Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W świetle Jasnej Góry!

Powołanie kapłańskie to dar pochodzący od Boga. On jest źródłem i dawcą wszelkiego powołania. „Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem” (J 15, 16) – powiedział Chrystus do pierwszych wybranych przez siebie uczniów.

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej 7 października w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. św. Barbary w Częstochowie miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2013/2014. Wyjątkowy charakter miała zwłaszcza dla kleryków i przełożonych diecezji sosnowieckiej, bowiem od tego roku, to właśnie u stóp Jasnej Góry będzie się odbywała formacja nie tylko kapłanów Kościoła częstochowskiego, ale także przyszłych księży naszej diecezji. Pod jednym, wspólnym dachem zamieszkiwać i kształcić się będą dwie seminaryjne wspólnoty. – Cieszymy się, bo będzie nas o 45 osób więcej. Przy tak dużym budynku, jakim dysponujemy, nie stanowi to dla nas wielkiego problemu, spodziewamy się wręcz samych korzyści – mówi rektor ks. dr Andrzej Przybylski.

Reklama

Alumni już 22 września przybyli pod wspólny dach, by kilka dni potem rozpocząć rekolekcyjne ćwiczenia duchowe, które prowadził o. Jacek Salij OP.

Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się uroczystą Eucharystią w seminaryjnej świątyni Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Mszę św. koncelebrowali m.in. pasterze diecezji sosnowieckiej – bp Grzegorz Kaszak i bp Piotr Skucha. Przy ołtarzu Pańskim licznie zgromadzili się kapłani Kościoła częstochowskiego i sosnowieckiego wraz z kapitułami obu bazylik.

W słowie Bożym Metropolita Częstochowski przypomniał, że każdy ochrzczony człowiek, a ponadto wezwany przez Boga po imieniu i obdarowany przez Niego powołaniem, jest zobowiązany do głoszenia Słowa Bożego. – Mamy to czynić w porę i nie w porę, pomimo obojętności czy wręcz wrogości ludzi. Także pomimo wszechwładności mediów, które lansują mądrość tego świata, czyli widzenie rzeczy i spraw niezależnie od Boga oraz według kryteriów sukcesu i zdobywania władzy – podkreślał Kaznodzieja. Wszyscy jesteśmy w szkole Maryi, aby być Chrystusowymi. – Jesteśmy w świetle Jasnej Góry, pod sercem i spojrzeniem Maryi. Zawsze tam idźmy – zakończył Metropolita Częstochowski.

Reklama

Wyższe seminarium duchowne stanowi bardzo ważne miejsce dla każdego Kościoła diecezjalnego. Jest to, według słów Jana Pawła II, „laboratorium wiary i laboratorium powołania”. Dlatego też każda nowo powstająca diecezja stara się, żeby jedną z pierwszych instytucji, która zostaje powołana do życia, było seminarium duchowne. Pierwszy biskup sosnowiecki dr Adam Śmigielski SDB, mając na uwadze potrzebę kształcenia własnego kleru diecezjalnego dekretem z dnia 4 czerwca 1992 r. powołał do istnienia wyższe seminarium duchowne. Nazywał je często „źrenicą” oka. Od tego czasu sosnowieckie seminarium mieściło się w budynku usytuowanym u podnóża Wawelu przy ul. Bernardyńskiej 3. W chwili inauguracji działalności WSD Diecezji Sosnowieckiej w 1992 r. naukę i formację w tej instytucji rozpoczęło 80 alumnów. Najliczniejsza grupa alumnów w ciągu jego krótkich dziejów kształciła się w seminarium w 1993 r. Wówczas to w październiku formację rozpoczęło 87 alumnów. W roku akademickim 2013/2014, już w nowym miejscu, u stóp Jasnej Góry sosnowieckich seminarzystów jest 44.

Odważny wybór

Druga część uroczystości rozpoczynających nowy rok akademicki miała miejsce w auli seminaryjnej. Rozpoczęło je przemówienie inauguracyjne rektora ks. dr. Andrzeja Przybylskiego. Długa była lista Gości, których powitał Ksiądz Rektor. W sposób szczególny przedstawił i powitał nowych wykładowców z diecezji sosnowieckiej: ks. dr. Michała Bordę (katechetyka), ks. dr. Dariusza Piaseckiego (j. łaciński), ks. Włodzimierza Skocznego (filozofia) oraz ks. lic. Roberta Żwirka (śpiew). Wicerektorem seminarium będzie ks. Konrad Kościk z diecezji sosnowieckiej. Rektor seminarium ks. dr Andrzej Przybylski podkreślił także, że przeniesienie seminarium sosnowieckiego do Częstochowy, nie oznacza formalnego połączenia obu instytucji. – Każda z nich zachowuje swoją autonomię, choć oczywiście, będzie wiele elementów wspólnych, jak choćby kadra dydaktyczna – zaznaczył.

Krótkie słowo do zgromadzonych skierowała także Poseł na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska, która gratulowała zwłaszcza alumnom I roku odwagi, determinacji i wyboru drogi pójścia za Chrystusem w czasach, kiedy ataki na Kościół przybierają na sile.

W poczet studentów

A potem odbyła się uroczysta immatrykulacja, czyli akt przyjęcia w poczet studentów I roku. Indeksy uczelni odebrało 27 nowych alumnów. Z rąk abp. Wacława Depo indeksy odebrało 18 alumnów archidiecezji częstochowskiej, zaś bp Grzegorz Kaszak wręczył indeksy 9 klerykom diecezji sosnowieckiej. Tym samym swoją drogę do kapłaństwa rozpoczęli: Oskar Brzóska z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu, Sebastian Czapla z parafii pw. św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu, Marcin Czyżowicz z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubawce (diecezja legnicka), Karol Goc z parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Patryk Kucharski z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie, Damian Musiał z parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu, Karol Pszonka z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich, Paweł Szczepanik z parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej.

Tęsknota Abrahama

Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu poświęcenia budynku przy ul. św. Barbary 41 w Częstochowie porównał przenosiny seminarium do tęsknoty Abrahama, który zostawił swoje ulubione miejsce i poszedł w nieznane za głosem Pana. – Czy trudno było rozstać się z Krakowem? – pytam jednego z seminarzystów. – Niewątpliwie, nie sposób zapomnieć ducha miejsca Bernardyńskiej 3, które jest kolebką kapłaństwa dla duszpasterzy naszej diecezji. Ten duch został przeniesiony do Częstochowy i zapewne będzie stale obecny przez posługę księży przełożonych i profesorów, którzy wychowali się w Krakowie. Seminarium to przecież nie tylko budynek, miejsce, to przede wszystkim „ stan ducha”, spotkanie z Chrystusem nauczającym, leczącym i przemieniającym. Tak rozumiane seminarium sosnowieckie jest ciągle to samo, niezależnie czy w Krakowie czy w Częstochowie – zaznacza kleryk diecezji sosnowieckiej.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kieleckie seminarium zaprasza na „Dzień otwartych drzwi”

[ TEMATY ]

seminarium

TER

Każdy chętny będzie mógł 9 maja zwiedzić pomieszczenia Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, poznać jego mieszkańców i uczestniczyć w propozycjach powołaniowych w ramach akcji „Dzień otwartych drzwi”.

„Zwiedzanie i zajęcia tematyczne będą się odbywały w czterech blokach: wiara i modlitwa; sport; dzieła charytatywne; znani ludzie. Każdy znajdzie coś dla siebie” – mówi KAI alumn Dominik Terczyński z Koła Powołaniowego działającego w WSD.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 16:58

[ TEMATY ]

dzieci

protest

Francja

transpłciowa indoktrynacjia

Vatican News

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Papież mianował swego delegata dla Memores Domini

2021-09-24 14:34

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Papież mianował swego delegata dla Stowarzyszenia Memores Domini. Jest to żeńskie stowarzyszenie świeckich, związane z Ruchem Komunia i Wyzwolenie. Jego członkinie żyją według ewangelicznych rad ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

Papieskim delegatem dla Memores Domini został abp Filippo Santoro, który w przeszłości był bliskim współpracownikiem ks. Luigiego Giussaniego, założyciela Ruchu Komunia i Wyzwolenie. Od jutra przejmie on tymczasowo z pełnymi uprawnieniami zarządzanie stowarzyszeniem, aby – jak czytamy w komunikacie prasowym - zabezpieczyć jego charyzmat i zachować jedność jego członków. Franciszek zapewnia, że leży mu na sercu doświadczenie Memores Domini, a w jego charyzmacie dostrzega przejaw łaski Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję