Zawody były rozgrywane w poznańskim Domu Rekolekcyjnym Towarzystwa Chrystusowego w dniach od 8 do 12 lipca. W turnieju startowało 26 zawodników, w tym 24 księży, jeden brat zakonny oraz kleryk. Wśród nich znalazł się jezuita z kłodzkiej kolegiaty ojciec Jan Mazur, który odniósł znaczący sukces w kategorii seniorów, zajmując drugie miejsce i zdobywając srebrny medal.
Ojciec Jan Mazur, który swoją przygodę z szachami rozpoczął już w dzieciństwie, podzielił się w rozmowie z Niedzielą Świdnicką swoimi doświadczeniami: - Zacząłem grać w szachy, gdy miałem 8-9 lat. Nauczył mnie brat i od tamtej pory szachy zawsze były częścią mojego życia. Wtedy nie należałem do żadnego klubu, a najczęściej grałem z kolegami w ogrodzie – wspominał pochodzący z parafii św. Jerzego w Dzierżoniowie jezuita.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas studiów na początku lat 80., ojciec Mazur zaczął poważniej interesować się szachami, studiując literaturę szachową dostępną wówczas głównie w języku rosyjskim. - Brałem udział w licznych mistrzostwach uczelnianych, chociaż formalnie dalej nie byłem członkiem żadnego klubu szachowego.
Reklama
Przełomowym momentem w jego karierze szachowej było odkrycie mistrzostw duchowieństwa w szachach, które odbywały się w Częstochowie w 2013 roku. - Od tego czasu regularnie uczestniczę w tych zawodach, zdobywając coraz wyższe lokaty. Nie zawsze mogłem brać udział w turniejach z powodu obowiązków duszpasterskich, jednak każda możliwa okazja do gry była dla mnie niezwykle cenna – zaznaczył jezuita.
W Poznaniu ojciec Mazur stanął w szranki z czołówką polskiego duchowieństwa szachowego, wśród których znalazło się wielu doświadczonych graczy, w tym kilku byłych mistrzów Polski. - Mimo silnej konkurencji, udało mi się zdobyć srebrny medal w kategorii seniorów (60+) - powiedział z dumą o. Jan, który w 2021 roku był w tej kategorii bezkonkurencyjny.
Ojciec Jan Mazur jest także regularnym uczestnikiem turnieju Rubinsteina w Polanicy-Zdroju, gdzie co roku rywalizuje z innymi pasjonatami szachów. - Szachy to dla mnie nie tylko rozrywka, ale także sposób na rozwijanie umysłu i ducha. Mam nadzieję, że moje osiągnięcia będą inspiracją nie tylko dla innych duchownych, ale także dla wszystkich miłośników tej gry – podsumował.
Przypominamy, że kolejne Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Szachach Klasycznych odbędą się w dniach 7-11 lipca 2025 roku w Toruniu.
Szachowe Mistrzostwa Duchowieństwa Chess
Szachowe Mistrzostwa Duchowieństwa Chess
Szachowe Mistrzostwa Duchowieństwa Chess
Szachowe Mistrzostwa Duchowieństwa Chess