Reklama

Niedziela Częstochowska

Miejcie serca wielkie i otwarte na Boga

Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej przypadła we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Pierwszym jej punktem była Msza św. w kościele seminaryjnym, którą pod przewodnictwem abp. Wacława Depo sprawowali także: bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki, bp Piotr Skucha, biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej oraz licznie zebrani księża.

Zarówno Eucharystia, jak i sama inauguracja to momenty historyczne. Było to bowiem pierwsze w historii rozpoczęcie roku akademickiego połączonych wspólnot Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Diecezji Sosnowieckiej. Od tego roku alumni obydwu diecezji przygotowują się do kapłaństwa w budynku seminarium częstochowskiego przy ul. Św. Barbary 41, tworząc jedną wspólnotę modlitwy, nauki i formacji. W kazaniu Metropolita Częstochowski zachęcał: „W połączonych wspólnotach wejdźmy w światło Słowa Bożego!”. Przypomniał także klerykom oraz wszystkim kapłanom, że powołanie nie jest własnością prywatną, ale „darem i zadaniem, które powinniśmy wcielać w życie tak, jak miłosierny Samarytanin”. Na koniec abp Wacław, słowami papieża Franciszka, wezwał wszystkich powołanych: „Miejcie serca wielkie i otwarte na Boga!”. Po Mszy św. wszyscy zebrani udali się do seminaryjnej auli im. Jana Pawła II na dalszy ciąg uroczystości.

Reklama

Na początku spotkania rektor WSD Archidiecezji Częstochowskiej i WSD Diecezji Sosnowieckiej – ks. Andrzej Przybylski, powitał przybyłych gości duchownych i świeckich, przedstawicieli oświaty, polityki i kultury. Połączenie seminariów wymusiło pewne zmiany personalne kadry edukacyjnej, stąd Ksiądz Rektor podziękował wykładowcom, którzy zakończyli pracę w seminarium i powitał nowych, którzy od tego roku będą kształcić przyszłych księży. Później ks. Przybylski zdał sprawozdanie z ubiegłego roku akademickiego – pierwszego roku pełnej współpracy seminarium z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Szczególnym wydarzeniem minionego roku była IV Ogólnopolska Pielgrzymka Kleryków na Jasną Górę, której nasze seminarium było współorganizatorem.

Następnie głos zabrał ks. Wojciech Zyzak, dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII, wyrażając radość i składając życzenia owocnego roku akademickiego. W podobnym tonie wyraziła się poseł PiS Jadwiga Wiśniewska, gratulując alumnom odwagi do „kroczenia za Jezusem w coraz trudniejszym i mniej sprzyjającym powołaniu świecie”.

Jak każdego roku, najwznioślejszym momentem inauguracji była immatrykulacja studentów I roku, którą przeprowadzili: prefekt studiów ks. Adam Fogelman oraz wicerektor ks. Konrad Kościk. W tym roku rozpoczęło swoją drogę do kapłaństwa 29 kleryków, z czego 18 z archidiecezji częstochowskiej, 9 z diecezji sosnowieckiej oraz 2 paulistów. Wszyscy złożyli uroczyste ślubowanie i odebrali indeksy z rąk swoich biskupów.

Reklama

Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Jarosław Grabowski, m.in. wykładowca WSD, odpowiedzialny w naszej archidiecezji za sprawy ekumeniczne. Jego wykład pt.: „Wiara światłem na drodze wierzących i poszukujących Boga na podstawie encykliki «Lumen fidei» papieża Franciszka” doskonale wpisał się w ducha kończącego się Roku Wiary i spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Prelegent nazwał encyklikę „lekturą duchową wśród encyklik”, zachęcając do jej przestudiowania. W wykładzie zwrócił uwagę na to, że „nikt nie staje się wierzący sam z siebie i nikt nie może się sam w wierze utrzymać”, a „wiara nie jest sprawą prywatną”. Te stwierdzenia mocno uświadomiły słuchaczom – zwłaszcza przyszłym kapłanom, jak istotna jest rola drugiego człowieka i wspólnoty w kroczeniu drogą wiary. „Człowiek wyrusza co dzień w pogoń za prawdą i tylko Bóg może mu ją dać w pełni” – mówił ks. Grabowski.

Oficjalna część uroczystości zakończyła się krótkimi wystąpieniami bp. Grzegorza i abp. Wacława, po czym wszyscy udali się na wspólny posiłek.

2013-10-18 11:00

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedem lat będzie trwało przygotowanie do kapłaństwa

[ TEMATY ]

seminarium

abp Stanisław Gądecki

WSD w Częstochowie

W trosce o lepszą formację kandydatów do kapłaństwa z dniem 1 października rozszerzam formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu o okres propedeutyczny, który będzie trwał jeden rok – czytamy w dekrecie podpisanym przez abp. Stanisława Gądeckiego. Od 2018 r. przygotowanie do przyjęcia święceń kapłańskich będzie trwało w archidiecezji poznańskiej siedem lat.

Decyzja metropolity poznańskiego wychodzi naprzeciw zaleceniom Kongregacji ds. Duchowieństwa wyrażonym w dokumencie „Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis” z 2016 roku.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję