Reklama

Wiadomości

Wielka Brytania

Aresztowana za cichą modlitwę pod kliniką aborcyjną wygrywa z policją

Dwukrotnie aresztowana za cichą modlitwę pod kliniką aborcyjną chrześcijańska wolontariuszka wygrywa z brytyjską policją. Nagrania z jej zatrzymania stały się viralem w internecie.

[ TEMATY ]

aborcja

Wielka Brytania

cenzura

Areszt

myślozbrodnia

cicha modlitwa

łamanie praw człowieka

youtube.com/@allthingsprolife

Kobieta aresztowana w Wielkiej Brytanii za cichą modlitwę

Kobieta aresztowana w Wielkiej Brytanii za cichą modlitwę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Policja hrabstwa West Midlands musi wypłacić 13 000 funtów chrześcijańskiej wolontariuszce „nielegalnie” aresztowanej za cichą modlitwę w pobliżu placówki aborcyjnej.

- Rząd Wielkiej Brytanii podobno zamierza zaostrzyć represje wobec cichej modlitwy, wyraźnie określając je jako „przestępcze” w nadchodzących wytycznych dotyczących „stref buforowych”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak poinformował Sojusz Obrony Wolności (Alliance Defending Freedom - ADF UK) – w zwycięstwie nad brytyjską cenzurą Isabel Vaughan-Spruce – chrześcijańska wolontariuszka charytatywna, którą dwukrotnie aresztowano za cichą modlitwę – otrzymała od policji West Midlands odszkodowanie w wysokości 13 tysięcy funtów w uznaniu jej niesprawiedliwego traktowania i naruszenia jej praw człowieka.

Kobieta wniosła pozew przeciwko policji hrabstwa West Midlands (w środkowo-zachodniej Anglii, obejmującego aglomerację miasta Birmingham) o dwa bezprawne aresztowania i bezprawne uwięzienia; napaść i pobicie w związku z natarczywym przeszukaniem jej osoby; oraz o naruszenie jej praw człowieka zarówno w odniesieniu do aresztowań, jak i uciążliwych warunków zwolnienia za kaucją nałożonych na nią.

Całe zatrzymanie wraz z przeszukaniem można obejrzeć na poniższym wideo:

„W XXI-wiecznej Wielkiej Brytanii nie ma miejsca dla „policji myśli” Orwella i dzięki wsparciu prawnemu, jakie otrzymałem od ADF UK, cieszę się, że ugoda, którą dziś zawarłam, to potwierdza. Jednak pomimo tego zwycięstwa jestem głęboko zaniepokojona, że to naruszenie może zostać powtórzone przez inne siły policyjne”

Podziel się cytatem

Reklama

- podkreśliła po wygranej sprawie - Isabel Vaughan-Spruce.

Modlisz się w ciszy pod kliniką? Możesz trafić za kratki

Wiadomość o wygranej wolontariuszki z brytyjską policją, pojawiła się kilka dni po doniesieniach, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wzmocni represje wobec cichej modlitwy w pobliżu placówek aborcyjnych, wyraźnie ją kryminalizując w nadchodzącym ustawodawstwie dotyczącym „stref buforowych”, które ma wejść w życie w najbliższym czasie.

Sojusz Obrony Wolności alarmuje, iż ministrowie mają dokonać przeglądu początkowych wytycznych opublikowanych przez poprzedni rząd, które chroniły prawo człowieka do wolności myśli, brzmiących:

Reklama

"Cicha modlitwa, będąca zaangażowaniem umysłu i myśli w modlitwę do Boga, jest chroniona jako prawo absolutne na mocy Ustawy o prawach człowieka z 1998 r. i sama w sobie nie powinna być uważana za przestępstwo w żadnych okolicznościach."

Naruszone prawa człowieka

Jak informuje portal adfinternational.org, Vaughan-Spruce została po raz pierwszy aresztowana w listopadzie 2022 r. za cichą modlitwę w cenzurowanej „strefie buforowej”. Strefa obejmująca kilka ulic w dzielnicy Kings Norton w Birmingham została ustanowiona przez władze lokalne za pośrednictwem nakazu ochrony przestrzeni publicznej. Zakazano tam wszelkich wyrażeń „aprobaty lub dezaprobaty w odniesieniu do kwestii związanych z usługami aborcyjnymi, w jakikolwiek sposób” w szerokim sąsiedztwie placówki aborcyjnej.

Sprawa jest powszechnie uważana za pierwszy przypadek „przestępstwa myślowego” (inaczej określanym „myślozbrodnią”, znaną z literatury Orwellowskiej) ściganego w Wielkiej Brytanii XXI wieku. Kobieta, co widać na nagraniach, została przeszukana przez policję (sprawdzono m.in. jej włosy), aresztowana, oskarżona o przestępstwo i osądzona – mimo że modliła się niezauważalnie i nie wyrażała żadnej opinii poza własnym umysłem.

W lutym 2023 r. Vaughan-Spruce została całkowicie uniewinniona ze wszystkich zarzutów w sądzie rejonowym w Birmingham, po tym jak prokuratura nie była w stanie przedstawić dowodów na poparcie zarzutu.

Modlitwa przestępstwem?

Reklama

Jednak zaledwie kilka tygodni później wolontariuszka znów została aresztowana za tę samą czynność – ciche, modlitewne myśli na w publicznym miejscu, ale w ocenzurowanej „strefie buforowej”. Na miejscu zdarzenia pojawiło się sześciu policjantów, z których jeden potwierdził jej, że „powiedziała, że ​​się modli, co jest przestępstwem”.

Historia Vaughan-Spruce wywołała międzynarodowe oburzenie, w tym ostatnio ze strony agencji rządowej USA, która podkreśliła sprawę jako przykład rządów europejskich „atakujących jednostki za ich pokojowe wyrażanie religii”.

Komentując wiadomość o ugodzie i wypłacie odszkodowania od policji West Midlands, Isabel Vaughan-Spruce powiedziała:

Cicha modlitwa nie jest przestępstwem. Nikt nie powinien być aresztowany tylko za myśli, które ma w głowie – a jednak przydarzyło mi się to dwa razy z rąk policji West Midlands, która wyraźnie powiedziała mi, że „modlitwa jest przestępstwem”. Nasza kultura przesuwa się w kierunku ograniczania różnorodności poglądów, a myśl chrześcijańska i modlitwa są coraz bardziej zagrożone cenzurą.

Podziel się cytatem

Kara za myśli to nie jednostkowy przypadek

Dwoje kolejnych brytyjczyków zostało już oskarżonych i staną przed sądem w związku z lokalnie narzuconymi „strefami buforowymi”.

Adam Smith-Connor, weteran wojskowy, który modlił się w milczeniu po swoich doświadczeniach z aborcją w pobliżu placówki w Bournemouth, stanie przed sądem rejonowym w Poole za swoje niewypowiedziane myśli. Livia Tossici-Bolt, emerytowana naukowiec, stanie przed sądem w tym samym miejscu za trzymanie transparentu z napisem „możesz tu porozmawiać, jeśli chcesz”. Obie osoby otrzymują wsparcie prawne od ADF UK.

Lord Farmer, były skarbnik Partii Konserwatywnej i członek Izby Lordów w reakcji na całą, absurdalną sytuację, powiedział:

Kraj taki jak nasz, który tak wysoko ceni prawa człowieka i wolność słowa, powinien być przerażony aresztowaniem swoich obywateli za ich ciche myśli lub modlitwy.

Podziel się cytatem
To, co stało się z Isabel Vaughan-Spruce, było parodią sprawiedliwości i słusznie, że policja West Midlands wypłaca pewne odszkodowania za trud, jaki zniosła.

Podziel się cytatem
Jednak szerszym problemem pozostaje to, że żyjemy w niedemokratycznych represjach wobec chrześcijańskiej mowy, ekspresji i myśli w Wielkiej Brytanii, które mają się nasilić, gdy rząd wprowadzi „strefy buforowe” w całym kraju. Jeśli myśl pro-life jest dziś uznawana za obowiązkowo ściganą, jakie inne przestępstwa myślowe mogą zostać ukarane w przyszłości?

Podziel się cytatem

XXI wieczna Europa na naszych oczach przeobraża się w świat Georga Orwella z 1984 roku. Czy uda się ten zgubny proces zatrzymać? Sukcesy kolejnych odważnych kobiet i mężczyzn pokazują, że walka z bezdusznym aparatem „nowoczesnego” państwa jest możliwa i nie jest z góry skazana na porażkę.

2024-08-20 05:18

Oceń: +44 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: stanowy prokurator Teksasu wstrzymuje działalność klinik aborcyjnych

[ TEMATY ]

aborcja

Zffoto/fotolia.com

Stanowy Prokuratur Generalny polecił wstrzymanie działalności 22 klinik aborcyjnych działających na terenie Teksasu w USA. W obliczu restrykcji związanych z pandemią Ken Paxton uznał, że przerywanie ciąży nie jest zabiegiem „medycznie koniecznym”. Tym samym, pod karą grzywny (1000 dolarów) i więzienia (do 180 dni), zawieszono wszelkie procedury aborcyjne, które nie mają na celu ratowania życie lub zdrowia matki. Decyzja prokuratora to rezultat wcześniejszego rozporządzenia teksańskiego gubernatora Grega Abbotta, który nakazał, by szpitale na terenie stanu były gotowe na przyjęcie chorych zarażonych koronawirusem.

Kilka dni temu Prokurator Generalny stanu Ohio nakazał wstrzymanie usług w klinikach aborcyjnych należących do aborcyjnego giganta Planned Parenthood. Mimo wydanych wcześniej instrukcji stanowych władz kierujących opieką zdrowotną, które w obliczu pandemii anulowały „wszystkie nieistotne lub planowe operacje i procedury z wykorzystaniem środków ochrony indywidualnej”, w placówkach aborcyjnych w Dayton i Cincinnati nadal dokonywano lub oferowano „usługi” przerywania ciąży.
CZYTAJ DALEJ

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje profanację Eucharystii

2025-03-31 08:09

[ TEMATY ]

profanacja

czarna msza

AF Post/X/zrzut ekranu

Mężczyzna powstrzymał profanację Eucharystii podczas satanistycznego wydarzenia w Kansas

Mężczyzna powstrzymał profanację Eucharystii podczas satanistycznego wydarzenia w Kansas

Odważny katolik powstrzymał w piątek publiczną profanację Eucharystii przed stolicą stanu Kansas, rzucając się na grupę satanistów i spożywając świętą Hostię, zanim ci brutalnie go zaatakowali.

Jedno z nagrań pokazuje mężczyznę szybko pędzącego do Najświętszego Sakramentu po tym, jak przywódca satanistów, Michael Stewart, rzucił Hostię na ziemię.
CZYTAJ DALEJ

Polacy za zakazem używania smartfonów w szkołach

2025-03-31 17:55

[ TEMATY ]

szkoła

smartfon

Adobe.Stock.com

73 proc. badanych jest za zakazem używania smartfonów w szkołach, 21 proc. uważa, inaczej. Przeciw są najczęściej najmłodsi badani, a za najstarsi respondenci – wynika z sondażu CBOS.

CBOS przypomina, że prawo krajowe nie reguluje korzystania przez uczniów ze smartfonów w szkołach i innych placówkach oświatowych. Ustalają one te zasady we własnym zakresie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję