Reklama

Niedziela Wrocławska

21-24 czerwca

Noce kościołów 2013

Nie ma Europy, nie ma Polski, nie ma Dolnego Śląska i nie ma Ukrainy bez chrześcijaństwa - przypomina, zapraszając na „Noce Kościołów - Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa”, Tomasz Terlikowski. Przypomną o tym również liczni goście, zaproszeni do czwartej już edycji wydarzenia.

Reklama

Wieczorne spotkania, debaty, wykłady, koncerty i wystawy po raz kolejny nie tylko we Wrocławiu, ale i na całym Dolnym Śląsku, a także poza granicami kraju, staną się okazją do poznania osobistości ze świata kultury i sztuki, mediów, sportu i Kościoła. Przede wszystkim będą one jednak okazją do manifestacji wiary, zwłaszcza wobec obchodzonego Roku Wiary. Wyjątkowym przesłaniem, towarzyszącym tegorocznym „Nocom Kościołów”, będzie również osoba i nauczanie bł. Jana Pawła II. 21 czerwca obchodzić będziemy bowiem 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka na ziemię dolnośląską.

Idea „Europejskich Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa”, organizowanych przez Katolickie Radio Rodzina, rozszerza się i z roku na rok coraz więcej świątyń otwiera swoje podwoje, włączając w rozwój duchowy i intelektualny uczestników wydarzenia. W kościołach będzie się można spotkać m.in. z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, bp. Hiacyntem O. Egbebo z Nigerii, red. Janem Pospieszalskim, red. Tomaszem Terlikowskim, aktorką Katarzyną Łaniewską i artystami: Antoniną Krzysztoń, zespołem Trzecia Godzina Dnia oraz zespołem ewangelizacyjnym Claret Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej. Nie sposób wymienić wszystkich zaproszonych gości, ani nazwisk i nazw instytucji, które włączyły się w organizację i przebieg „Nocy Kościołów 2013” w Polsce i na Ukrainie. Wewnątrz numeru, na stronach 4, 5 i 6 znajdą Państwo program tegorocznych „Nocy Kościołów”. Warto już dziś zarezerwować sobie czas w czerwcowy weekend.

ZOBACZ PROGRAM
2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przybywa kościołów organizujących Noc Konfesjonałów

[ TEMATY ]

noc konfesjonałów

Bożena Sztajner/Niedziela

Po raz ósmy podczas Wielkiego Tygodnia w kościołach w całej Polsce potrwa Noc Konfesjonałów, czyli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty dla tych osób, którym trudno było skorzystać ze spowiedzi w Wielkim Poście. Do inicjatywy co roku przyłącza się coraz więcej kościołów.

Noc Konfesjonałów to społeczna akcja, która od 8 lat organizowana jest podczas Wielkiego Tygodnia, najczęściej w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę, choć w niektórych miejscach z nocnej spowiedzi można skorzystać także w inne dni Wielkiego Tygodnia. Spowiedziom towarzyszą modlitwy, czuwania, adoracje i nauki pomagające w przygotowaniu do sakramentu spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję