Reklama

Niedziela Małopolska

Tuchów

6. dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego za nami

    W pierwszy piątek miesiąca do Matki Bożej Tuchowskiej zmierzały tłumy, by przystąpić do sakramentów, spowiedzi i Eucharystii.

2024-07-06 09:56

Br. Kacper Grabowski CSsR

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie o godz. 6:00 dzień rozpoczął się od odsłonięcia Cudownego Obrazu oraz Eucharystii w bazylice. Pierwsza pielgrzymka przybyła na Lipowe Wzgórze na Mszę św. o godz. 9:00. Przy ołtarzu polowym zgromadzili się przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej oraz żołnierzy AK, osób represjonowanych i kombatantów. Celebracji przewodniczył o. Kazimierz Głaz CSsR, redemptorysta posługujący w Zamościu, który w kazaniu zaznaczył, że obowiązkiem katolika jest nie tylko modlitwa w intencji Kościoła, ale również ojczyzny.

O 11:00 sprawowana była uroczysta Suma, tym razem z udziałem pielgrzymki Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ. Wspólnej modlitwie przewodniczył bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który wygłosił także Słowo Boże. Biskup Stanisław mówił, że istnieje wielka potrzeba wynagradzania Sercu Jezusowemu za grzechy całego świata; wskazał również na Matkę Bożą jako nauczycielkę trwania przy Bogu na modlitwie - to od Niej trzeba nam się uczyć zawierzenia i ufności oraz wytrwałości w budowaniu relacji ze Zbawicielem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po liturgii wyruszyła procesja eucharystyczna wokół bazyliki, podczas której zgromadzeni mogli dziękować Bogu za dar Jego obecności w Najświętszym Sakramencie.

Plac sanktuaryjny wypełnił się ponownie o godz. 15:00, gdy do tronu Matki Bożej Tuchowskiej przybyła pielgrzymka osób chorych i niepełnosprawnych oraz pracowników służby zdrowia, DPS-ów, ZOL-i, hospicjów, Zespołów „Caritas” i wolontariuszy oraz farmaceutów i aptekarzy. Mszę św. w Godzinie Miłosierdzia celebrował bp Jan Piotrowski, biskup ordynariusz diecezji kieleckiej. W swoim kazaniu odniósł się do hasła tegorocznego odpustu: „Maryja tę misję [obecności w Kościele – przyp. red.] otrzymała w najcięższym dla siebie momencie, gdy patrzyła na śmierć swojego Syna. To przecież największy ból dla matki, kiedy musi patrzeć na cierpienie swojego dziecka. «Oto Syn Twój» – powiedział Jezus do swojej Matki z wysokości krzyża”.

Reklama

Najwięcej pątników zgromadziło się jednak o godz. 18:30, kiedy to na Lipowe Wzgórze przybyła pielgrzymka leśników, myśliwych i pracowników parków krajobrazowych. Przestrzeń wokół ołtarza wypełniła się licznymi pocztami sztandarowymi. W swoim kazaniu główny celebrans, ks. Sylwester Dziedzic, kapelan krajowy Polskiego Związku Łowieckiego, ukazywał Matkę Bożą jako nauczycielkę, która pokazuje nam najlepszą drogę do nieba. „ W dzisiejszej Liturgii Słowa wybieramy się w podróż z Maryją nie tylko do Elżbiety, ale i do naszych serc” – mówił kaznodzieja.

Dzień zakończył się uroczystą procesją eucharystyczną do bazyliki, gdzie został odśpiewany apel maryjny oraz odbył się koncert wykonany przez panią Annę Rąpałę oraz pana Jerzego Synycję.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Im więcej Unii - tym mniej Europy...

2024-07-20 08:44

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Kiedyś w Paryżu spotkałem znanego dziennikarza „Gazety Wyborczej”. Spytał, co robiłem we Francji. Odpowiedziałem, trochę z zamierzoną ironią, że starałem się zobaczyć „Europę katedr”. Uśmiechnął się krzywo.

Przypomniałem to sobie, gdy usłyszałem o płonącej katedrze w Rouen. I zaraz sobie pomyślałem o nie tylko francuskiej, ale i europejskiej tragedii, jaką był pożar katedry Notre Dame w stolicy Francji. To tak, jakby ktoś (Kto? Czy aby ma pewno „Pan Przypadek” ?) chciał gumką -vmyszką usunąć z kulturowego dziedzictwa Starego Kontynentu jedną z najważniejszych europejskich katedr? Katedr, którą była nie tylko świątynia w wymiarze religijnym, ale także świątynią kultury i historii.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin z wizytą we Lwowie

2024-07-20 08:00

[ TEMATY ]

kard. Parolin

kard. Pietro Parolin

rkc.org.ua

W drodze na Ukrainę watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin odwiedził Markową - gdzie męczeńską śmierć poniosła błogosławiona rodzina Ulmów, a następnie spotkał się we Lwowie z przedstawicielami władz kościelnych i państwowych - poinformował oficjalny portal Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie rkc.org.ua. .

Kard. Parolin jest najwyższym przedstawicielem Stolicy Apostolskiej przybyłym do tego kraju od wybuchu pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.

CZYTAJ DALEJ

Zamiast rządzenia mamy igrzyska

2024-07-20 16:39

[ TEMATY ]

komentarz

PAP/Marcin Obara

Ponad pół roku koalicyjnych rządów dobitnie pokazują, że ekipa obecnie sprawująca władzę nie ma pomysłu na Polskę. Zamiast wdrażania strategicznych programów, mamy niekończące się igrzyska. A nieudolna próba aresztowania posła Marcina Romanowskiego jest tego najlepszym przykładem.

Ostatni tydzień w polskiej polityce przyniósł nieoczekiwany zwrot akcji. Prokuratura, która od miesięcy słynie z bezwzględnego ścigania polityków i urzędników z poprzedniego rządu, nagle znalazła się w defensywie. Musi się tłumaczyć dlaczego złamała prawo zatrzymując posła Marcina Romanowskiego, który jest chroniony immunitetem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję