Reklama

Niedziela Lubelska

Modlitwa i pamięć

10 lutego br. mijają dwa lata od nagłej śmierci śp. abp. Józefa Życińskiego. Ta bolesna rocznica jest okazją do modlitwy i refleksji

W niedzielę, 10 lutego, o godz. 19.00 w archikatedrze lubelskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji przedwcześnie zmarłego Pasterza. Transmitowanej przez Radio eR Eucharystii będzie przewodniczyć abp Stanisław Budzik. Dwa dni później telewizyjna Dwójka wyemituje film poświęcony osobie abp. Józefa Życińskiego. „Strażnik poranka” to dokument Grzegorza Linkowskiego, w którym reżyser podjął się próby opisania „złożonej i bezkompromisowej postaci abp. Życińskiego; przedstawił motywy działania oraz obraz, jaki zmarły Metropolita pozostawił po sobie w oczach Polaków”. W wyprodukowanym przez Telewizję Polską dokumencie znalazły się unikalne wystąpienia abp. J. Życińskiego oraz wspomnienia przedstawicieli Kościoła i świata kultury (12 lutego, TVP 2, godz. 22.50).

Tuż przed drugą rocznicą śmierci abp. J. Życińskiego ukazała się książka pt. „Świat matematyki i jej materialnych cieni”. Po śmierci arcybiskupa i filozofa, w jego komputerze znaleziono niemal ukończony tekst książki, będący zapisem wykładów, jakie w roku akademickim 2006/07 prowadził na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Publikacja wydana przez „Copernicus Center Press” została przygotowana i opatrzona wstępem przez ks. prof. Michała Hellera. „Gdy po raz pierwszy przejrzałem pliki komputerowe, pomyślałem, że dopiszę swoje uzupełnienia i znowu będziemy mieli wspólną książkę. Ale wyszło inaczej. Wybrałem tylko rolę redaktora, dokonałem niezbędnych retuszy, pozostawiając całość maksymalnie niezmienioną. Józek jest zbyt silną osobowością, by brutalnie wdzierać się w jego tekst. Niech jeszcze raz przemówi swoim niepowtarzalnym stylem” - czytamy we wstępie. Ostatnia publikacja abp. Józefa Życińskiego, autora ponad 50 książek i setek artykułów z zakresu filozofii nauki, filozofii przyrody, kosmologii, teorii ewolucji i teologii, jest kolejnym potwierdzeniem, że nauka i wiara nie wykluczają się, a matematyka jest „językiem ojczystym zarówno gatunku ludzkiego, jak i całej przyrody”.

Reklama

Człowiek dialogu

Osoba i dzieło abp. Józefa Życińskiego przywoływane są nie tylko z okazji bolesnych rocznic. Ślady Metropolity, który przez 14 lat współtworzył historię diecezji, wciąż wyraźne są w parafiach i wielu środowiskach Lubelszczyzny. Głoszone z mocą pasterskie słowa czy liczne gesty solidarności i przyjaźni z ludźmi różnych stanów i opcji wciąż żywe są w sercach, kreśląc obraz człowieka zatroskanego o Chrystusowy Kościół. Okazją do budowania trwałej pamięci o abp. J. Życińskim są i parafialne uroczystości, i sesje akademickie.

W szczególny sposób Arcybiskup był przywoływany podczas IV Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, jaki we wrześniu ubiegłego roku odbył się w Lublinie. Wówczas kard. G. Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, nazwał abp. Życińskiego „wielkim świadkiem szacunku dla różnych odpowiedzi i pytań zadawanych przez ludzi”. - Był świadkiem pytań i poszukiwania. Jako wierzący i naukowiec był także wielkim świadkiem kontemplacji Bożego milczenia - mówił ks. Kardynał podczas Mszy św. sprawowanej w intencji pomysłodawcy i organizatora kongresów. Podczas dyskusji panelowej poświęconej przedwcześnie zmarłemu Pasterzowi o. Karl Schauer OSB, przeor benedyktynów z sanktuarium Mariazell, podkreślał, że „Arcybiskup kochał ludzi, przede wszystkim ludzi młodych; nie obawiał się krytyki, był otwarty dla wątpiących i zawsze gotowy do podjęcia szczerego dialogu. Być może właśnie słowo «dialog» było jednym z kluczowych słów jego życia”. O. Schauer nazwał abp. Życińskiego „Bożym prorokiem naszych czasów”. - U niego nigdy nie czuło się zmęczenia Kościołem albo wiarą - mówił. - Był i pozostanie przykładem czuwającego sługi w niespokojnych czasach przemian, byśmy nie przeoczyli i nie przespali znaków czasu.

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej nt. „Przestrzeni dialogu i chrześcijańskich inspiracji kultury spotkania”

- Dialog jest potrzebny jak powietrze, którym oddychamy – powiedział abp Stanisław Budzik otwierając VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej, który dziś po południu rozpoczął obrady w gmachu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Kongres odbywa się pod hasłem: „Przestrzenie dialogu. Chrześcijańskie inspiracje kultury spotkania”.

Metropolita lubelski przypomniał, że Kongresy Kultury Chrześcijańskiej odbywają się w Lublinie już od 20 lat, a ich inspiratorem był abp Józef Życiński. Pokreślił, że „dzieło to okazało się trwałe i potrzebne i nadal zachowuje swoje znaczenie”, choć od śmierci abp. Życińskiego upłynęło już niemal 10 lat.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-14 12:51

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

Karol Porwich

Serdecznie zapraszamy na
KONGRES PEDAGOGIKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
EDUCATIO PERMANET IN AETERNUM
29-30 listopada 2022 r.
Aula Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA,
ul. 3 Maja 12, Częstochowa

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ ON-LINE

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję