Reklama

Niedziela Wrocławska

Uroczystość dwóch pokoleń

Niedziela wrocławska 49/2012, str. 4

[ TEMATY ]

kardynał

młodzi

seminarium

KJC

Alumni I roku wrocławskiego MWSD (Annus Propedeuticus) z abp. Celestino Migliore

Alumni I roku wrocławskiego MWSD (Annus Propedeuticus) z abp. Celestino Migliore

W znajdującym się na krańcu archidiecezji wrocławskiej Henrykowie, w sobotę 17 listopada miała miejsce uroczystość, która połączyła dwa pokolenia - młodych ludzi rozpoczynających drogę ku kapłaństwu oraz doświadczonego kapłana - kard. Henryka Gulbinowicza. Mowa o obtuniczynach I roku alumnów wrocławskiego seminarium oraz o świętowaniu przez dostojnego Jubilata wejścia w 90. rok życia

Reklama

Cysterskie opactwo w Henrykowie, chyba po raz pierwszy w swej ośmiowiecznej historii, przeżywało tak doniosłą uroczystość. Nie co dzień bowiem w jednej świątyni świętuje się 89. urodziny Kardynała oraz włączenie w grono alumnów 26 młodych ludzi. Te dwa wydarzenia zgromadziły rzeszę wiernych oraz gości, którzy na tę okazję przybyli nie tylko z różnych stron naszego kraju, ale także spoza jego granic. Przede wszystkim należy tu wymienić przewodniczącego liturgii - abp. Celestino Migliore - nuncjusza apostolskiego w Polsce oraz abp. Mariana Gołębiewskiego - Metropolitę Wrocławskiego, abp. Sławoja Leszka Głódzia - metropolitę gdańskiego, bp. Edwarda Janiaka - ordynariusza kaliskiego, bp. Antoniego Dziemianko - ordynariusza diecezji pińskiej (Białoruś) oraz bp. Andrzeja Siemieniewskiego - wrocławskiego biskupa pomocniczego.

Przygotowania do tak podniosłej uroczystości trwały od ponad miesiąca, a całość koordynował ks. Jan Adamarczuk - wicerektor MWSD we Wrocławiu - odpowiedzialny za Annus Propedeuticus w Henrykowie. Nie było to łatwe, ponieważ spodziewano się przeszło pół tysiąca gości, którzy w większości przybyli. Wśród nich byli zaproszeni przez kard. Henryka Gulbinowicza m.in.: rektorzy wyższych uczelni, generałowie, posłowie, samorządowcy. Oczywiście wśród licznie zgromadzonych byli także rodzice i bliscy alumnów I roku, którzy w trakcie Mszy św. przyjęli białe tuniki. Będą je nosić w czasie liturgii do momentu otrzymania sutanny. Wyrażają one nie tylko włączenie we wspólnotę kleryków, ale także świadczą o wewnętrznej przemianie i „przyobleczeniu się w człowieka nowego” (Ef 4, 24).

Po Mszy św. Arcybiskup Nuncjusz poświęcił wyremontowaną aulę seminaryjną, w której odbyła się akademia. Zgromadzeni goście złożyli życzenia Księdzu Kardynałowi. Następnie abp Gołębiewski wręczył alumnom pierwszego roku indeksy, po czym odśpiewali oni „Hymn na Rok Wiary” we własnej aranżacji. Prosili w nim za Apostołami: „Adauge nobis fidem” - „Panie, przymnóż nam wiary”.

2012-11-30 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. August Hlond - ratunek dla Polski

W sytuacji różnych trudności czy zagrożeń człowiek często sięga myślą wstecz, by uczyć się od przodków mądrości. Przywoływane są fakty z dawnych dziejów z różnych stron świata, a tymczasem zapomina się o naszej rodzimej, jakże bardzo pouczającej przeszłości

Wymownym przykładem jest tu chociażby poświęcenie Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, dokonane w 1946 r. z woli prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. „Był to jeden z najważniejszych momentów dziejowych i najdonioślejsze wydarzenie w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce” - głosił nekrolog Prymasa, opublikowany w „Niedzieli” w 1948 r. Prymas Hlond wskazał wówczas Polsce drogę ocalenia przed „czerwoną zarazą”, o wiele groźniejszą niż wcześniejsza okupacja. Miał to być akt otwierający zupełnie nową kartę historii Rzeczypospolitej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję