Reklama

Niedziela Legnicka

Legnica pożegnała Papieża

Gromadzimy się dziś w katedrze, aby odpowiedzieć na prośbę papieża Benedykta XVI, który wezwał, abyśmy się modlili za niego, Kościół i nowego papieża - powiedział biskup legnicki Stefan Cichy, rozpoczynając dziękczynną Eucharystię w intencji Papieża

Niedziela legnicka 10/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

abdykacja

Ks. Waldemar Wesołowski

Msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI pod przewodnictwem bp. Stefana Cichego

Msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI pod przewodnictwem bp. Stefana Cichego

W czwartek 28 lutego w południe, w katedrze legnickiej zgromadzili się wierni, klerycy legnickiego seminarium wraz z przełożonymi i wykładowcami oraz księża i siostry zakonne, aby w Eucharystii podziękować za pontyfikat Ojca Świętego. Tego dnia o godz. 20 zakończył on swoją posługę pasterską na Stolicy Piotrowej.

We wprowadzeniu do Mszy św. Biskup Legnicki mówił o najważniejszych wymiarach 8-letniego pontyfikatu Papieża z Niemiec. - Wyrazem jego troski o wiarę i potrzebę jej pogłębiania było opracowanie i wydanie kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz wydanie Katechizmu dla młodych Youcat. Należy też pamiętać, że Papież wydał 3 encykliki i 2 adhortacje apostolskie. Zwołał kilka synodów, odbył 24 pielgrzymki zagraniczne. Bardzo cenna jest jego monografia o Jezusie, wydana w 3 tomach - powiedział bp Cichy. I dodał: - Z duszpasterskiego punktu widzenia bardzo cennymi inicjatywami było ogłoszenie Roku św. Pawła, Roku Kapłańskiego oraz trwającego Roku Wiary. Te wydarzenia mówią nam o wielkiej trosce następcy św. Piotra o krzewienie i wzrost wiary oraz konieczności dawania świadectwa wiary w dzisiejszym świecie. Biskup Legnicki przypomniał, że także diecezja legnicka wiele zawdzięcza Benedyktowi XVI. - To właśnie on podniósł dwie nasze świątynie do godności bazyliki mniejszej. Są to kościoły Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu. Najcenniejsze jednak było mianowanie bp. Marka Mendyka biskupem pomocniczym - podkreślił bp Cichy.

W homilii bp Stefan Cichy, odnosząc się do tekstu psalmu: „Błogosławiony, kto zaufał Panu”, powiedział, że ten pontyfikat od pierwszego dnia przebiegał pod znakiem zaufania Bogu we wszystkim. - Również i decyzję papieża Benedykta XVI o rezygnacji z urzędu należy widzieć w tym właśnie kontekście. Wydarzenia ostatnich dni pokazały, że Ojciec Święty jest bardzo zmęczony i osłabiony. Pokładając ufność w Panu, pożegnał się z wiernymi całego świata podczas ostatniej audiencji generalnej. Rezygnuje z urzędu, ale ufając Bogu jest przekonany, że nadal będzie służył Kościołowi przez modlitwę i cierpienie - zaznaczył hierarcha. Kontynuując homilię, bp Cichy powiedział, że symboliczna jest decyzja o miejscu zamieszkania Papieża seniora. Będzie on mieszkał w klasztorze, w którym mieszkały siostry klauzurowe, ofiarujące swoje modlitwy w intencjach następców św. Piotra. Teraz za swojego następcę będzie modlił się Benedykt XVI.

Reklama

Biskup Legnicki przypomniał też, że przez cały pontyfikat przewijał się jeden najważniejszy temat - wiary. Niemal we wszystkich dokumentach i pismach, podczas spotkań z wiernymi i podczas pielgrzymek Ojciec Święty mówił o wierze i życiu wiarą. - Pamiętamy dobrze hasło pielgrzymki do Polski, które brzmiało: „Trwajcie mocni w wierze”. Papież zachęcał nas wszystkich, aby wiarę pogłębiać i pokazywać ją w życiu codziennym. Wzywał też do uczestnictwa w Eucharystii, zachowywania przykazań i świętowania niedzieli, jako dnia Pańskiego - przypomniał bp Cichy.

Na zakończenie kazania Biskup Legnicki zaznaczył, że najlepszym wyrazem naszego podziękowania Benedyktowi XVI za przewodzenie Kościołowi, będzie nasza modlitwa w jego intencji oraz w intencji konklawe, które już niebawem zbierze się, by wybrać nowego następcę św. Piotra. - Nie możemy też zapomnieć, by wprowadzać w życie to, czego nas nauczył - zakończył bp Cichy.

Wierni, którzy uczestniczyli w Mszy św. zgodnie podkreślali, że decyzja Papieża o rezygnacji z urzędu, zaskoczyła ich. Jednak przyjęli ją ze spokojem. Kolejne dni od ogłoszenia abdykacji oraz głosy przedstawicieli Kościoła, jak i samego Papieża utwierdziły ich w przekonaniu, że była to słuszna decyzja. - Najważniejsze, co teraz możemy zrobić, to modlić się o zdrowie dla Benedykta XVI oraz o wybór nowego papieża - mówili legniczanie.

Msze św. dziękczynne za pontyfikat Benedykta XVI zostały odprawione w całej diecezji, m.in.: w bazylikach mniejszych - Krzeszowie, Jeleniej Górze i Bolesławcu.

2013-03-11 09:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O rezygnacji Benedykta XVI i o konklawe

Od 11 lutego 2013 r., kiedy to świat dowiedział się o papieskiej decyzji, w Rzymie zjawiło się ponad 4 tys. dziennikarzy z całego świata, by komentować to historyczne wydarzenie oraz związany z tym okres „sede vacante” i konklawe

Przez wieki świeccy władcy europejscy i frakcje polityczne różnorodnymi metodami - orężem, zastraszeniem, szantażem, presjami dyplomatycznymi, odwoływaniem się do racji stanu - próbowali wpływać na wybór papieży.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu złożył kondolencje po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 08:27

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Swoją modlitwą obejmuję wszystkich zmarłych i ich rodziny, a także poszkodowanych w tej katastrofie, zapewniając o mojej duchowej bliskości – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii.

Publikujemy pełny tekst kondolencji:

CZYTAJ DALEJ

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

[ TEMATY ]

pro life

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Jak informował ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" w 2022 roku spadła liczba hospicjów perinatalnych z 16 do 13 oraz liczba pacjentek hospicjów z 459 do 257.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję