Reklama

Niedziela Przemyska

O roli mediów w przekazywaniu wiary

„Media pomocą w przekazywaniu wiary” to temat czwartej sesji II Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, która odbyła się 13 kwietnia w Krośnie

Głównym prelegentem kwietniowej sesji był dyrektor archidiecezjalnego Radia Fara ks. Krzysztof Rzepka. Już na wstępie zauważył, że o roli mediów mówi się za mało. Zwrócił uwagę, że coraz rzadziej sięgamy po słowo drukowane, następuje wręcz „odwrót od słowa”, choć „na początku było Słowo”.

Media są narzędziem

W swoim referacie wymienił telewizję, radio i prasę jako media tradycyjne oraz internet jako medium nowe, łączące wszystkie pozostałe, jest ponadto interaktywny, odbiorca ma możliwość natychmiastowego reagowania i komentowania. - Jest to oblicze mediów, do którego trzeba przywyknąć - mówił dyrektor Radia Fara.

Reklama

Ks. Rzepka stwierdził ponadto, że media są jak powietrze, którym oddychamy. - Media są wszechobecne, nie uciekniemy przed tym, nie da się zamykać oczu na rzeczywistość, wszyscy z nich korzystamy i trzeba umieć ich używać. Są narzędziem i można posłużyć się nim dobrze lub źle, mogą do wiary przybliżyć albo od wiary oddalić. Musimy pamiętać, że zawsze są w czyichś rękach - mówił.

Podkreślił, że media są pośrednikiem i nigdy nie mówią całej prawdy, przedstawiają tylko jej fragment, ale dla wielu niestety stały się jedynym kryterium prawdy. Ks. Rzepka przypomniał, że na kapłanach spoczywa obowiązek wykorzystywania mediów, a jeszcze bardziej na świeckich, zwłaszcza w miejscach i sytuacjach, gdzie kapłan może nie dotrzeć. Zaznaczył, że nie należy środków przekazu kojarzyć wyłącznie z techniką, bo „najważniejsze jest świadectwo wiary człowieka, który jest żywym świadkiem Boga, któremu wierzy i o którym chce mówić”. - Tylko to będzie gwarantować, że przekaz będzie wiarygodny - powiedział.

Wymienił także punkty, które stanowią o chrześcijańskim obliczu mediów: zawsze na pierwszym miejscu musi znajdować się człowiek i jego godność, przekaz musi być rzetelny i wiarygodny oraz służyć prawdzie, a w podawanych informacjach należy oddzielać ważne od nieistotnych.

Akcja Katolicka a kultura

Reklama

Referat wygłosił także ks. Wacław Siwak. Zwrócił w nim uwagę na zanik kultury słowa, a przerost kultury obrazu, co skutkuje zanikiem rozumowania na rzecz bezpośredniego oglądu. Nastawienie na to, co łatwiejsze powoduje natomiast, że kultura masowa wygrywa z wyższą. Prelegent podkreślił, że kultura jest szczególnym przedmiotem działania w nowej ewangelizacji. - Każdy ochrzczony powinien zaangażować się w ewangelizację świata i najważniejszych dziedzin życia, wśród których na pierwszym miejscu można wymienić właśnie kulturę - mówił ks. Siwak. Wskazał też za bł. Janem Pawłem II, że kultura jest tym wszystkim, czym człowiek doskonali i rozwija zdolności swojego ciała.

Media mogą budzić wiarę

Asystent Akcji Katolickiej w archidiecezji przemyskiej ks. Józef Niżnik powiedział w kazaniu, że media spełniają bardzo ważną rolę, jeśli dobrze wypełniają swoje zadanie w budowaniu wiary. Przywołał postać św. Maksymiliana Marii Kolbego, który już przed wojną widział jak bardzo media są potrzebne, aby przekazywać wiarę. - Był świadomy, że one są dobre i można je wykorzystać do tego, aby budzić wiarę. Maksymilian miał swoją metodę. Wykorzystywał środki masowego przekazu, przywołując w nich przede wszystkim świadków wiary. Pokazywał dobrych ludzi i w ten sposób zachęcał do naśladowania - opowiadał ks. Niżnik. Podkreślił, że wiara potrzebuje zaangażowania, modlitwy i świadectwa ludzi. Zaznaczył również, że, aby szukać dobra, trzeba korzystać z dobrych środków i metod, a nie można osiągać dobra złymi środkami.

Asystent Akcji Katolickiej mówił także, że niektóre środowiska wykorzystują media do ataków na rodzinę. - Oni doskonale zdają sobie sprawę, że jeśli chcesz zniszczyć rodzinę, wpierw należy zniszczyć kobietę - powiedział ks. Niżnik. Kaznodzieja wskazywał na różnicę, jaka istnieje między wiarą a religijnością. - Wiara to jest przede wszystkim przeżywanie Jezusa Chrystusa, a człowiek religijny zwraca uwagę na praktyki, ale często te praktyki wykonywane są w sposób bezduszny, a nawet obrażający Boga - mówił.

W części artystycznej wystąpił chór „Laudis” z Lubatówki pod kierunkiem Janusza Ziomka i poetka z Rymanowa Janina Kilar. Sesja w Krośnie była czwartym z pięciu kongresowych spotkań. Pierwsze odbyło się w październiku ub.r. w Łańcucie pod hasłem „Kościół domem wiary”. Kolejne odbyły się w Jarosławiu i Przemyślu. Ich zwieńczeniem będzie majowa coroczna pielgrzymka do Strachociny, gdzie znajduje się sanktuarium patrona AK AP - św. Andrzeja Boboli.

2013-04-26 12:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do ludzi służących prawdzie

Pielgrzymka dziennikarzy na Jasną Górę, odbywająca się 13 października 2012 r., rozpoczyna nową tradycję modlitewnych spotkań ludzi pracujących w mass mediach. Niech będzie ona dla wszystkich dobrą sposobnością, aby wsłuchać się w głos Serca Maryi, która uczy nas tajemnic swojego Syna. Z wielką nadzieją, ale i odpowiedzialnością przynosimy do Maryi różnorodność środków społecznego przekazu, których zadaniem jest głosić prawdę tworzącą Boży i ludzki świat. Przychodzimy na Jasną Górę, aby poprzez Maryję wypraszać wytrwałość w poszukiwaniu i przekazywaniu prawdy oraz w budowaniu przez posługę dziennikarską więzów międzyludzkich opartych na prawdzie i miłości. Informować i formować oraz łączyć, a nie dzielić - to zadania ludzi mediów docierających do domów całego społeczeństwa przez prasę, radio, telewizję oraz internet. Prosimy, aby nasza służba prawdzie pomagała wzrastać każdemu człowiekowi mieszkającemu na polskiej ziemi oraz wszystkim rodakom żyjącym poza granicami Ojczyzny. Na trud pielgrzymowania i spotkania na Jasnej Górze z serca błogosławię.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję