- To nie jest tak, że dostałem zamówienie do napisania klucza do Ewangelii św. Łukasza i św. Jana i wymyśliłem interpretację, którą wydawnictwo opublikowało. Każda z tych książek pokazuje rozumienie słowa na jakimś etapie jego czytania – powiedział kard. Ryś.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyło się spotkanie autorskie z kard. Grzegorzem Rysiem pt. „Spór o tradycję – między słowami św. Łukasza i św. Jana”, które poprowadził red. Łukasz Głowacki, dyrektor łódzkiego Radia Plus.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas wydarzenia metropolita łódzki mówił o dwóch książkach: „Klucz do Ewangelii św. Łukasza” i „Klucz do Ewangelii św. Jana”, które stanowią pierwszą wydaną część serii komentarzy do tekstów ewangelicznych. - To nie jest tak, że dostałem zamówienie do napisania klucza do Ewangelii św. Łukasza i św. Jana i wymyśliłem interpretację, którą wydawnictwo opublikowało. Każda z tych książek pokazuje rozumienie słowa na jakimś etapie jego czytania – podkreślił metropolita łódzki.
Reklama
„Klucz do Ewangelii św. Łukasza” to pozycja rozpoczynająca serię wydawniczą. Kolejną jest „Klucz do Ewangelii św. Jana”. Obie książki pozwalają bardziej zrozumieć ewangeliczne teksty i umieścić je w kontekście zastanej rzeczywistości. Jak podkreśla Wydawnictwo M, Autor książki, pragnąc ułatwić zrozumienie Dobrej Nowiny, podzielił cały tekst na fragmenty odpowiadające czytaniom mszalnym. Ponadto są uzupełnione komentarzami biblijnymi, teologicznymi i historycznymi, stanowiąc zbiór wiedzy i spostrzeżeń metropolity łódzkiego. - Pierwszy raz tak na poważnie z tekstem biblijnym spotkałem się, kiedy jeździłem na rekolekcje oazowe. Ruch Światło-Życie ma swoje sposoby na czytanie Pisma Świętego. Na każdym ze stopni oazy czytamy inaczej - są 3 różne metody podczas formacji oazowej. Dzięki temu nauczyłem się poruszać po Piśmie Świętym w miarę swobodnie – podkreślił metropolita łódzki. - Kiedy byłem w seminarium, to każdego dnia trzeba było czytać Pismo Święte przynajmniej 15 minut. To oznaczało, że w ciągu całego seminarium można było przeczytać Pismo Święte 2,5 razy. To było bardzo dobre! – mówił kard. Ryś.
Podczas spotkania autorskiego słuchacze mogli zadać pytania kard. Grzegorzowi Rysiowi, a także kupić wybraną książkę wraz z autografem. - Jest kilka fragmentów u św. Jana, których nie potrafię czytać bez wzruszenia, na przykład 17. i 21. rozdział. Nie mam ulubionych tekstów w Piśmie Świętym, ale doświadczenie, że każdy z nich można zobaczyć w zupełnie nowym świetle, inaczej niż dotychczas – podsumował kard. Ryś.
Wydawnictwo M od początku istnienia wydało kilka tysięcy książek, a wśród nich wiele o tematyce religijnej. Promuje nauczanie św. Jana Pawła II. W 1995 roku zostało zaproszone na prywatną audiencję do Ojca Świętego, gdzie zaprezentowano wydane książki, które następnie trafiły na półki papieskiej biblioteki. Krakowskie Wydawnictwo otrzymało wiele nagród, między innymi: nagrodę IDENTITAS, TOTUS 2010, FENIKS SPECJALNY 2011.