Reklama

Niedziela Częstochowska

Triduum do św. Józefa w Niższym Seminarium Duchownym

Niedziela częstochowska 16/2013, str. 7

[ TEMATY ]

seminarium

Archiwum Niższego Seminarium Duchownego

Abp Stanisław Nowak podczas triduum ku czci św. Józefa

Abp Stanisław Nowak podczas triduum ku czci św. Józefa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To coś pięknego, że tak młodzi chłopcy codziennie karmią się Bogiem - powiedział abp Stanisław Nowak do alumnów Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej 18 marca w wigilię uroczystości odpustowej ku czci patrona wspólnoty św. Józefa. Przewodniczył też Mszy św. koncelebrowanej. Wzięli w niej udział w kaplicy seminaryjnej: ksiądz rektor - ks. prał. Jerzy Bielecki, ksiądz prefet - ks. Szymon Stępniak, ks. kan. Stanisław Biegański - świętujący pięćdziesiątą piątą rocznicę święceń kapłańskich, ks. kan. Sławomir Wojtysek, ks. kan. Stanisław Kotyl i ks. kan. Czesław Ptaszek, obchodzący jubileusz dwudziestopięciolecia kapłaństwa. Gośćmi naszych seminaryjnych uroczystości byli także: ks. kan. Marek Cisowski, ks. prał. Stanisław Gębka, ks. kan. Władysław Golis, ks. kan. Leonard Gołkowski, ks. prał. Teofil Siudy, ks. prał. Roman Szecówka.

Reklama

Arcybiskup Senior mówił w homilii: „Św. Józef - człowiek wiary na wzór Abrahama - jest nade wszystko wzorem posłuszeństwa Bogu nawet w trudnych okolicznościach życia, takich jak ucieczka do Egiptu”. W trakcie liturgii odczytano Ewangelię o odnalezieniu Chrystusa w świątyni jerozolimskiej, zapowiadającą trudną tajemnicę Odkupienia. Hierarcha podkreślił wyższość woli Bożej nad ludzką, ukazując św. Józefa jako wzór oddania się Stwórcy: „Jezus pozostał w Świątyni, bo tak chciał Ojciec! Maryja i Józef szukali Jezusa z bólem, z krwawym sercem. Józef szukający go w milczeniu to sługa zasłuchany w głos Ducha Świętego”. Abp Nowak, objaśniając tę tajemnicę, wykorzystał tryptyk zdobiący główny ołtarz seminaryjnej kaplicy: «„Jezus wzrastał w mądrości i łasce, u Boga i u ludzi» (por. Łk 2,52) - tak jak jest na tych obrazach, uczył się jako chłopiec od Józefa, potem u nazaretańskich nauczycieli, czytał Biblię, modlił się - wzrastał w łasce u Boga, ale też pracował pod opieką św. Józefa” - kaznodzieja znacząco akcentował wspólnocie seminaryjnej cnotę i wartość pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Triduum ku czci św. Józefa jest obchodzone w Niższym Seminarium szczególnie uroczyście. Oprócz Mszy św. odpustowej w niedzielę 17 marca program przewidywał spotkanie przełożonych i nauczycieli oraz alumnów z rodzicami. Tradycją jest, że klasa II przygotowuje misterium, ukazujące postać patrona seminarium. Spektakl wystawiony był zarówno w niedzielę, jak i w poniedziałek - wobec jubilatów przybyłych na uroczystości.

W niedzielę wieczorem, śpiewem Gorzkich Żali, rozpoczęły się także rekolekcje wielkopostne, które w tym roku prowadził ks. kan. Sławomir Wojtysek. Poświęcone były one tematowi Roku Wiary, który przeżywamy. Rekolekcjonista, będący absolwentem Niższego Seminarium, wyeksponował słowa, które stały się nam szczególnie bliskie: „Dziękujcie Bogu, że tu jesteście, że jesteście wolni od świata zewnętrznego, który niszczy, wolni od zalewu zła niszczącego serce, duszę, umysł”. Jednocześnie przez cały czas rekolekcji przewijało się przesłanie: „Jesteście listem Chrystusa” (por. 2 Kor 3,3). Ks. kan. Wojtysek wielokrotnie napominał, że trzeba być żywym świadectwem wobec świata, bez względu na to, gdzie pośle nas Bóg. Intelektualną podbudowę rozważań rekolekcyjnych stanowił finał seminaryjnego konkursu teologicznego na podstawie znajomości Katechizmu Kościoła Katolickiego. Tematyka konkursu dotyczyła siedmiu sakramentów Kościoła. Zwycięzcą został alumn kl. I.

Triduum ku czci św. Józefa, które w tym roku zbiegło się z czasem rekolekcyjnego wyciszenia, należy z pewnością uznać za czas bardzo owocny. Korzystając z okazji, pragniemy zaprosić wszystkich gimnazjalistów, chcących dobrze rozeznać swoje powołanie życiowe, do tej „Niezwykłej Szkoły”, w której cały czas idzie z nami Pan w tajemnicy Eucharystii i we wspólnocie.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do tarnowskiego seminarium zgłosiło się więcej kandydatów niż przed rokiem

[ TEMATY ]

seminarium

SAI

Dwunastu młodych mężczyzn zgłosiło się dziś na egzamin do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. To drugi termin rekrutacji. Wcześniej przyjęto już 16 kandydatów do kapłaństwa.

„Cieszymy się z każdego powołania, które jest odkryte i z każdego kandydata, który do nas przychodzi. W ubiegłym roku przyjęto dwudziestu kandydatów. Teraz mamy dużo więcej chętnych, więc jest wielka radość” - mówi ks. Jacek Soprych, rektor WSD.
CZYTAJ DALEJ

Watykan krytycznie o domniemanych objawieniach w Dozulé

2025-11-12 13:25

[ TEMATY ]

list

Dozulé

Vatican Media

Krzyż w Dozulé

Krzyż w Dozulé

Opublikowany dziś list kard. Fernándeza ostatecznie potwierdza negatywną opinię, wyrażoną przez biskupa francuskiej diecezji Bayeux-Lisieux i dotyczącą rzekomych wizji, których miała doświadczać w latach 70. Madeleine Aumont i z którymi wiązał się projekt wzniesienia świetlistego krzyża o ogromnych rozmiarach, mającego zapewnić odpuszczenie grzechów i zbawienie tym, którzy by się do niego zbliżyli.

„Zjawisko rzekomych objawień w Dozulé”, związane z realizacją krzyża o ogromnych rozmiarach, który miał zapewnić odpuszczenie grzechów i zbawienie tym, którzy by się do niego zbliżyli, „należy w sposób ostateczny uznać za nienadprzyrodzone” – orzekła Dykasteria Nauki Wiary, w liście podpisanym przez jej prefekta kard. Víctora Manuela Fernándeza. Leon XIV zatwierdził tę decyzję 3 listopada, a Stolica Apostolska upoważniła biskupa diecezji Bayeux-Lisieux, Jacques’a Haberta, do wydania odpowiedniego dekretu w tej sprawie.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: nowa książka Leona XIV

2025-11-13 17:09

[ TEMATY ]

książka

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Nie możemy już dłużej tolerować strukturalnych niesprawiedliwości, w których ci, którzy mają więcej, zawsze mają jeszcze więcej, a ci, którzy mają mniej, stają się coraz biedniejsi - napisał Papież Leon XIV we wcześniej niepublikowanym wstępie do swojej nowej książki w języku włoskim pt. „La forza del Vangelo. La fede cristiana in 10 parole” (Siła Ewangelii. Wiara chrześcijańska w 10 słowach), która zostanie wydana 20 listopada przez Wydawnictwo Watykańskie.

Książka, zredagowana przez Lorenzo Fazziniego, dyrektora redakcyjnego Wydawnictwa Watykańskiego, stanowi antologię pism i przemówień Papieża Leona XIV, uporządkowanych tematycznie. Obejmuje ona 10 kluczowych słów związanych z chrześcijaństwem, przedstawionych w następującej kolejności: Chrystus, serce, Kościół, misja, komunia, pokój, ubodzy, kruchość, sprawiedliwość, nadzieja.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję