Reklama

Fundator Kaplicy Polskiej w Watykanie

Gdy papieżem został Polak, Rzym stał się nam bliższy. Rozpoczęły się pielgrzymki do grobów Apostołów. Zwiedzając to starożytne miasto, odnajdujemy wiele śladów po Polakach, którzy w nim przebywali, a niektórzy z nich spoczęli na tej gościnnej ziemi. Wśród wielu pamiątek związanych z Polakami i Polską w Bazylice św. Piotra jest także taka, która ma związek z naszą diecezją. Fundatorem Kaplicy Polskiej w Grotach Watykańskich, blisko grobu św. Piotra, jest kapłan pochodzący z diecezji płockiej.

Niedziela płocka 51/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prał. Alfons Aleksander Skoniecki pochodził z naszej diecezji, dokładnie zaś z parafii Zieluń, na terenie której urodził się 16 lipca 1894 r. Gimnazjum ukończył w Płocku. Przygotowanie do kapłaństwa rozpoczął w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Wybuch pierwszej wojny światowej zastał go poza granicami Polski. Studia teologiczne ukończył w Katolickim Uniwersytecie w Montrealu w 1915 r. Wobec trwania działań wojennych w Europie zdecydował się na pozostanie w Stanach Zjednoczonych. Przyjęty do diecezji Springfield (Massachusetts, USA) był jednak zbyt młody, by mógł przyjąć święcenia kapłańskie. Przyjął je dopiero 2 czerwca 1917 r. w katedrze w Montrealu.
Duszpasterzował od 6 czerwca 1917 r. jako wikariusz w parafii Świętych Piotra i Pawła w Three Rivers (Massachusetts), a 20 stycznia 1918 r. został wikariuszem w parafii Najśwętszego Serca Jezusowego w Easthampon (Massachusetts). 20 stycznia 1925 r. został proboszczem polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Tourners Falls, a po 6 latach proboszczem parafii w Teres Ribers. Na emeryturę wrócił do Tourners Falls. Z tą parafią był bowiem związany najbardziej: była jego pierwszym probostwem, a ponadto tam wybudował kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Do Polski przyjeżdżał wielokrotnie. Bywał i w Płocku, odwiedzając zawsze m.in. rodzinę mieszkającą na terenie parafii św. Aleksego.
Streszczając jego życie, napisano o nim: "był nie tylko dzielnym i zdolnym duszpasterzem, budowniczym, lecz również bardzo dobrze znanym wśród Polonii amerykańskiej działaczem społecznym, filantropem, redaktorem, pisarzem, mówcą". Spośród różnych funkcji, które piastował, i dzieł, których dokonał wymieńmy niektóre: w latach 1918-23 był redaktorem tygodnika "Piast" w Chicopee. W roku 1934 reprezentował Polonię amerykańską jako jej delegat na światowym zjeździe Polaków w Warszawie. Przez 2 lata był prezesem Rady Polonii w Nowej Anglii, niosąc pomoc rodakom w Polsce. Przez 7 lat był prezesem kapłanów Amerykanów polskiego pochodzenia w diecezji Springfield, a ponadto jednym z organizatorów Kongresu Polonii w Chicago. Był pierwszym opiekunem Muzeum Polskiego w Ameryce i inspiratorem budowy nowego, odpowiedniego gmachu dla tegoż muzeum, żeby było ono pomnikiem emigranta polskiego na ziemi amerykańskiej. W 1954 r. za zasługi położone dla zdobycia wolności otrzymał tytuł pułkownika Armii Polskiej, który szczególnie sobie cenił.
Zmarł 26 lipca 1975 r. i zgodnie z życzeniem został pochowany na cmentarzu w Tourners Falls, przy figurze Matki Bożej, w mundurze Wojska Polskiego. Na płycie grobowej są m.in. słowa: "Ks. prałat Alfons A. Skoniecki, Kapłan Rzymskokatolicki przez 58 lat, fundator Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Watykanie, Pułkownik Wojsk Polskich". Last of the Titans (Ostatni z Tytanów) - to wiele mówiący tytuł wydanej w 1986 r. obszernej, bo ponaddwustustronicowej książki, napisanej o nim przez Daniela S. Buczka.
Za pontyfikatu papieża Piusa XII w 1958 r. ks. Skoniecki wraz ze wspólnotą polonijną z Three Rivers ufundował w Grotach Watykańskich Kaplicę Polską ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Poświęcił ją w uroczystość Trójcy Świętej 1 czerwca 1958 r. kardynał Federico Tedeschini, a fundator odprawił po poświęceniu pierwszą Mszę św.
W głównym ołtarzu kaplicy został umieszczony obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz ten został wykonany w technice mozaiki w Studium Mozaiki Watykańskiej na przełomie 1957/58 r. Autor dzieła, prof. V. Cassio, do reprodukcji Oblicza Matki Bożej i Dzieciątka Jezus użył drogocennego szkliwa polichromicznego, a szaty figur wykonał ze specjalnego szkliwa pokrytego młoteczkowanym srebrem. Wszystkie kamyczki zostały wyprodukowane w 1720 r. Złote tło wizerunku prof. Cassio wykonał z XIII-wiecznych kostek mozaikowych, takich samych, jakich użyto do wyłożenia absydy Bazyliki św. Jana na Lateranie - katedry papieża. Łącznie obraz liczy ponad 45 tys. elementów. Korony artystycznie zrobione ze srebra złoconego wykonał rzymski snycerz Bortolotti.
Przed obrazem, który przez 24 lata zdobił polską kaplicę w podziemiach Bazyliki św. Piotra na Watykanie modlili się ostatni papieże. Paweł VI nie mogąc przybyć do Polski na uroczystości milenijne, przed tym obrazem dziękował Bogu za 1000-lecie Chrztu Polski.
Na ścianach kaplicy umieszczono płaskorzeźby wyobrażające świętych: Wojciecha, Stanisława biskupa, Jadwigę, Kazimierza, Andrzeja Bobolę, Jacka, Jana Kantego i Stanisława Kostkę. Autorem ich jest Michał Paszyna. Artysta nadał św. Wojciechowi rysy kard. Stefana Wyszyńskiego, a św. Stanisławowi biskupowi rysy abp. Józefa Gawliny, duszpasterza Polonii po II wojnie światowej.
Kaplica była niewielka - miała ok. 30 m˛, ale była miejscem dla Polaków niezwykle ważnym. W niej odprawiali Mszę św. biskupi, którzy uczestniczyli w obradach Soboru Watykańskiego II.
Dzisiaj kaplica wygląda inaczej. Z okazji 600. rocznicy obecności Maryi na Jasnej Górze, Jan Paweł II w 1982 r. polecił kaplicę odpowiednio odnowić i powiększyć. Po gruntownej restauracji polegającej m.in. na dobudowaniu apsydy, jej powierzchnia wzrosła do ok. 80 m˛.
Wówczas został umieszczony nowy obraz Częstochowskiej Madonny, ufundowany przez Jana Pawła II, a namalowany przez Annę Torwirdową. W 1992 r. został umieszczony obecnie znajdujący się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, wykonany w mozaice przez artystów watykańskich. Obraz poświęcił Jan Paweł II 28 września 1992 r.
Co stało się z poprzednimi obrazami? Pierwszy obraz, wykonany również w mozaice, Papież na prośbę biskupa łódzkiego Józefa Rozwadowskiego przekazał do kościoła Matki Bożej Zwycięskiej w Łodzi, a obraz Anny Torwirdowej umieszczono w zbiorach muzealnych Bazyliki św. Piotra. W kaplicy po rozbudowie pojawiły się nowe elementy, m.in. w ścianie apsydy umieszczono marmurowe medaliony czterech Ewangelistów pochodzące z czasów Innocentego VIII (1484--92).
Dzieło, które zapoczątkował ks. Alfons Skoniecki, na trwałe wpisało się w historię Bazyliki św. Piotra i w dzieje naszego narodu. Jest to zatem szczególny powód, byśmy też szczycili się osobą, która wyrosła z naszej mazowieckiej ziemi. Po śmierci Księdza Prałata, jego przyjaciel red. Zygmunt Stefanowicz w piśmie Naród Polski napisał m.in.: "Działalność ks. Skonieckiego winna być opisana i szczegółowo przedstawiona nowemu pokoleniu w pełnej rozciągłości, bo posiada w sobie wiele przykładów, z których młodzież polonijna będzie mogła korzystać". Jestem pewien, że nie tylko polonijna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Współpracownik Apostołów

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Marek

GK

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan. Dzieje Apostolskie (12, 12) wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”. Według Tradycji, był on pierwszym biskupem w Aleksandrii.

Pochodził z Palestyny, jego matka, Maria, pochodziła z Cypru. Jest bardzo prawdopodobne, że była właścicielką Wieczernika, gdzie Chrystus spożył z Apostołami Ostatnią Wieczerzę. Możliwe, że była również właścicielką ogrodu Getsemani na Górze Oliwnej. Marek był uczniem św. Piotra. To właśnie on udzielił Markowi chrztu, prawdopodobnie zaraz po zesłaniu Ducha Świętego, i nazywa go swoim synem (por. 1 P 5, 13). Krewnym Marka był Barnaba. Towarzyszył on Barnabie i Pawłowi w podróży do Antiochii, a potem w pierwszej podróży na Cypr. Prawdopodobnie w 61 r. Marek był również z Pawłem w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

- Pielgrzymowanie wpisane jest w charyzmat Zakonu i w naszego maryjnego ducha, stąd wielka troska o to dziedzictwo, jakim jest Warszawska Pielgrzymka Piesza. Czujemy się spadkobiercami tego ogromnego duchowego skarbu i robimy wszystko, aby przekazać go nowemu pokoleniu paulinów. To doświadczenie pielgrzymowania zabieramy na inne kontynenty - powiedział o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów na zwieńczenie pielgrzymki w 2023r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję