Reklama

Niedziela Sosnowiecka

„Złota Kantyczka”

Najlepsi z najlepszych, czyli zdobywcy pierwszych miejsc Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka 2012” wystąpili podczas gali laureatów. Koncert finałowy jubileuszowej, 10. edycji festiwalu odbył się 12 stycznia w sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym. Gościem specjalnym była Ewa Uryga. Finałową galę poprowadziła Renata Gacek

Niedziela sosnowiecka 4/2013, str. 8

[ TEMATY ]

festiwal

kolęda

Piotr Lorenc

„Lajkonik” zdobył I miejsce w kategorii „szkoła podstawowa kl. 1-3”

„Lajkonik” zdobył I miejsce w kategorii „szkoła podstawowa kl. 1-3”

Jest już tradycją, że podczas koncertu finałowego jury wskazuje zespół, który zdobył grand prix festiwalu, fundowane przez bp. Piotra Skuchę, patrona festiwalu. W tym roku najważniejsze trofeum, czyli „Złotą Kantyczkę” zdobyła formacja „Pod Kluczem” z Czeladzi. Zespół istnieje od 4 lat, działa w MZS w Czeladzi. Zespół ma na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Artystycznym w Częstochowie 2012, III miejsce w ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie 2012 czy I miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Chorzowie 2013.

Jaworznicki festiwal jest wyjątkowy pod wieloma względami. Po pierwsze dlatego, że jest rejonowym etapem Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Po drugie, że w turniejowych szrankach istnieje rzadko spotykana w przeglądach piosenek kategoria „przedszkolna”. Właśnie w tej kategorii jury, któremu przewodniczył Zbigniew Rutkowski, nie mogło się zdecydować i przyznało dwa pierwsze miejsca - dla Juli Marcinkowskiej z Przedszkola nr 9 w Mysłowicach i Magdaleny Więcek z Przedszkola nr 27 w Jaworznie.

Reklama

- Julia ma 6 lat. Bardzo lubi zwierzęta, tańczy, śpiewa i tworzy krótkie bajki i opowiadania. Ma duży, jak na swój wiek, zasób wiedzy o świecie. Natomiast Magdalena Więcek to sympatyczna, zawsze uśmiechnięta, bardzo ambitna i zdolna dziewczynka. Ma dobrą pamięć, więc szybko zapamiętuje słowa piosenek. Lubi przygotowania do konkursów, mimo wielu prób sprawia jej to przyjemność i daje satysfakcje. Łatwo pokonuje stres związany z występem - przedstawia zwyciężczynie Renata Gacek.

W kategorii „szkoły podstawowe, klasy 1-3” najlepszy okazał się Zespół Folklorystyczny „Lajkonik” z SP nr 16 w Jaworznie. W szkole tej od wielu lat kultywowane są tradycje związane z regionem; zespół prowadzą od 10 lat Monika Goławska i Beata Kuśnierczyk-Łaźnia. „Lajkoniki” w swoim dorobku mają wiele osiągnięć na szczeblu miejskim i wojewódzkim. W festiwalu wzięli udział już po raz ósmy, ponownie zajmując I miejsce w konkursie.

W kategorii „szkoły podstawowe, kl. 4-6” jury wskazało „Serduszka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Dobieszowic. To piękny prezent - w 2012 r. zespół obchodził 20-lecie działalności. Dzięki zaangażowaniu opiekunów i wsparciu Rady Rodziców zespół nagrał dwie płyty CD. W zespole śpiewa ok. 30 dzieci.

Reklama

W kategorii „gimnazjalnej” najlepszym okazał się zespół z Sułoszowej. Tworzą go uczniowie z Gimnazjum w Sułoszowej. Na swoim koncie mają wiele znaczących sukcesów, które motywują ich do dalszej pracy i rozwoju. Muzyka to ich pasja.

W kategorii „szkół ponadgimnazjalnych” zwyciężył wspomniany zespół „Pod Kluczem” z Czeladzi. Zaś w kategorii „dorośli” I miejsce ex aequo zajęły chór „Cantate Deo” z parafii Krzyża Świętego w Tychach-Czułowie i Zespół Wokalny „Ad hoc” z Chrzanowa. - Zawiązaliśmy się niedawno, w październiku 2012 r. Już 21 października 2012 r. zdobyliśmy wyróżnienie w Wielopokoleniowym Przeglądzie Chóralnym w Chrzanowie. I miejsce w jaworznickiej „Złotej Kantyczce” na pewno doda nam skrzydeł i sądzę, że będziemy się intensywnie rozwijać, wiedząc, że mamy takich wspaniałych sympatyków - powiedziała Joanna Kołodziejczyk, liderka zespołu „Ad hoc”. Zespół powstał jako oddolna inicjatywa grupki zapaleńców, których nęciła wizja wspólnego muzykowania i rozwoju wokalnego. - Wszyscy kochamy śpiewać, kochamy muzykę chóralną i chcemy pokazać, że dla znajdowania radości w muzyce i poczucia wspólnoty w śpiewie nie ma granic wieku ani wykształcenia - dodaje Joanna Kołodziejczyk.

Natomiast drugi laureat - chór „Cantate Deo” prowadzony jest przez Michała Brożka, absolwenta chóralistyki Akademii Muzycznej w Katowicach. Chór został założony w listopadzie 2008 r. W jego skład wchodzą zarówno uczniowie gimnazjum, liceum, studenci, jak i osoby pracujące zawodowo oraz emeryci. Zasadnicza część działalności chóru to praca na rzecz parafii Krzyża Świętego w Tychach-Czułowie. W ciągu 4 lat artystycznej działalności zespół brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach i konkursach chóralnych, podczas których był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Jest laureatem III miejsca w XVI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Jest laureatem II miejsca w III Przeglądzie Piosenki Chrześcijańskiej „Razem” w Lędzinach; II miejsca w VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach. Jest również laureatem I miejsca XXII Tyskich Wieczorów Kolędowych.

2013-01-28 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Cicha noc" - 200 lat jednej najpopularniejszych kolęd

[ TEMATY ]

kolęda

Jorge Franganillo / Foter.com / CC BY

„Cicha noc, święta noc! Pokój niesie ludziom wszem” podobnie jak w minionych latach, również i w tym roku będzie rozbrzmiewała w okresie Bożego Narodzenia. Choć od jej skomponowania minęło już 200 lat, nadal pozostaje najpopularniejszą kolędą, nie dając szans takim słynnym utworom takim jak choćby „Last Christmas” George’a Michaela.

Kolęda skomponowana w 1816, a wykonana w dwa lata później podczas pasterki w niewielkim kościółku w Oberndorf koło Salzburga, w prostych słowach i z wielką czułością przekazuje tajemnicę Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję