Reklama

Niedziela Wrocławska

Kościół domem - Diecezja rodziną

Wznosimy nowy dom Boga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy nowoczesność da się pogodzić z Ewangelią? Czy orędzie Chrystusa może dotrzeć do ludzi młodych, zasypywanych kuszącymi ofertami społeczeństwa konsumpcyjnego? Czy potrafią oni nieść pomoc potrzebującym? I czy pomimo wysokiego bezrobocia jesteśmy w stanie zbudować świątynię dla Boga? Mieszkańcy Góry to potwierdzają!

Nowy kościół

Parafię pw. św. Faustyny w Górze erygowano w 2000 r. Wierni do swojej dyspozycji mają kaplicę wzniesioną w 1999 r. z inicjatywy ks. Bolesława Sylwestrzaka - ówczesnego proboszcza. Aktualnie trwają prace przy budowie nowego kościoła. Obiekt wyglądem nawiązywać będzie do dawnego, tradycyjnego budownictwa sakralnego na Śląsku. Jego smukła wieża ma wysokość ok. 40 m. Fundamenty postawione zostały w 2005 r. z inicjatywy śp. ks. Stanisława Chłopeckiego, pierwszego proboszcza parafii św. Faustyny - mówi ks. prał. Arkadiusz Wysokiński, proboszcz parafii. W 2006 r. gromadzone były materiały, a wiosną 2007 r. rozpoczęto wznosić mury. W tym roku zakończone zostaną prace związane z konstrukcją stalową pod dach kościoła i dokończone zostaną prace murarskie - dodaje. Obok kaplicy i kościoła znajduje się piętrowa plebania, której budowa została zakończona w 2003 r. Parafia obejmuje część zachodnią miasta i 3 wsie: Jastrzębia, Sławęcice oraz Strumienną. W 2002 r. dekretem kard. Henryka Gulbinowicza parafia stała się siedzibą Dekanatu Góra Śląska - Zachód. W jego skład wchodzą parafie: Chróścina, Luboszyce, Góra (św. Faustyny), Osetno, Siciny, Żabin oraz Żuchlów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niosą pomoc

W parafii istnieją różne grupy i wspólnoty. Ogromny wysiłek i wkład pracy wnosi Stowarzyszenie „Samarytanin”. Grupa powstała w 2001 r. i liczy 19 członków. Stowarzyszenie pomaga charytatywnie rodzinom i osobom żyjącym w niedostatku, jego misją jest także pomoc w kształceniu dzieci i młodzieży. Grupa organizuje i rozprowadza żywność wśród najbardziej potrzebujących pomocy mieszkańców gminy. Warta podkreślenia jest bardzo dobra współpraca parafii z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. W naszym mieście, w którym panuje duże bezrobocie, pomoc „Samarytanina” jest nieoceniona - mówi mieszkanka Góry. Istnieje także Parafialny Zespół Caritas. Podobnie jak Stowarzyszenie, Zespół dożywia dzieci, a także pomaga materialnie osobom najbardziej potrzebującym. Msze św. swoim śpiewem uświetniają najmłodsze dzieci z parafii oraz bierzmowana młodzież. Prężnie działa Liturgiczna Służba Ołtarza oraz Eucharystyczny Ruch Młodych. Jest także Wspólnota Żywego Różańca i Rada Parafialna, podejmująca wiele cennych inicjatyw. Nieoceniona jest pomoc Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Na terenie parafii znajduje się przedszkole przy ul. Piastów, ale nie ma szkół. Jednak decyzją Kurii Metropolitalnej duszpasterstwo obejmuje katechizacją dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa, a także Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Reklama

Koncert

W tym roku ks. Arkadiusz Wysokiński obchodzi 25-lecie kapłaństwa. Z tej okazji 30 czerwca w parafii św. Faustyny o godz. 13.15 odbędzie się dziękczynna Msza św. Zachęcamy do uczestnictwa. Obchody jubileuszu uświetni koncertem o godz. 19.00 Katolicki Zespół Ewangelizacyjny Testimonium.

* * *

Ks. prał. Arkadiusz Wysokiński, proboszcz
Proboszczem parafii św. Faustyny w Górze zostałem 10.11.2005 r. Przybyłem do parafii, po tragicznej śmierci ks. Stanisława Chłopeckiego, który 25.10.2005 r. wraz z Mieczysławą Jóźwin, przewodniczącą Rady Parafialnej, zginął w wypadku samochodowym. Od 01.12.2005 r. zostałem ustanowiony dziekanem Dekanatu Góra - Zachód. Obecnie wikariuszem parafii od 2009 r. jest ks. Karol Żygadło. Pracujemy w regionie dotkniętym wysokim bezrobociem. Wielu naszych parafian musi szukać zatrudnienia poza granicami miasta, a nawet Ojczyzny. W związku z tym budowa kościoła nie jest łatwa, ale możliwa dzięki wielkiej ofiarności ludzi. Kaplica, w której odprawiane są Msze św. nie jest okazała, dlatego mieszkańcy zadają sobie pytanie: kiedy zakończy się budowa kościoła? Chciałbym, żeby powstał możliwie jak najszybciej, aby parafianie mogli się nim cieszyć i w nim się modlić. Tempo prac wyznaczają jednak nasze możliwości finansowe. Wielkość środków zbieranych na powstającą świątynię, mierzona cyframi, nie jest może wielka, natomiast ma ona ogromną wartość, bo jest prawdziwie „wdowim groszem”. Mieszkańcy mimo bezrobocia są ofiarni. Identyfikują się z parafią. Pragnę serdecznie podziękować za wszelką okazywaną pomoc i życzliwość. Chciałbym tylko, aby w życie wspólnoty włączało się więcej parafian dorosłych i mocniej angażowała się młodzież. Parafia krzepnie, dlatego dobrze byłoby, gdyby młodzi również odnajdywali w niej swoje miejsce. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, ale z Bożą pomocą i wstawiennictwem św. Faustyny z nadzieją patrzymy w przyszłość.

Reklama

Rzymskokatolicka parafia pw. św. Faustyny
Góra, skwer ks. S. Chłopeckiego 1A, 56-200 Góra
tel: 65/544-16-70, fax 65/543-23-79

Godziny Mszy św.
niedziele: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 13.15 (z wyj. VII i VIII), 18.00
dni powszednie: 7.00, 18.00

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być narzędziem Bożego Miłosierdzia

Niedziela lubelska 50/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

parafia

relikwie

Paweł Wysoki

Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Dzięki staraniom ks. Dariusza Bartochy, inspektora Krakowskiej Prowincji Salezjanów, parafia pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie otrzymała relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Ten cenny dar lubelskiej wspólnocie przekazał kard. Stanisław Dziwisz. Uroczystość wprowadzenia relikwii odbyła się 18 listopada pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Proboszcz salezjańskiej parafii, ks. Michał Kaleta, podkreślał przywiązanie wspólnoty do Chrystusa i jej wielką miłość do bł. Jana Pawła II. Witając Metropolitę oraz licznie zgromadzonych kapłanów i świeckich, przywołał słowa kard. Dziwisza, które uczynił mottem historycznej Eucharystii: - Podczas uroczystości pogrzebowych wiatr zamknął księgę Ewangelii na papieskiej trumnie, nie zamknął jednak tej księgi, którą Papież, niezmordowany pielgrzym i heroiczny, wierny świadek Bożej prawdy i miłości, całym swoim życiem pisał w ludzkich sercach. My, którzy szliśmy razem z nim, pragniemy świadectwem naszego życia kontynuować pisanie tej księgi i chcemy ją przekazać następnym pokoleniom, aby nigdy nie ustało pielgrzymowanie człowieka do Boga. My również pragniemy nieustannie umacniać się Chrystusową nauką, przekazywaną nam przez bł. Jana Pawła II, bo wszyscy jesteśmy powołani do świętości przez dar wiary, nadziei i miłości; przez przykład jego życia, modlitwy, sakramenty święte - mówił Ksiądz Proboszcz. - Nie możemy zapominać o wartości człowieka, ani ulegać kulturze śmierci; nie możemy grać roli bezsilnych obserwatorów. Współczesny świat potrzebuje odważnego świadectwa życia chrześcijan, głębokiej wiary i duchowości promieniującej na innych. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu dobremu życiu chrześcijaństwo odsłoni swoje jasne oblicze i będzie pociągać innych siłą Ewangelii. Jesteśmy dla innych, dla życia, zbawienia, Europy i świata - podkreślał ks. Kaleta. Przedstawiciele maryjnej parafii świadomi, że posiadanie relikwii zobowiązuje wszystkich do przypominania papieskiej nauki, pogłębiania wiary oraz sumiennego życia zapewniali, że modlitwą i chrześcijańską postawą będą starali się zasłużyć na to wyróżnienie. - Relikwie bł. Jana Pawła II pozwalają nam być blisko jego świętości, z której będziemy czerpali siłę do kroczenia drogą Ewangelii. Ojciec Święty jest dla nas wzorem zawierzenia Bogu i oddania człowiekowi, dlatego jego myśli i słowa zostaną z nami. Dołożymy wszelkich starań, by bł. Jan Paweł II trwał w nas przez dobro, jakie czynimy drugiemu człowiekowi - podkreślali.

CZYTAJ DALEJ

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i sprofanowne konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

[ TEMATY ]

profanacja

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Rzecznik diecezji gliwickiej ks. Krystian Piechaczek powiedział, że w nocy z poniedziałku na wtorek nieznani sprawcy rozbili taberankulum, z którego zabrali cyboria (pojemniki na Najświętszy Sakrament), małą monstrancję oraz relikwiarz św. Faustyny. W kościele i poza nim znaleziono rozrzucone i sprofanowne konsekrowane hostie. Skradziono także ekran, na którym wyświetlane były pieśni religijne podczas nabożeństw. Parafia nie oszacowała jeszcze strat.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

KEP

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Wśród najważniejszych podejmowanych tematów są kwestie wynikające z relacji Kościół - państwo dotyczące nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych. W czasie obrad przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi aktualny stan prac Zespołu Roboczego ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole oraz relację ze spotkania 24 kwietnia Zespołu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję