Reklama

Polska

Iść niczym Franciszek

Niedziela bielsko-żywiecka 31/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

MR

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MARIUSZ RZYMEK: - W poprzednich pielgrzymkach na Jasną Górę, z przyczyn zdrowotnych częściej Ksiądz jeździł niż szedł. Jak będzie w tym roku?

KS. JÓZEF WALUSIAK: - Ze zdrowiem jest już znacznie lepiej, więc całą trasę zamierzam pokonać na własnych nogach. Z Hałcnowa wyruszam z pierwszą grupą, której patronem jest zresztą św. Józef.

- Pierwsze grupy, które poprowadził Ksiądz na Jasną Górę z Podbeskidzia, stanowiły część reprezentacji archidiecezji krakowskiej, a z momentem powstania diecezji bielsko-żywieckiej stały się „autonomicznym elementem pątniczym”. Jak na przestrzeni tych 30 lat pielgrzymowania, które ma Ksiądz za sobą, ewoluował charakter i wizerunek maryjnego pątnika?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Tak się akurat składa, że wszelkie przeobrażenia, które można było zauważyć, następowały wraz ze zmianą Papieża. Za Jana Pawła II doszło do wielkiego zrywu pątniczego. Pielgrzymki stały się dogodnym miejscem do manifestowania swojej wiary i patriotyzmu. Tak było w czasie komunizmu, jak i świeżo po jego upadku. Ludzie wtedy masowo włączali się w ruch pątniczy. Za Benedykta XVI pielgrzymki przybrały bardziej stabilny kształt. Ich religijny charakter był dla wszystkich czytelny i nie trzeba go było jakość szczególnie akcentować. Teraz, w Roku Wiary, któremu patronuje papież Franciszek, pielgrzymi idą na Jasną Górę nie tylko jako świadkowie wiary, ale też jako ci, którzy pragną ją pogłębiać.

- Co z pontyfikatu papieża Franciszka, oprócz słów pochodzących z jego nauczania, zostanie wprzęgnięte w rytm tegorocznej pielgrzymki?

- Nie tylko papieskie nauczanie będzie towarzyszyć nam w drodze na Jasną Górę. Jego pontyfikat jest dla nas wspaniałą lekcją bycia w Kościele i z Kościołem. Ojciec Święty kładzie nacisk na prostotę i ubóstwo, na które wskazał przed wiekami św. Franciszek z Asyżu. Te elementy doskonale odnajdujemy w pielgrzymim trudzie. W nim nie ma wygód, luksusu, jest za to ryzyko pełne zawierzenia.

Reklama

- Pielgrzymi w czasie swej drogi są świadkami modlitwy, a przyjmujący ich gospodarze świadkami wyrosłej na chrześcijańskiej tradycji staropolskiej gościnności. Prostota daje więc wspaniałe owoce.

- To prawda. Bardzo często słyszę po pielgrzymce, jak wspaniałe świadectwo jedni drugim dają wzajemnie. Pątnicy podejmują trud drogi, a gospodarze ryzyko związane z przyjęciem pod swój dach nieznajomych. Ci ludzie są wspaniale bezinteresowni, szczodrzy i otwarci.

- Młodzi ludzie są przyzwyczajani do wygód i do beztroski. Pielgrzymka tymczasem idzie w poprzek tych trendów, a mimo to ma wśród młodych wielu zwolenników.

- To jest wyzwanie. Tutaj przez 6 dni nie ma wanny pełnej gorącej wody z pianką. Na szczęście młodzi lubią wyzwania ekstremalne i nie boją się wypróbować samych siebie na pielgrzymim szlaku.

- Czy Światowe Dni Młodzieży jakoś odcisnęły piętno na młodych pątnikach?

- A tak. Słyszałem i takie głosy, że Brazylia jest dla kogoś tam za droga, więc idzie na pieszą pielgrzymkę. Jedno dobro napędza więc drugie.

- Czy tak jak to miało miejsce w ubiegłych latach, diecezjalną pieszą pielgrzymkę zasilą goście z zagranicy?

- Jak zwykle spodziewamy się grupy Węgrów oraz po 5-6 osób z Czech i Białorusi. Ci ludzie są w naszych szeregach od wielu lat, więc myślę, że także i teraz nie odpuszczą. Ich obecność to zresztą efekt oddziaływania znajomych na innych znajomych. Ktoś zachęci, namówi i obcokrajowcy idą.

- Czy w programie tegorocznej pielgrzymki są jakieś korekty?

- Wszystko zostaje po staremu. Na Jasną Górę pielgrzymi ruszają z Andrychowa, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Hałcnowa i Oświęcimia. Oprócz pątników pieszych naszą pielgrzymkę zasilą także pielgrzymi na rowerach. Na przedmieściach Częstochowy wszyscy utworzymy zwartą kolumnę i tak wejdziemy do miasta i do sanktuarium. Na jasnogórskich wałach powita nas bp Piotr Greger. Jako że dzień wejścia przypadnie na niedzielę, zachęcam diecezjan, którzy przyjadą po swych znajomych, aby ich odebrać i odwieźć do domów, żeby na 2 lub 3 km przed Jasną Górą dołączyli do nas i razem z nami wkroczyli do sanktuarium.

- Na tegoroczne hasło diecezjalnej pielgrzymki zostały wybrane słowa: „Z Maryją w pielgrzymce wiary”. O jakiej prawdzie mają one przypominać?

- Hasło nawiązuje do Roku Wiary, jaki właśnie przeżywamy. Jednocześnie przypomina nam, że to właśnie Maryja była tą, która w pełni uwierzyła. Stąd też to właśnie Ona uczy nas czym ta wiara jest.

- Ten rok przyniósł Księdzu probostwo w parafii w Janowicach. Ta funkcja nie oznacza chyba rozbratu z kierowaniem pielgrzymką diecezjalną?

- W żadnym razie. Póki starczy sił i zdrowia będę starał się łączyć jedno i drugie. Dla mnie niezwykłe jest to, że trafiłem do parafii, której drugim patronem jest Matka Boska Częstochowska. Uważam, że to nie przypadek. Na dodatek pierwszym patronem jest św. Józef - patron grupy pielgrzymiej, na której czele idę, oraz patron parafii na Złotych Łanach, w której rozpoczynałem swą drogę kapłańską. Cieszę się również, że mieszkańcy Janowic stale są obecni w diecezjalnej pielgrzymce. Część z nich będę mógł więc lepiej poznać.

2013-08-01 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Epilog tegorocznego pielgrzymowania

Niedziela legnicka 39/2012

[ TEMATY ]

pielgrzymka

MONIKA ŁUKASZÓW

Msza św. w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej

Msza św. w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej

Blisko 700 osób z różnych stron naszej diecezji wyruszyło 15 września z legnickiej katedry do Legnickiego Pola, aby w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej podziękować Bogu za dar tegorocznego pielgrzymowania. W epilogu XX jubileuszowej pielgrzymki z Legnicy na Jasna Górę oraz pielgrzymki do Krzeszowa wzięli udział nie tylko doświadczeni pielgrzymi, ale ci, którzy swoją przygodę z pielgrzymowaniem dopiero zaczynają. - Ten krótki, jednodniowy odcinek jest wspaniałą okazją do sprawdzenia siebie, a także zobaczenia jak się wędruje w grupie - mówi Ania, która po raz pierwszy uczestniczy w pielgrzymce. Pan Zygmunt, długoletni uczestnik pielgrzymki, dodaje: „Ten epilog na stałe wpisał się już w historię naszego diecezjalnego pielgrzymowania. Dzisiejszy odcinek dla wytrawnych, powiedzmy „starych” pielgrzymów, jest właściwie rekonesansem. Jednak każdy z nas podejmuje ten wysiłek, by nie tylko wspólnie jeszcze raz się spotkać na pielgrzymim szlaku, ale także podziękować w modlitwie Panu Bogu za możliwość pielgrzymowania. - Epilog pielgrzymki to okazja do dziękczynienia - mówi ks. Mariusz Majewski, główny przewodnik pielgrzymki. - Podziękowania Panu Bogu i sobie nawzajem za doświadczenie dziesięciu dni wspólnej drogi na Jasną Górę, czy później kolejnych trzech dni w pielgrzymce do Krzeszowa. Chcemy w tym epilogu Panu Bogu dziękować za to, co wydarzyło się w naszych sercach podczas wielu dni wędrówki w myśl słów, które w tym roku nam szczególnie towarzyszyły na szlaku pielgrzymki: „Pielgrzymować to iść drogą modlitwy”.
Trasa sobotniej pielgrzymki wiodła przez główne ulice miasta Legnicy, na osiedle Piekary. Tam w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przewidziano postój, podczas którego pielgrzymi wysłuchali konferencji, którą wygłosił ks. Łukasz Rusinek, dyrektor Biura Światowych Dni Młodzieży Diecezji Legnickiej. Podczas swojego wykładu podzielił się doświadczeniami z tegorocznych Dni Młodych, które miały miejsce w Madrycie. W drugiej części swojego wystąpienia mówca wyjaśniał czym są takie spotkania oraz zachęcał do wzięcia udziału w przyszłorocznym święcie młodych, które odbędzie się w Rio de Janeiro. Po blisko godzinnym postoju pielgrzymi udali się w dalszą drogę, już bezpośrednio do sanktuarium w Legnickim Polu. Po pokonaniu ponad 10 kilometrów dotarli do Legnickiego Pola, gdzie powitał ich proboszcz sanktuarium św. Jadwigi ks. Włodzimierz Gucwa. Czekając na pielgrzymów w progu świątyni nie szczędził nikomu święconej wody. W słowach powitania powiedział m.in.: „Witam was bardzo gorąca już po raz dwudziesty w naszym jadwiżańskim sanktuarium. Tak niedawno przeżywaliśmy Spotkanie Młodych, parafia żyła wtedy młodością. I dzisiaj możemy powiedzieć, że żyjemy tą młodością goszcząc was tutaj. Nasze sanktuarium jest wyjątkowe- w ciągu roku przeżywamy tutaj aż trzy odpusty - mówił Kustosz sanktuarium. - Kościół ma wezwanie podwyższenia Krzyża św. i św. Jadwigi Śląskiej. Wczoraj przeżywaliśmy odpust Podwyższenia Krzyża Świętego, a w październiku przeżywać będziemy odpust ku czci św. Jadwigi. Trzeci odpust przeżywamy właśnie dzisiaj. Odpust ku czci Matki Bożej Bolesnej, gdyż tutaj w bocznym ołtarzu znajduje się przepiękny obrazprzedstawiający zdjęcie z krzyża Jezusa, a u stóp krzyża stoi Matka Boża Bolesna”. Centralnej Mszy św. przewodniczył ks. Mariusz Majewski. Wraz z nim przy ołtarzu modlili się księża, którzy również przeszli szlak pielgrzymi. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Wiśniewski, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, który zwrócał uwagę na potrzebę dążenia do ideału. Kaznodzieja starał się pokazać, gdzie szukać tego idealnego wzorca człowieka. Po Eucharystii był czas na spotkanie, rozmowy i wymianę zdjęć. Całość sobotniego spotkania zakończył wspólny posiłek - częstowano gorącą grochówką.
Epilog XX Pieszej Pielgrzymki z Legnicy na Jasną Górę zakończył tegoroczne diecezjalne wędrowanie.

CZYTAJ DALEJ

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Groby Pańskie 2024 - Stwórz z nami galerię

2024-03-29 09:19

Marzena Cyfert

Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Prosimy, aby zdjęcia przesyłać do Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję