Reklama

Niedziela Wrocławska

47 tys. uczestników w Polsce i na Ukrainie

Sukces Nocy Kościołów 2013

Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa - Noce Kościołów organizowane przez Radio Rodzina i PSE Polest po raz czwarty zagościły w Polsce i po raz drugi na Ukrainie. Podobnie jak w poprzednich latach i tym razem zakończyły się sukcesem. 19 hierarchów kościelnych, 11 diecezji, 5 kościołów (rzymskokatolicki, greckokatolicki, prawosławny, luterański i apostolski ormiański), 25 przedstawicieli władz samorządowych, ponad 40 panelistów, ponad 350 wykonawców i blisko 47 tys. osób odwiedzających w tych dniach kościoły - tak przedstawiają się Noce Kościołów 2013 w statystykach

Niedziela wrocławska 28/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

Noce Kościołów

Tomasz Lewandowski

Tegoroczna edycja Nocy Kościołów rozpoczęła się na Ukrainie, gdzie ok. 25 tys. osób uczestniczyło w wydarzeniu w dniach 7-16 czerwca. Najważniejszym punktem edycji ukraińskiej było nabożeństwo ekumeniczne w katedrze ormiańskiej we Lwowie, któremu przewodniczył abp Grygoris Buniatian - zwierzchnik Ukraińskiego Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Na wspólną modlitwę przybył kard. Kurt Koch - prefekt Kongregacji Jedności Chrześcijan, abp Światosław -zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz abp Mieczysław Mokrzycki - metropolita lwowski obrządku łacińskiego. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się na Ukrainie Mobilne Muzeum bł. Jana Pawła II, które w ramach projektu realizowanego przez Radio Rodzina „Wrocław i Dolny Śląsk dla Kresów” odwiedziło jeszcze Chmielnicki, Żytomierz, Winnice, Berdyczów oraz Kijów.

Pierwszego dnia polskiej edycji Nocy Kościołów, w 30. rocznicę obecności bł. Jana Pawła II we Wrocławiu, w katedrze wrocławskiej odbyła się Msza św., której przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego. Hierarcha został uhonorowany Wrocławskim Laurem Radiowym - nagrodą corocznie przyznawaną przez Radio Rodzina ludziom zasłużonym, działającym dla dobra Kościoła i społeczeństwa. Po Mszy św. rozmowę z abp. Mokrzyckim - świadkiem pontyfikatu Papieża Polaka poprowadziła red. Brygida Grysiak. Wieczór w katedrze zakończył się koncertem Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i Chóru Filharmonii Wrocławskiej.

Reklama

Również w piątek Radio Rodzina przyznało kolejny Laur, który trafił w ręce red. Przemysława Babiarza prowadzącego panel dyskusyjny pt. „Wiara w sporcie”. Uczestnikami panelu byli: Renata Mauer-Różańska, Paweł Rańda, a także Tomasz Adamek. Panel odbywający się w bazylice pw. św. Elżbiety zakończył się koncertem zespołu „Trzecia Godzina Dnia”. Noce Kościołów odbywały się w kilkunastu miejscach Dolnego Śląska: we Wrocławiu, Świdnicy, Legnicy, Brzegu, Trzebnicy, Henrykowie, Kobierzycach, Sulistrowiczkach, Oleśnicy, Wołowie, Sycowie, Siechnicach, Jelczu-Laskowicach, Legnickim Polu, Bolesławcu, Dzierżoniowie, Piszkowicach, Międzygórzu, Polanicy Zdroju, Kudowie Czermnej, Strzegomiu.

„Co w nas zostało z nauczania papieża?” - to hasło spotkania odbywającego się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego w sobotę 22 czerwca, prowadzonego przez Agnieszkę Bugałę. W jego trakcie kard. Henryk Gulbinowicz wspominał osobę bł. Jana Pawła II i jego pełne szacunku umiłowanie Ojczyzny. Mówił także o owocach nauczania Papieża, które są aktualne do dziś i które powinny rozwijać się także w naszym życiu. Swoimi wspomnieniami i refleksjami związanymi z osobą bł. Jana Pawła II i jego nauczaniem dzielił się również prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Podczas Nocy Kościołów organizatorzy zadali dwa ważne pytania: jak być dziś mamą i jak być dziś tatą. Odpowiedzi na nie szukali zaproszeni goście podczas dwóch paneli dyskusyjnych: w kościele pw. Ducha Świętego oraz w kościele pw. św. Karola Boromeusza. Drugi z paneli poprowadził Jan Pospieszalski. Podczas tegorocznych Nocy Kościołów wręczono jeszcze jeden Laur - otrzymał go za obronę życia poczętego były marszałek Sejmu RP Marek Jurek.

Reklama

Stowarzyszenie Zdrowa Rodzina wspólnie z Radiem Rodzina i Polskim Stowarzyszeniem Estradowym „Polest”, przy współpracy Urzędu Miejskiego Wrocławia, CIRS-u, Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Zatoki Gondoli, w ramach Nocy Kościołów zorganizowało piknik „Odrzańskie Wiosło” i zawody dla dzieci ze świetlic środowiskowych o puchar Arcybiskupa Wrocławskiego nad brzegiem Odry. Na uczestników czekały m.in.: pokazy pierwszej pomocy, pokazy ratownictwa wodnego, przejażdżki tramwajem wodnym, a także symulatory wioślarskie. Podczas imprezy nad bezpieczeństwem uczestników czuwało Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Problem prześladowanego Kościoła podczas Europejskich Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa poruszał nigeryjski biskup Hiacynt Egbebo, goszczący w kościołach pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego i pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy oraz kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy Zdroju. Wyjątkowe było spotkanie z biskupem Hiacyntem w kościele pw. Świętego Krzyża, bowiem zakończył je koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Tegoroczna edycja Nocy Kościołów połączona była z ważną intencją o rychłą kanonizację bł. Jana Pawła II. Uczestnicy poszczególnych wydarzeń wspominali czerwcowe dni sprzed 30 lat, kiedy to Papież Jan Paweł II odwiedził Wrocław. Przypomniał o tym również w katedrze ks. inf. Adam Drwięga, obchodzący 50-lecie kapłaństwa. W kościele pw. Świętego Krzyża Ksiądz Infułat odebrał z rąk ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczenie Gloria Artis. Katedra wrocławska, podobnie jak inne świątynie na Dolnym Śląsku, gościła w tych dniach również wyjątkowy zespół ewangelizacyjny „Claret Gospel” z misji Ojców Klaretynów na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Koncert zespołu odbywający się 24 czerwca w patronalne święto Archidiecezji i Miasta zakończył Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa - Noce Kościołów 2013.

Noce Kościołów to nie tylko koncerty, dyskusje i spotkania. To także, w wielu miejscach, możliwość zwiedzania świątyń w godzinach nocnych. Swoje podwoje otworzyły przed zwiedzającymi m.in.: kościół pw. św. Maurycego, klasztor Sióstr Elżbietanek, zespół klasztorny Sióstr Urszulanek, katedra św. Wincentego Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego, kościół św. Idziego, kościół św. Wojciecha i klasztor dominikański, klasztor Sióstr Notre Dame. Całość projektu Europejskich Dni dziedzictwa Chrześcijaństwa - Nocy Kościołów 2013 wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Noce Kościołów

Noce Kościołów to wydarzenie, które promuje kulturę, porozumienie i dialog na bazie chrześcijańskich korzeni wspólnej Europy. Jego międzynarodowy charakter podkreślają zaproszeni artyści m.in. z Białorusi, Czech, a nawet z Chin.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję