Reklama

Niedziela Małopolska

Tuchów

Po dzień dzisiejszy osoby konsekrowane przybywają do tego miejsca

    Dobiegł końca piąty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, który przyniósł wiele niezwykłych wrażeń.

2024-07-05 00:15

Br. Kacper Grabowski CSsR

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Wśród wielu gości, którzy nawiedzili sanktuarium, był m.in. bp Ignacy Dec, biskup seniora diecezji świdnickiej. Pierwszy czwartek miesiąca zgromadził przy ołtarzu polowym wiele pielgrzymek, m.in. księży diecezjalnych i zakonnych przeżywających jubileusz 50 oraz 25 lat kapłaństwa, rodziców kapłanów i kleryków oraz pielgrzymkę młynarzy, piekarzy i cukierników. Do tronu Matki Tuchowskiej przybyła także niezwykła pielgrzymka rowerowa z Torunia i Wrocławia.

    O godzinie 6:00 nastąpiło odsłonięcie Cudownego Obrazu, a następnie sprawowana była Najświętsza Ofiara przy ołtarzu głównym w bazylice. O 9:00 została odprawiona Msza św., której przewodniczył o. Adam Kośla CSsR, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Krakowie. W swoim kazaniu, kierowanym m.in. do przybyłych w pielgrzymce duchownych, nawiązał do historii koronacji wizerunku Najświętszej Maryi Panny, przypominając, że bp Leon Wałęga zawierzył Matce Bożej Tuchowskiej sprawę powołań do kapłaństwa. Kaznodzieja przedstawił również piękny wzór w postaci bł. Michała Rapacza, męczennika, który miesiąc temu został beatyfikowany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    Kolejnym punktem była pielgrzymka kapłanów przeżywających złoty jubileusz święceń kapłańskich oraz duchowieństwa dekanatu tuchowskiego. W czasie Eucharystii, sprawowanej o godz. 11:00, bp Ignacy Dec pochylił się w swojej homilii nad tajemnicą kapłaństwa i Eucharystii. Zaznaczył też, że: „Maryja wszystko robiła na chwałę Boga. Nie będzie pokoju na ziemi, jeśli nie zaczniemy chwalić Boga!”.

    Po Mszy św. na plac sanktuaryjny wjechała rowerowa pielgrzymka z Torunia i Wrocławia, prowadzona przez o. Adama Dudka CSsR, duszpasterza akademickiego. Pątnicy na początku pojechali do Częstochowy, skąd wyruszyli do tronu MB Tuchowskiej. Uczestniczyli oni – wraz z pielgrzymką osób konsekrowanych - w Eucharystii o godz. 15:00, której przewodniczył o. Adam Kośla. W swojej homilii kapłan skupił się na rozważaniu tajemnicy konsekracji: „Jak 120 lat temu, podczas koronacji Cudownego Obrazu Pani Tuchowskiej, osoby konsekrowane otaczały obraz, tak po dzień dzisiejszy osoby konsekrowane przybywają do tego miejsca”. W dalszej części kazania o. Adam podkreślił fakt, że Maryja była pierwszą osobą konsekrowaną, która powiedziała Bogu „Fiat”. Prefekt Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów mówił też o tym, jak cenne są dla świata osoby konsekrowane i jakim znakiem są dla Kościoła poprzez życie według rad ewangelicznych. Wskazał również, że wielu ludzi chce widzieć w osobach konsekrowanych tylko pracę, jaką wykonują, zwłaszcza dla tych, którzy są wykluczeni, którymi nikt się nie zajmuje, jednak – co istotne - czyny te mają swoje źródło w czymś o wiele większym – poczuciu przynależności do Jezusa Chrystusa.

Reklama

    Mszę św. dla pielgrzymki piekarzy, młynarzy i cukierników o godz. 18:30 sprawował bp Ignacy Dec. Mimo obfitego deszczu plac sanktuaryjny wypełnił się pątnikami. W kazaniu celebrans zaczął od obrazu ziemi jako karmicielki: „Nie opuszczajcie swojego posterunku pracy, przekonujcie swoje dzieci, aby nie uciekały z Polski, nie uciekały ze wsi. Jesteście bardzo ważni dla Polski, dla świata, dla Kościoła”. Hierarcha, tłumacząc symbolikę chleba, wspomniał o najważniejszym znaku Bożej obecności – sakramencie Eucharystii: „Chleb, który zostaje stworzony ze zmiażdżonych ziaren, który daje nam życie, jest symbolem Chrystusa zmiażdżonego na krzyżu, który daje nam życie wieczne”.

    Tradycyjnie po Mszy św. udaliśmy się w procesji eucharystycznej do bazyliki, gdzie podczas apelu maryjnego dziękowaliśmy Bogu za kolejny piękny dzień oraz za powołania kapłańskie i zakonne.

    O godzinie 20:00 rozpoczęło się czuwanie młodzieżowe z cyklu „Droga Wewnętrzna” pod hasłem „Zaufanie – początek każdej relacji”. Pierwszym punktem spotkania była konferencja, podczas której do młodzieży swoje słowo skierował o. Patryk Reczek CSsR, duszpasterz z Piotrkowa Trybunalskiego. Ojciec Patryk zaznaczył, że aby zbudować dobrą relację, najpierw trzeba poznać siebie, a później drugą osobę. Tę zasadę tworzenia związków międzyludzkich trzeba stosować nie tylko w odniesieniu do kontaktów z innymi, ale także - a może przede wszystkim - do relacji z Bogiem. Redemptorysta nawiązał również do historii wyjścia Abrahama z jego rodzinnych stron, przypominając, że patriarcha musiał wykazać się zaufaniem, aby zbudować więź z Panem Bogiem.

    Po konferencji odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, po której o godz. 21:30 o. Patryk sprawował dla zgromadzonych Najświętszą Ofiarę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongres Eucharystyczny w USA

2024-07-19 16:29

[ TEMATY ]

USA

kongres eucharystyczny

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Stanach Zjednoczonych przeżywa proces głębokiej duchowej odnowy opartej na Eucharystii. Centralnym punktem tego procesu jest Krajowy Kongres Eucharystyczny. „Spodziewamy się cudów, ponieważ kiedy ludzie gromadzą się w imię Jezusa, On objawia się z wielką mocą” - powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący komitetu organizacyjnego. Oczekujemy głębokich nawróceń, uzdrowień i przede wszystkim prawdziwego wzrostu ducha misyjnego - dodał bp Andrew Cozzens

Oto kilka filmów z Narodowego Kongresu Eucharystycznego:

CZYTAJ DALEJ

Im więcej Unii - tym mniej Europy...

2024-07-20 08:44

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Kiedyś w Paryżu spotkałem znanego dziennikarza „Gazety Wyborczej”. Spytał, co robiłem we Francji. Odpowiedziałem, trochę z zamierzoną ironią, że starałem się zobaczyć „Europę katedr”. Uśmiechnął się krzywo.

Przypomniałem to sobie, gdy usłyszałem o płonącej katedrze w Rouen. I zaraz sobie pomyślałem o nie tylko francuskiej, ale i europejskiej tragedii, jaką był pożar katedry Notre Dame w stolicy Francji. To tak, jakby ktoś (Kto? Czy aby ma pewno „Pan Przypadek” ?) chciał gumką -vmyszką usunąć z kulturowego dziedzictwa Starego Kontynentu jedną z najważniejszych europejskich katedr? Katedr, którą była nie tylko świątynia w wymiarze religijnym, ale także świątynią kultury i historii.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowanie do niedzielnej liturgii z bp. Andrzejem Przybylskim. Jezus lituje się nad tłumem

2024-07-20 12:45

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

pixabay.com

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 lipca 2024, XVI Niedziela Zwykła, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję