Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Jeszcze raz o rekolekcjach dla maturzystów

Za nami pierwsza tura rekolekcyjnych spotkań przygotowana dla maturzystów. Jak dotąd odbyły się już rekolekcje dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych w Krakowskim Seminarium Duchownym, pozostają jeszcze terminy w czasie ferii województwa śląskiego

Niedziela bielsko-żywiecka 4/2013, str. 5

[ TEMATY ]

rekolekcje

maturzyści

Archiwum

Oto maturzyści, którzy brali udział w rekolekcjach w krakowskim seminarium

Oto maturzyści, którzy brali udział w rekolekcjach w krakowskim seminarium

Kilkudniowe spotkanie młodych w gmachu seminarium odbyło się jeszcze z końcem ubiegłego roku. Okazję do zapoznania się z seminaryjnym gmachem oraz do modlitwy i zamyślenia nad własnym życiem miało 44 chłopaków, nie tylko maturzystów. Blisko połowę z nich stanowili uczniowie z naszej diecezji. Rekolekcje poprowadzili kapłani pełniący posługę w seminarium: ks. Mateusz Hosaja i ks. Grzegorz Gruszecki wraz z grupą kleryków. Program rekolekcji przygotowywano już od października. - Z dnia na dzień bardziej odczuwało się, że nie tylko uczestnicy rekolekcji czerpią od prowadzących, ale klerycy i księża także wiele od tych młodych ludzi mogą się nauczyć. Zainteresowanie i zaangażowanie ze strony uczestników dowodzą, że idea rekolekcji jest słuszna, a podejmowana od kilku lat inicjatywa ma sens. Uczestnicy rekolekcji podjęli refleksję nad wiarą, do której to w Roku Wiary gorąco zachęca Benedykt XVI - informują obsługujący rekolekcje w Krakowie klerycy. Skupenie maturzystów wieńczyła Eucharystia sprawowana przez bp. Grzegorza Rysia - pełniącego przed sakrą biskupią funkcje rektora seminarium.

Niestety ze względu na brak uczestników odwołane zostały rekolekcje dla maturzystów przypadające w czasie ferii województwa małopolskiego, które miały odbyć się w ośrodku Caritas w Lipniku.

Reklama

Na uczniów ze śląskiej części naszej diecezji, którym odpoczynek między semestrami przypadnie w lutym, czekają następujące propozycje: dla chłopców rekolekcje w Pogórzu, a dla dziewcząt w krakowskim klasztorze Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego.

8 stycznia biskup pomocniczy Piotr Greger wystosował list do proboszczów i katechetów naszej diecezji, w którym prosił uczących o promocję rekolekcji wśród uczniów klas maturalnych. „Bardzo istotnym etapem w drodze młodego człowieka ku dojrzałości ludzkiej i chrześcijańskiej jest czas zakończenia szkoły średniej i zdawania egzaminu maturalnego, będący okresem podejmowania decyzji dotyczących wyboru życia, studiów czy pracy zawodowej” - napisał w piśmie biskup, prosząc także, aby parafie partycypowały w kosztach rekolekcji w wypadku uczniów pochodzących z uboższych rodzin.

* * *

8-10 lutego
Parafia NMP Królowej Polski, 43-430 Pogórze, ul. Bielska 148
Rekolekcje dla dziewcząt i chłopców.
Przyjazd w piątek do godz. 17. Zakończenie obiadem w niedzielę o godz. 13. Koszt: 100 zł.
Uczestnicy powinni mieć: Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, różaniec, notatnik, śpiwór i obuwie zamienne.
Zgłoszenia bezpośrednio w Wydziale Katechetycznym (tel. 033/81-90-606) do dnia 1 lutego.

21-24 lutego
Klasztor Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, 31-024 Kraków, ul. Szpitalna 10
Rekolekcje dla dziewcząt
Koszt: dowolna ofiara.
Uczestniczki powinny mieć: Pismo Święte, notatnik, śpiwór lub zmianę pościeli, osoby grające mogą przywieźć ze sobą instrument muzyczny.
Kontakt i zgłoszenia: do 14 lutego w Wydziale Katechetycznym.

2013-01-28 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różańcowe rekolekcje w Gorzowie

2020-09-22 14:33

[ TEMATY ]

rekolekcje

różaniec

Archiwum Aspektów

Nowa moc modlitwy różańcowej - o niej mówiła siostra Łucja w Fatimie. Zapewniała, że Matka Boża nadaje nową moc modlitwie różańcowej; tak wielką, że nie ma takich problemów zwłaszcza duchowych, których nie dałoby się rozwiązać przez różaniec.

Zaufajmy Maryi. Poznajmy tę piękną i jakże prostą modlitwę, która poprowadzi nas z powrotem do Palestyny do miejsc tak bliskich naszemu sercu. Gdzie wraz z Matką Bożą będziemy doświadczać spotkania z Jej Synem - w tajemnicach różańca świętego.

Zapraszamy na rekolekcje różańcowe do kościoła p.w. Pierwszych Męczenników Polski w dniach 28, 29, 30 września. Msze św. o godzinie 9 lub 18 z nauką i świadectwem, którą wygłosi o. Piotr Krysztofiak

CZYTAJ DALEJ

Różaniec w intencji nienarodzonych przed Trybunałem

2020-09-28 09:48

Karol Porwich/Niedziela


Fundacja Życie i Rodzina oraz Komitet Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcję organizują kolejny różaniec w intencji dobrego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Modlitwa rozpocznie się o godz. 18.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mogą zakończyć haniebne praktyki selekcji nienarodzonych dzieci. 22 października 2020 Trybunał Konstytucyjny zajmie się rozpatrywaniem wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP tzw. aborcji eugenicznej, czyli zabijania dzieci podejrzanych o chorobę lub niepełnosprawność. Wcześniej Trybunał przez trzy lata hamował wydanie orzeczenia w tej sprawie.

W związku z tym co tydzień w poniedziałek o godz. 18 przed Trybunałem Konstytucyjnym odbywać się będzie publiczna modlitwa różańcowa o wydanie dobrego, zgodnego z Konstytucją orzeczenia. W zeszłym tygodniu na pierwszą modlitwę w intencji nienarodzonych przyszło kilkadziesiąt osób.

Fundacja Życie i Rodzina i Komitet Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcję organizują wspólny różaniec w intencji dobrego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Pierwsze spotkanie odbędzie się 21 września 2020 r. (poniedziałek) w Warszawie przy al. Jana Christiana Szucha 12a, przed Trybunałem Konstytucyjnym w godzinach od 18.00-19.30. Kolejne spotkania odbywać się będą co tydzień o tej samej porze i w tym samym miejscu.

W czwartek, 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny na czele z Prezes TK Julią Przyłębską, rozpozna sprawę niezgodności z konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej w polskiej ustawie aborcyjnej. Dzieje się to po trzech latach oczekiwania i licznych naciskach ze strony opinii publicznej, a także w chwili, gdy w Sejmie czeka na rozpatrzenie największa w historii Polski inicjatywa pro-life #ZatrzymajAborcję.

Dopuszczanie selekcji i zabijania nienarodzonych ze względu na możliwość wystąpienia wad wrodzonych przypomina najgorsze nazistowskie praktyki. Jest hańbą dla polskiego państwa. Trybunał Konstytucyjny ma szansę wreszcie tę hańbę zakończyć.

CZYTAJ DALEJ

USA: pożegnano artystę rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego

2020-09-29 09:46

[ TEMATY ]

Andrzej Pityński

Waldemar Piasecki

Andrzej Pityński z Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego

Andrzej Pityński z Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego

W minioną niedzielę w Mount Holly w stanie New Jersey pożegnano artystę rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego zmarłego 19 września br.

W skromnej ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości w domu pogrzebowym uczestniczyła jedynie rodzina i kilka najbliższych Zmarłemu osób. Wybitny artysta rzeźbiarz był twórcą m.in. Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Za swoje zasługi został odznaczony Orderem Orła Białego w 2017 r. przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Odczytany został list prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przybyłym rozdana została modlitwa za Zmarłego opatrzona zdjęciem ulubionej i uchodzącej za artystycznie najlepszą realizacji pomnikowej Andrzej Pityńskiego, monumentu „Mściciel” na polskiej nekropolii w Amerykańskiej Częstochowie, Doylestown w stanie Pensylwania.

Rodzina Andrzej Pityńskiego podziękowała za wyrazy współczucia i kondolencje, jakie napłynęły z całego świata. W jej imieniu syn Zmarłego Aleksander zaprezentował wiersz swego autorstwa dedykowany pamięci ojca pt. „Brązowy Prometeusz”:

Dokąd lecisz, Brązowy Prometeuszu,

Zbyt oswojony, by płakać, zbyt dziki, by ukryć swe imię?

Twój podpis jest wpisany w oczy husarii!

Czy mógłbyś wyszeptać okup za tę sławę

Twoje dzieła są warte, Twych potomków, którzy nadejdą

Ta cena dzięki nieskończonemu uznaniu i dumie?

Narodziny Twych rzeźb przynosiły tchnienie zaufania Bożego

Chwytając zmierzch w znikającej łzie, ja

Muszę przyznać, że moja płowowłosa dusza blednie z jasnym rumieńcem

Z głębokiego podziwu porywów wielkości

Nieś swoje dzieła, jak błogosławiony wiatr przemagający deszcz

Marzący o szarżowaniu burz. Twoje ręce odpoczną

W Niebie, gdzie wyrzeźbią scenę dla świętych,

I twoje serce, które najlepiej mogło wyrazić

Swe patriotyczne uczucie dla świata

Dłuto wykrzesze ogień z porzuconych pereł

Spoczniesz na samotnych brzegach, gdzie toczy się los Polski

Twoja Wielkość, dla Dobra, a dla Potęgi na Zawsze!

Jak poinformowano, po kremacji zwłok, urna z prochami powróci do Polski, by spocząć na cmentarzu w Ulanowie koło Stalowej Woli we wspólnym grobie z bratem Januszem Pityńskim, który jako dziecko utonął w nurtach Sanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję