Paryż/kolarstwo torowe - Daria Pikulik srebrną medalistką w omnium

Daria Pikulik zdobyła srebrny medal olimpijski w kolarstwie torowym w omnium. Był to ostatni start reprezentanta Polski w igrzyskach w Paryżu.

2024-08-11 14:49

medal

Igrzyska Olimpijskie

Pierwsze miejsce zajęła Amerykanka Jennifer Valente, a trzecie Nowozelandka Ally Wollaston. To dziesiąty medal, a czwarty srebrny, wywalczony przez reprezentantów Polski w Paryżu.

Polce sukcesu pogratulował premier Donald Tusk.

"Daria Pikulik pojechała genialnie i ostatniego dnia igrzysk zdobyła srebro. Polskie kobiety pokazały nam, jak się walczy! 8 medali panie, 2 panowie" - napisał szef rządu na portalu X.

Wielobój kolarski Pikulik nie zaczęła najlepiej. W pierwszej konkurencji scratch zajęła 14. lokatę. Ale w kolejnych było już znacznie lepiej. W wyścigu tempowym uzyskała trzeci rezultat i awansowała w klasyfikacji na siódmą lokatę. Do prowadzącej Amerykanki traciła 28 punktów. Od pozycji medalowej dzieliło ją natomiast tylko 10.

Kolejną konkurencją wieloboju był wyścig eliminacyjny (australijski), w którym triumfowała Valente, a na kolejnych miejscach uplasowały się Georgia Baker i Maggie Coles-Lyster. Polka była dziesiąta, gdyż została zamknięta podczas jednego z finiszów.

W ostatniej konkurencji omnium, czyli kolarskiego wieloboju, w wyścigu punktowym Pikulik pojechała najlepiej z całej stawki. Na swoje konto wpisała 59 pkt, gdy Amerykanka uzyskała siódmy wynik i swój dorobek punktowy powiększyła tylko o 26. Drugi rezultat - 51 pkt miała Wollaston, która "wskoczyła" na podium z 12. pozycji zajmowanej po trzech konkurencjach.

Pikulik do strefy medalowej awansowała w połowie dystansu, na 35 okrążeń przed metą po raz pierwszy awansowała na drugą pozycję. Długo jej nie utrzymała, po chwili była trzecia, czwarta i piąta. Ale jechała doskonale, na 30 okrążeń przed metą była czwarta, zrównała się punktami z Dunką Amalią Dideriksen i tylko cztery punkty traciła do drugiej Australijki Georgii Baker.

Później Polka odjechała rywalkom wraz z doświadczoną Belgijką Lotte Kopecky i Holenderką Maike van der Duin. Po kilku kolejnych okrążeniach Pikulik wyszła na drugą pozycję, którą umocniła zajmując drugie miejsce w ostatnim, podwójnie punktowanym sprincie.

Pikulik zdobyła pierwszy dla Polski medal w kolarstwie od igrzysk olimpijskich od Rio de Janeiro w 2016 roku. Tam brązowy wywalczył Rafał Majka w wyścigu szosowym.

27-letnia zawodniczka, urodzona w Skarżysku-Kamiennej, w 2020 roku w Berlinie wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata właśnie w omnium, a w dorobku ma również dwa srebrne i cztery brązowe krążki mistrzostw Europy w różnych konkurencjach torowych.

Ocena: +6 0

Czym się różnią igrzyska olimpijskie od olimpiady?

"Słowniczek wyrazów obcych" z 1881 roku o olimpiadzie mówił: "przeciąg między igrzyskami olimpijskiemi". Czasy się jednak zmieniły, język polski także. Czym więc są igrzyska, a czym olimpiada?

W 1933 roku kolejny "Słownik wyrazów obcych" dookreśla, że "olimpjada" to "czteroletni upływ czasu między dwoma igrzyskami olimpijskiemi".

Rada KEP ds. Społecznych: Apelujemy do organów państwa o zaniechanie degradacji życia społecznego

2024-09-09 11:23

rada

KEP

PAP/Radek Pietruszka

Apelujemy do organów państwa o zaniechanie działań powodujących degradację życia społecznego - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku „W trosce o Dom Ojczysty". Opublikowany dziś dokument został zatwierdzony podczas obrad Rady, które miały miejsce 4 września 2024 r. w Warszawie. Wśród podejmowanych tematów były m.in. kwestie łamania prawa przez organy państwa, w tym niewłaściwe traktowanie aresztowanych, ateizacja życia publicznego, eliminacja etyki ze sfery politycznej oraz rozpowszechnianie antyreligijnego i wulgarnego języka.

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku „W trosce o Dom Ojczysty" wymieniła negatywne zjawiska życia społecznego, które „przekładają się na indywidualne, rodzinne oraz społeczne i narodowe postawy" oraz „prowadzą do głębokich podziałów i braku wzajemnego szacunku, konfliktów, alienacji społecznej oraz ignorowania prawa". Zauważyli też, że w wielu przypadkach przyczyniają się one „do utraty nadziei, sensu życia, poczucia tożsamości, jak również rozbicia rodziny, samotności i promowania negatywnych wzorców w procesie formowania młodego pokolenia". „Konsekwencją wymienionych zjawisk i postaw jest niszczenie naszych fundamentów - chrześcijańskiej tradycji i dziedzictwa narodowego" - czytamy w stanowisku.

Cztery medale Polaków w mistrzostwach Europy w kajakowym freestyle'u

Tomasz Czaplicki zdobył w miniony weekend w austriackim Grazu złoty medal mistrzostw Europy w kajakowym freestyle'u. Dwa srebrne wywalczyła jego partnerka życiowa Zofia Tuła - w C1 i w K1, a po brąz w kategorii juniorek sięgnęła Maja Kawczyńska.

Czaplicki uzyskał najwyższy wynik za pojedynczy przejazd w zawodach rangi mistrzowskiej.