sercach. 26 grudnia przeżywać będziemy uroczystość św. Szczepana, Diakona, Męczennika, a 27 grudnia św. Jana Apostoła i Ewangelisty - „ucznia, którego Jezus miłował”. 28 grudnia to z kolei święto Świętych Młodzianków Męczenników - Dzieci Betlejemskich, które pierwsze przelały niewinną krew za Jezusa. Kolejne święto przypada w niedzielę w oktawie Narodzenia Pańskiego - święto Najświętszej Rodziny - w której Jezus wzrastał, uczył się i przygotowywał do wypełnienia misji. Jest to święto wszystkich katolickich rodzin. 1 stycznia przeżywać będziemy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Będzie to tym samym zakończenie Oktawy Bożego Narodzenia - oddanie czci Tej, dzięki której Bóg mógł stać się człowiekiem. 6 stycznia - uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie zwanego świętem Trzech Króli, zaś w niedzielę po nim - święto Chrztu Pańskiego upamiętniające początek publicznej działalności Jezusa.
Święta nie muszą kończyć się po dwóch dniach, jak czasem bywa. Sposobów na przedłużenie bożonarodzeniowej radości jest co nie miara. Wystarczy tylko po nie sięgnąć, by tym razem nie wypowiedzieć jak co roku - „święta, święta i po świętach…”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV: Nic się nie marnuje, gdy dzielimy się z innymi

2026-08-02 12:14

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

O zachłanności jako chorobie duszy, która „odbiera człowiekowi zmysły, ponieważ upaja go bogactwem do tego stopnia, że zapomina on o tych, którzy płaczą z głodu i wołają z pragnienia” mówił Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. „Wobec przepychu rzeczy, które niszczeją, pozostają wyciągnięte ręce tych, którzy nie mają co jeść, oraz spalone domy tych, którzy nie zaznają pokoju” - dodał, cytowany przez Vatican News.

Papież podkreślił, że znaki dokonywane przez Jezusa to gesty objawiające „szczególne oddanie dla nas, wyrażające się w zbawieniu, które przynosi światu”. Pan jest Tym, który „nadaje życiu sens, wyzwalając je od zła i grzechu”.
CZYTAJ DALEJ

Na Madagaskarze masowo znikają dzieci

2026-08-02 12:09

[ TEMATY ]

Madagaskar

Vatican Media

W raporcie policja Madagaskaru informuje o 172 zaginięciach w ciągu roku. 91 z nich to dzieci. Liczby rosną z miesiąca na miesiąc, a od czerwca porwania zdarzają się niemal codziennie. Niedawno w Nosy Be zaginęły dwie dziewczynki w wieku 8 i 13 lat - podaje Vatican News.

Jak wynika z raportu, ludzie znikają bez śladu. Najmłodsi są narażeni na ogromne ryzyko. Mogą paść ofiarą handlu organami. Proceder się rozprzestrzenia. Dzieci znikają ze stolicy, Antananarywy, ale także z krystalicznie czystego raju na Nosy Be, wyspy w wyspie, gdzie w kurortach mieszkają turyści za 2 tys. dolarów tygodniowo na głowę.
CZYTAJ DALEJ

Tour de Pologne - zaczęło się od... czeladnika rzeźnickiego

2026-08-03 08:14

[ TEMATY ]

Tour de Pologne

skeeze/pixabay.com

Tour de Pologne jest rozgrywany od 98 lat. Pierwszy na listę zwycięzców wpisał się skromny czeladnik rzeźnicki z Bydgoszczy Feliks Więcek. W poniedziałek w Gdyni ruszy 83. edycja największego w kraju wyścigu kolarskiego.

Historia Tour de Pologne rozpoczęła się 7 września 1928 roku, 25 lat po starcie Tour de France i zaledwie kilka tygodni po igrzyskach w Amsterdamie, gdzie Halina Konopacka w rzucie dyskiem zdobyła pierwszy dla Polski złoty medal olimpijski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję