Reklama

Niedziela Przemyska

Rodzina szkołą wiary

Niedziela przemyska 10/2013, str. 3

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

PAWEŁ BUGIRA

Po zakończeniu Mszy św. członkowie Akcji Katolickiej przeszli ulicami miasta do Seminarium Duchownego, modląc się Koronką do Miłosierdzia Bożego

Po zakończeniu Mszy św. członkowie Akcji Katolickiej przeszli ulicami miasta do Seminarium Duchownego, modląc się Koronką do Miłosierdzia Bożego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęła Droga Krzyżowa i Msza św. w archikatedrze. Przewodniczył jej abp Józef Michalik. Na początku kazania przypomniał, że rodzina jest podstawową dla społeczeństwa i Kościoła komórką, dającą nie tylko życie biologiczne, ale też życie wiary.

Rodzina ma misję

- Człowiek łatwiej i pełniej poznaje Boga we wspólnocie, zwłaszcza w rodzinie. Dlatego to nie jest bez znaczenia, że rodzina ma misję przekazywania wiary - powiedział. Podkreślił, że uczenie małych dzieci modlitwy i ich uczestnictwo w nabożeństwach, nawet jeśli pozornie się nudzą, daje efekty i pozostawia istotny ślad wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Michalik zauważył, że coraz więcej małżeństw się rozpada, a do sądów kościelnych wpływa coraz więcej wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Zwrócił uwagę, że ponad 90 procent młodzieży przyznaje się do wiary, gorzej jednak wygląda hierarchia wartości. Stwierdził przy tym, że największą wartością, jaką mogą ofiarować rodzice dzieciom, nie jest zabezpieczenie materialne, ale ukształtowanie moralne.

Dać dziecku do ręki ster

Reklama

- Dziadkowie i rodzice są skarbem w rodzinie nie przez to, że zapewnią dzieciom czy wnukom wspaniałą przyszłość materialną, ale że dadzą mu ster do ręki, który go wyprowadzi pośród burz. Mimo buntowniczych postaw dorastającej młodzieży słowa rodziców są dla niej ważne. Egzamin z życia zdają ci, którzy żyją uczciwie, nie ci, którzy sprytem i poza moralnością załatwiają różne sprawy - powiedział Przewodniczący KEP.

- W naszych polskich rodzinach umarła wola życia - ubolewał Metropolita Przemyski. - Tworzymy atmosferę niechęci do kolejnego życia. Dziecko następne jest uważane za ryzyko. A to jest dar Bożego błogosławieństwa, to jest przyszłość - mówił.

Abp Michalik przestrzegał przed przekonaniem, że rodziny wielodzietne są patologiczne i ich wyszydzaniem. - Jeśli się śmiejesz z matki wielodzietnej, to się spowiadaj i przysięgaj Panu Bogu, że będziesz jej pomagać, nie szydzić - mówił. Podkreślał, że w domach powinno się znaleźć miejsce dla starego ojca lub matki.

- Nie bójcie się być sobą, nie bójmy się wymagać od siebie. Pamiętajmy, że największym argumentem w trosce o nasze rodziny jest zachowanie tradycji i sprawdzonych metod, które pomogą podtrzymać wiarę i wyzwalać dobro z drugiego człowieka - stwierdził abp Michalik.

Rodzina uczy przykładem

Reklama

W dalszej części spotkania odbyły sie prelekcje ks. dr. hab. Wacława Siwaka oraz ks. dr. Marka Machały, wicedyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w przemyskiej kurii. Pierwszy przypomniał, że prawdziwy Kościół nie może istnieć bez rodziny, która jest jego najważniejszą drogą. Zwrócił uwagę, że rodzina kształtuje nie tylko poprzez słowa, ale również przez przykłady. Zaznaczył, że miłość to nie tylko uczucie oraz, że to pojęcie jest dzisiaj poważnie zagrożone. Wśród ważnych elementów świętości małżeństwa wymienił m.in. jego sakramentalność oraz powołanie do rodzicielstwa. Mówiąc o akcie małżeńskim powiedział, że musi być dobrowolny, wyrażać wzajemną miłość i być intymnym, czyli zakrytym przed innymi, nie może być oglądany, fotografowany czy filmowany.

Ks. Machała zwrócił uwagę na aktywną katechezę dzieci w rodzinach, która dokonuje się przez pielęgnowanie zwyczajów i tradycji religijnych. - Dziecko nie wszystko od razu rozumie, ale przesiąka rzeczywistością wiary - zauważył. Przestrzegał przy tym przed bajkami, zabawkami i ubrankami dla dzieci, które wbrew pozorom promują treści - niekiedy - wręcz demoniczne. Ks. Machała radził, aby ukierunkowywać dziecko na poszukiwanie prawdziwych wartości oraz dbać o pogłębianie własnej wiedzy religijnej. Zachęcał też chętnych do uczestnictwa w Studium Życia Rodzinnego innych dziełach związanych z formacją małżeństw i rodzin. - Ważnym elementem jest tworzenie środowiska przyjaznego wierze, czyli grupy osób, które mają podobne wartości - zauważył.

W Auli Seminarium spotkanie kongresowe uświetnili swymi występami: duet wokalny „Gloria”, działający przy kościele Ojców Karmelitów Bosych w Przemyślu. Wiersze czytała przemyska poetka i członek Akcji Katolickiej przy parafii św. Brata Alberta w Przemyślu Teresa Paryna.

Na cały Kongres składa się 5 spotkań. Dwa odbyły się jesienią ubiegłego roku: w Łańcucie poświęcony tematowi wiary i Jarosławiu o roli katolickiego laikatu. Następne, na temat roli mediów, zostanie zorganizowane w kwietniu w Krośnie. Ich zwieńczeniem będzie majowa coroczna pielgrzymka do Strachociny, gdzie znajduje się sanktuarium patrona AK AP - św. Andrzeja Boboli. Wówczas zostaną opracowane wnioski ze wszystkich spotkań.

2013-03-11 09:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup świdnicki pod sztandarem Akcji Katolickiej

Niedziela świdnicka 50/2021, str. I

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

bp Marek Mendyk

Ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk i ks. kan. Sławomir Augustynowicz z Urszulą Furtak, prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce

Bp Marek Mendyk i ks. kan. Sławomir Augustynowicz z Urszulą Furtak, prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce

W połowie listopada bp Marek Mendyk został wybrany krajowym asystentem jednego z najbardziej znanych ruchów katolickich w Polsce. W pierwszych dniach grudnia spotkał się z jego prezesem.

Odwiedziny prezes Urszuli Furtak miały konkretny cel. – Konferencja Episkopatu Polski, która spotkała się ostatnio na Jasnej Górze 14 listopada, wybrała nowego asystenta dla Akcji Katolickiej w Polsce, której to mam przyjemność przewodzić od kilku lat. W ubiegłym roku rozpoczęłam drugą kadencję i według tego, co statut mówi – ostatnią. Nie mniej jednak przed nami nowe wyzwania. Cieszymy się, że będziemy mogli je podjąć z nowym asystentem. Spotykamy się, by pokazać bp. Markowi Mendykowi obraz Akcji Katolickiej na dziś i wspólnie wyznaczyć kierunek działań. Jestem, oczywiście, otwarta na pomysły księdza biskupa. Wspólnie chcemy realizować program Kościoła i przenosić wartości chrześcijańskie do życia publicznego i społecznego. Udaje się nam to dzięki jednostkom, które wchodzą w różne przestrzenie i same się formują – wyjaśniła prezes Krajowego Instytutu AK.
CZYTAJ DALEJ

Bp Jacek Kiciński CMF: Maryjo, potrzebujemy zmiany naszego myślenia, odnowy naszego ducha i życia

2025-09-19 22:09

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński wygładza rozważanie apelowa na Jasnej Górze - 19.09.2025

Biskup Jacek Kiciński wygładza rozważanie apelowa na Jasnej Górze - 19.09.2025

Wierni z Archidiecezji Wrocławskiej przybyli na Jasną Górę, aby uczestniczyć w dorocznej pielgrzymce, a w tym w Apelu Jasnogórskim, który tym razem poprowadził biskup Jacek Kiciński CMF. Rozważanie apelowe nawiązywało do 60. rocznicy pamiętnego orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r.

Biskup Jacek Kiciński CMF przypomniał słowa ówczesnego arcybiskupa Bolesława Kominka, zawarte w historycznym liście: “Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. - Przesłanie zawarte w orędziu staje się dziś ważna i aktualne - wobec wojen, niepokoju i zamętu. W czasie, w którym żyjemy, tak bardzo potrzebujemy pokoju. Pokoju w naszych sercach, rodzinach, wspólnotach parafialnych, całej Ojczyźnie i świecie – mówił hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o komunikację wolną od wrogości

2025-09-20 10:05

[ TEMATY ]

papież

Orędzie papieża Franciszka

Vatican Media

„Trzeba być świadkami i promotorami komunikacji bez wrogości, która szerzy kulturę troski, buduje mosty i przenika widzialne i niewidzialne mury naszych czasów” - stwierdza papież w Orędziu na 59 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jego hasłem są słowa: „Dzielcie się z łagodnością nadzieją, która jest w waszych sercach”. Tradycyjnie jest ono ogłaszane 24 stycznia w dzień liturgicznego wspomnienia patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego. Natomiast dzień Środków Społecznego Przekazu w Kościele w Polsce obchodzony jest w trzecią niedzielę września - w roku 2025 będzie to 21 września. Tegoroczne orędzie przygotował jeszcze papież Franciszek i nosi ono datę 24 stycznia b.r.

W naszych czasach naznaczonych dezinformacją i polaryzacją, w których nieliczne ośrodki władzy kontrolują bezprecedensową masę danych i informacji, zwracam się do was ze świadomością, jak potrzebna jest - dziś, bardziej niż kiedykolwiek - wasza praca jako dziennikarzy i pracowników środków społecznego przekazu. Potrzebne jest wasze odważne zaangażowanie, aby postawić w centrum przekazu osobistą i zbiorową odpowiedzialność za bliźniego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję