- Przez XX wieków w swojej historii Kościół robił dla Boga rzeczy, których się potem wstydził. Rzeczy, za które potem Papieże przepraszali, bo to były rzeczy niedopuszczalne, ale intencja była taka: dla Boga! Krucjaty – dla Boga. Inkwizycja – dla Boga. Przemoc – dla Boga! Nie róbcie rzeczy dla Boga. Róbcie rzeczy Boże! – mówił kard. Grzegorz.
W łódzkiej katedrze odbyła się uroczysta Eucharystia połączona z obrzędem lektoratu i akolitatu trzech alumnów Archidiecezjalnego Seminarium Redeptoris Mater, które od 2019 roku istnieje w Archidiecezji Łódzkiej. Jest to drugie Seminarium Drogi Neoketechumenalnej w Polsce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W słowie pasterskim wygłoszonym podczas liturgii kard. Grzegorz pytał: - Czego Bóg oczekuje od przyszłego lektora? Bóg oczekuje umiejętności słuchania Słowa – to jest ważniejsze niż ofiary i dary. Możesz sobie myśleć, co byś Bogu nie chciał dać i jakbyś chciał się wysilać dla Niego i jak już wszystko to nagromadzisz, to możesz usłyszeć – w ogóle cię o to nie prosiłem. Prosiłem cię o coś innego, aleś mnie nie słuchał – tylko, żeś gonił za tym, co by tu jeszcze zrobić dla Pana Boga. I Ty Michał i wy wszyscy ode mnie poczynając nie róbcie niczego dla Pana Boga! Nie róbcie rzeczy, które się nazywają – dla Pana Boga. Przez XX wieków w swojej historii Kościół robił dla Boga rzeczy, których się potem wstydził. Rzeczy, za które potem Papieże przepraszali, bo to były rzeczy niedopuszczalne, ale intencja była taka: dla Boga! Krucjaty – dla Boga. Inkwizycja – dla Boga. Przemoc – dla Boga! Nie róbcie rzeczy dla Boga. Róbcie rzeczy Boże! Jedno z najmądrzejszych pytań, które jest w Ewangelii św. Jana to jest jak przychodzą ludzie do Jezusa i mówią: co mamy czynić, byśmy pełnili dzieła Boże? Co masz czynić, żebyś pełnił dzieło Boże? Słuchaj! Bóg ci powie jakie są Jego dzieła i w jakich cię potrzebuje, byś wziął w nich udział! – podkreślił kard. Ryś.
Zwracając się do kandydatów do posługi akolity, celebrans powiedział: - Bóg nie wymaga od nas ofiar, ani darów, tylko nam daje ciało. Ty możesz być sakramentem Jego obecności. To jest dzisiaj w Ewangelii – jak Maryja wchodzi do Elżbiety, to Elżbieta mówi: skądże mi to, ze Matka mojego Pana przychodzi do mnie? To jest oczywiście cytat z historii Dawida – Dawid mówi w którymś momencie – jakże Arka Pańska przyjdzie do mnie? Maryja jest Arką Pańską – Maryja niesie w sobie Jezusa. Maryja jest znakiem obecności Boga- jest sakramentem obecności Boga – zauważył duchowny.
Po homilii wezwani przez rektora Seminarium Redemptoris Mater kandydaci do przyjęcia posług podeszli do ołtarza, gdzie otrzymali: księgę Pisma Świętego – lektor, dary chleba i wina – akolici oraz błogosławieństwo biskupa uprawniające ich do wypełniania posług w zgromadzeniu liturgicznym.
W liturgii katedralnej wzięli udział łódzkie wspólnoty neokatechumenalne wraz ze swoimi prezbiterami i katechistami oraz rodzina i najbliżsi nowego lektora oraz akolitów. Międzynarodowe Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater pod patronatem Najświętszej Maryi Panny Redemptoris Mater, Patrona Archidiecezji Łódzkiej św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, czterech Ewangelistów i świętego Anterosa papieża, męczennika zostało powołane do istnienia dekretem arcybiskupa łódzkiego Grzegorza Rysia w święto św. Mateusza ewangelisty tj. 21 września 2019 r. Na urząd rektora tegoż seminarium powołany został ks. Michał Jaworski.