Reklama

Niedziela Lubelska

Modlitwa i pamięć

10 lutego br. mijają dwa lata od nagłej śmierci śp. abp. Józefa Życińskiego. Ta bolesna rocznica jest okazją do modlitwy i refleksji

W niedzielę, 10 lutego, o godz. 19.00 w archikatedrze lubelskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji przedwcześnie zmarłego Pasterza. Transmitowanej przez Radio eR Eucharystii będzie przewodniczyć abp Stanisław Budzik. Dwa dni później telewizyjna Dwójka wyemituje film poświęcony osobie abp. Józefa Życińskiego. „Strażnik poranka” to dokument Grzegorza Linkowskiego, w którym reżyser podjął się próby opisania „złożonej i bezkompromisowej postaci abp. Życińskiego; przedstawił motywy działania oraz obraz, jaki zmarły Metropolita pozostawił po sobie w oczach Polaków”. W wyprodukowanym przez Telewizję Polską dokumencie znalazły się unikalne wystąpienia abp. J. Życińskiego oraz wspomnienia przedstawicieli Kościoła i świata kultury (12 lutego, TVP 2, godz. 22.50).

Reklama

Tuż przed drugą rocznicą śmierci abp. J. Życińskiego ukazała się książka pt. „Świat matematyki i jej materialnych cieni”. Po śmierci arcybiskupa i filozofa, w jego komputerze znaleziono niemal ukończony tekst książki, będący zapisem wykładów, jakie w roku akademickim 2006/07 prowadził na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Publikacja wydana przez „Copernicus Center Press” została przygotowana i opatrzona wstępem przez ks. prof. Michała Hellera. „Gdy po raz pierwszy przejrzałem pliki komputerowe, pomyślałem, że dopiszę swoje uzupełnienia i znowu będziemy mieli wspólną książkę. Ale wyszło inaczej. Wybrałem tylko rolę redaktora, dokonałem niezbędnych retuszy, pozostawiając całość maksymalnie niezmienioną. Józek jest zbyt silną osobowością, by brutalnie wdzierać się w jego tekst. Niech jeszcze raz przemówi swoim niepowtarzalnym stylem” - czytamy we wstępie. Ostatnia publikacja abp. Józefa Życińskiego, autora ponad 50 książek i setek artykułów z zakresu filozofii nauki, filozofii przyrody, kosmologii, teorii ewolucji i teologii, jest kolejnym potwierdzeniem, że nauka i wiara nie wykluczają się, a matematyka jest „językiem ojczystym zarówno gatunku ludzkiego, jak i całej przyrody”.

Człowiek dialogu

Osoba i dzieło abp. Józefa Życińskiego przywoływane są nie tylko z okazji bolesnych rocznic. Ślady Metropolity, który przez 14 lat współtworzył historię diecezji, wciąż wyraźne są w parafiach i wielu środowiskach Lubelszczyzny. Głoszone z mocą pasterskie słowa czy liczne gesty solidarności i przyjaźni z ludźmi różnych stanów i opcji wciąż żywe są w sercach, kreśląc obraz człowieka zatroskanego o Chrystusowy Kościół. Okazją do budowania trwałej pamięci o abp. J. Życińskim są i parafialne uroczystości, i sesje akademickie.

W szczególny sposób Arcybiskup był przywoływany podczas IV Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, jaki we wrześniu ubiegłego roku odbył się w Lublinie. Wówczas kard. G. Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, nazwał abp. Życińskiego „wielkim świadkiem szacunku dla różnych odpowiedzi i pytań zadawanych przez ludzi”. - Był świadkiem pytań i poszukiwania. Jako wierzący i naukowiec był także wielkim świadkiem kontemplacji Bożego milczenia - mówił ks. Kardynał podczas Mszy św. sprawowanej w intencji pomysłodawcy i organizatora kongresów. Podczas dyskusji panelowej poświęconej przedwcześnie zmarłemu Pasterzowi o. Karl Schauer OSB, przeor benedyktynów z sanktuarium Mariazell, podkreślał, że „Arcybiskup kochał ludzi, przede wszystkim ludzi młodych; nie obawiał się krytyki, był otwarty dla wątpiących i zawsze gotowy do podjęcia szczerego dialogu. Być może właśnie słowo «dialog» było jednym z kluczowych słów jego życia”. O. Schauer nazwał abp. Życińskiego „Bożym prorokiem naszych czasów”. - U niego nigdy nie czuło się zmęczenia Kościołem albo wiarą - mówił. - Był i pozostanie przykładem czuwającego sługi w niespokojnych czasach przemian, byśmy nie przeoczyli i nie przespali znaków czasu.

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KUL uczci pamięć śp. abp. Józefa Życińskiego

[ TEMATY ]

KUL

abp Józef Życiński

Wydawnictwo „Gaudium"

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zaprasza na konferencję naukową „Między empirią a teorią. Abp Józef Życiński (1948-2011) in memoriam”. W programie konferencji, która odbędzie się w dniach 26-27 stycznia, przewidziano spotkanie ukazujące wkład zmarłego przed pięcioma laty abp. Józefa Życińskiego w przestrzeń nauki i kultury oraz budowanie społecznej odpowiedzialności za przekaz wartości.

- Rozwój nauk empirycznych i ich wszechobecność chcemy potraktować jako realne wyzwanie, podejmując z jednej strony kwestię tego, jak dalece filozofia (poczynając od metafizyki, poprzez epistemologie, filozofię umysłu, kończąc na etyce i filozofii religii) ma uwzględniać wyniki nauk empirycznych, z drugiej zaś pytać chcemy, jaką rolę w naukach empirycznych pełnią teorie filozoficzne – podkreślił ks. dr Marek Słomka, współpracownik ks. abp. Józefa Życińskiego w Katedrze Relacji między Nauką a Wiarą, w latach 2002-2008 jego sekretarz.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Kościół św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim na szlaku camino

2021-07-26 15:59

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidieceja Łódzka

Kościół św. Jakuba w Piotrkowie Trybunlaskim

Piotrkowska Fara

Parafia św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Najstarsza świątynia w Piotrkowie Trybunalskim, której patronuje św. Jakub Apostoł została w marcu tego roku wpisana na polski szlak camino. Tym samym, każdy kto chce pielgrzymować drogą św. Jakuba, wśród 34 szlaków biegnących przez Polskę, może wybrać ten, którzy prowadzi przez Piotrków Trybunalski. Należy podkreślić, że nasza świątynia jest jedyną w archidiecezji łódzkiej, która została umiejscowiona na mapach prowadzących do sanktuarium w Santiego de Compostela – mówi ks. prał. Grzegorz Gogol.

Widocznym znakiem oznaczenia piotrkowskiej Fary, jest słupek ze znakiem camino, czyli promienista żółta muszla umieszczoną na niebieskim tle, która symbolizuje starą wielowiekową tradycję pielgrzymowania do grobu św. Jakuba. Poświęcenia tego znaku dokonał bp Ireneusz Pękalski, który w homilii podczas Mszy św. odpustowej nawiązując do męczeńskiej śmierci św. Jakuba, mówił o rzeszach współczesnych chrześcijańskich męczenników, którzy w różnych krajach świata oddają swoje życie za wiarę w Chrystusa. Wśród krajów, w których chrześcijanie są dotknięci przemocą kaznodzieja wymienił Włochy, Francję, Holandię, Niemcy, ale również i Polskę. Skąd u nich taka odwaga – pytał bp Pękalski. Odpowiadając zauważył, że źródłem ich wiary jest Jezus obecny w Eucharystii. Tym samym zachęcał zgromadzonych, by tak łatwo nie rezygnowali ze spotkania z Jezusem w niedzielnej Eucharystii. Ponieważ by być wiernym Chrystusowi, niekiedy musimy przejść przez doświadczenie wiary – podkreślał. Na zakończenie liturgii bp Ireneusz modląc się, prosił św. Jakuba, by dał nam siłę do wyznawania wiary w czasach, w których ona jest odrzucana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję