Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 46/2013, str. 10

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje paulińskie

Czas wyciszenia

Doroczne rekolekcje ojców i braci paulinów trwały w dniach 4-9 listopada na Jasnej Górze. Uczestniczyło w nich ok. 60 zakonników z placówek polskich i zagranicznych. Rekolekcje to czas szczególnego wyciszenia, ale także okazja do wymiany doświadczeń w posłudze paulinów w Polsce, Europie i na świecie. W tym roku nauki rekolekcyjne głosił ks. Tadeusz Huk, kapłan archidiecezji warszawskiej, kierownik duchowy i rekolekcjonista, wieloletni ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie, obecnie proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym k. Piaseczna i ojciec duchowny kapłanów archidiecezji warszawskiej. W ciągu dnia ojcowie i bracia paulini słuchali kilku konferencji, gromadzili się na nabożeństwach i na wspólnotowej Mszy św. z nauką rekolekcyjną w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. – Rekolekcje mają nas umocnić i pogłębić w naszym powołaniu, w podjęciu tej odpowiedzialności, która na nas spoczywa, na nas powołanych – mówił do paulinów Ksiądz Rekolekcjonista.

Kapłani szpitalni

Pozostawić trwały ślad dobra

Jasnogórskie rekolekcje Księży Kapelanów Szpitali i Domów Pomocy Społecznej odbyły się w dniach 4-7 listopada. W spotkaniu o charakterze rekolekcyjno-formacyjno-szkoleniowym uczestniczyło 116 kapłanów. Rekolekcje prowadził ks. Hubert Matusiewicz, sekretarz Caritas Polska. – W ćwiczeniach rekolekcyjnych kapelanów szpitalnych szczególne miejsce zajmuje Eucharystia, tak jak to się dzieje także w posłudze względem chorych, cierpiących. Szczególne miejsce zajmuje również duchowość maryjna. Przychodzimy do Matki, by Jej dziękować za towarzyszenie nam w tej posłudze, by oddawać Jej cześć i naśladować Ją – powiedział bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy Episkopacie Polski, podczas sprawowanej dla nich Mszy św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Starajmy się pozostawiać trwały ślad dobra, piękna i miłości w tych sytuacjach, które Bóg nam daje – proponował uczestnikom rekolekcji ks. Hubert Matusiewicz.

Reklama

W codziennym programie były: konferencje, nabożeństwa i Msze św., a także cykl spotkań formacyjnych.

Służba w duchu chrześcijańskiej miłości

Będę... dzielnym strażakiem!

Kadeci pierwszego rocznika Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie przybyli 30 października na Jasną Górę. Msza św. w Kaplicy Matki Bożej poprzedziła uroczyste ślubowanie 17. Turnusu Studium Dziennego Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej na placu Centralnej Szkoły PSP. Tym samym kadeci rozpoczęli dwuletni okres przygotowania do pełnienia strażackiej służby. Do jasnogórskiego sanktuarium przybyło 120 adeptów, ich rodziny oraz kadra kierownicza placówki. Przyszłym strażakom towarzyszyli również: gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej oraz st. bryg. Marek Chmiel, komendant Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej. – Ślubowanie jest ważnym elementem w życiu każdego strażaka, który rozpoczyna swoją służbę zawodową – podkreślał gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz. – W dniu dzisiejszym tego zaszczytu dostąpią kadeci, którzy dwa miesiące temu rozpoczęli służbę przygotowawczą, a w dniu dzisiejszym złożą ślubowanie na Sztandar Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej, przyjmując na siebie obowiązki służenia Ojczyźnie, służenia drugiemu człowiekowi w duchu chrześcijańskiej miłości. Na dzień dzisiejszy więcej jest chętnych niż miejsc w Państwowej Straży Pożarnej. To świadczy o tym, że ten zawód cieszy się jakąś estymą, że młodzi ludzie chcą służyć Ojczyźnie, że chcą nieść swoim życiem dobro innym, bo w tych kategoriach to postrzegamy.

Krótko

30 października w bazylice zabrzmiał koncert dyplomowy Tadeusza Barylskiego, 24-letniego częstochowianina, absolwenta Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie, jednego z jasnogórskich organistów. Obecnie Tadeusz Barylski kończy Akademię Muzyczną w Krakowie. Podczas koncertu dyplomowego młody muzyk zagrał m.in. kompozycje J. S. Bacha i C. Francka.

2 listopada delegacja ludowców regionu częstochowskiego odwiedziła Kaplicę Pamięci Narodu na Jasnej Górze i złożyła hołd śp. Wincentemu Witosowi oraz innym zmarłym ludowcom i bohaterom narodowym. Obecni byli członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, Związku Młodzieży Wiejskiej, Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego, Forum Młodych Ludowców. Wraz z nimi modlił się o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Stanisław Gmitruk, członek Rady Naczelnej PSL, wiceprezes ZW PSL woj. śląskiego.

Zapowiedzi

18-19 listopada – Spotkanie Unii Apostolskiej Kapłanów

24 listopada – 23. Pielgrzymka Górników

25-28 listopada – Rekolekcje Księży Biskupów

Zaproszenie

Jasnogórskie Dni Skupienia z modlitwą o uzdrowienie

pod hasłem:
„LEK NA ZGORZKNIENIE – czyli UZDRAWIANIE przez SŁUCHANIE”

Rekolekcje prowadzi o. Marcin Ciechanowski, paulin – egzorcysta archidiecezji częstochowskiej.
Wszystkich zainteresowanych potrzebą pogłębienia swojej wiary przez „trwanie z Maryją na modlitwie” i słuchanie Słowa Bożego zapraszamy w terminach:
12-15 grudnia 2013;
9-12 stycznia 2014;
6-9 lutego 2014;
6-9 marca 2014;
10-13 kwietnia 2014.
Jasnogórskie Dni Skupienia trwają od czwartku (od godz. 16.30) do niedzieli (do godz. 12.30). Dla osób pracujących istnieje też możliwość dojazdu na rekolekcje w piątek.
Zgłoszenia przyjmuje br. Ireneusz Bekier, tel. 519-329-954 (od poniedziałku do piątku w godzinach: 9.00-11.00 i 19.30-20.30); ul. O. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa.
Szczegółowe informacje i program rekolekcji przesyłamy e-mailem. Wystarczy napisać pod adresem: jasneskupienie@gmail.com.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-11-12 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

św. o. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

„Misterium miłości. Droga krzyżowa z Ojcem Pio” to rozważania drogi krzyżowej, które proponuje nam br. Błażej Strzechmiński OFMCap - znawca życia i duchowości Ojca Pio. Rozważania każdej ze stacji przeplatane są z fragmentami pism Stygmatyka. Książka wydana jest w niewielkiej, poręcznej formie i zawiera także miejsce na własne notatki, co doskonale nadaje się do osobistej kontemplacji Drogi krzyżowej.

CZYTAJ DALEJ

„Polacy bardzo kochają nabożeństwo drogi krzyżowej” – śladami Męki Pańskiej na Jasnej Górze

2024-03-29 16:34

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Droga Krzyżowa

Karol Porwich/Niedziela

„Polacy bardzo kochają nabożeństwo drogi krzyżowej” można powiedzieć i dziś za paulinem o. Euzebiuszem Rejman, inicjatorem powstania monumentalnej Golgoty okalającej fortyfikację Jasnej Góry. Jasnogórskie Via Crucis, jak ta na wałach czy autorstwa Jerzego Dudy Gracza, oprócz wymiaru duchowego, są też wyjątkowymi dziełami polskiej sztuki religijnej.


Podziel się cytatem

Jednym z rysów charakterystycznych maryjnego sanktuarium na Jasnej Górze jest rozważanie Męki Pańskiej, zwłaszcza wokół klasztoru bez względu na porę roku. Tą drogą już od ponad 100 lat nieustannie podążają pielgrzymi. Wielokrotnie widywano tu kard. Karola Wojtyłę, który jako arcybiskup krakowski przyjeżdżał na Jasną Górę i samotnie odprawiał drogę krzyżową. Nabożeństwo drogi krzyżowej jest stałym elementem programu np. pielgrzymek maturzystów. Ta licząca ponad sto lat droga krzyżowa znajduje się w dawnej fosie okalającej fortyfikacje, a dziś w ogrodach paulińskich objętych klauzurą. Tworzy ją 14 monumentalnych stacji Męki Pańskiej. Powstały na początku XX wieku z inicjatywy ówczesnego przeora Jasnej Góry Euzebiusza Rejmana. Zostały zaprojektowane i wzniesione w latach 1900-1913 w powiązaniu z obchodami roku jubileuszowego 1900 i odbudową Jasnej Góry. Stacje zostały poświęcone w 1913 r. W uroczystości wzięło wówczas udział ok. 300 tys. pielgrzymów. Starania w celu rozpoczęcia budowy Drogi Krzyżowej na wałach paulini zainicjowali jeszcze w 1864 r., ale spotkały się one z decyzją odmowną ówczesnych carskich władz. Szansa na realizację wizji pojawiła się dopiero w 1898 r, kiedy to Jasną Górę opuściły kwaterujące na niej wojska rosyjskie, przenosząc się na teren miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję