Reklama

Odeszli do wieczności w roku 2013

Listopad to miesiąc zadumy nad przemijaniem i szczególnej tęsknoty za tymi, co odeszli do wieczności. Ogarniamy modlitwą osoby, które żyły pośród nas, ale znalazły się już po drugiej stronie życia. Dziś wspominamy ludzi wyjątkowo zasłużonych dla Kościoła powszechnego i lokalnego oraz dla nauki. Sięgamy do kazań wygłoszonych podczas ich ostatniego pożegnania, a także prezentujemy poezję, która zawiera osobiste odniesienie do przeszłości wypełnionej jeszcze niedawno ich obecnością.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Józef Glemp (1929 – 2013)
Prymas Polski

Urodził się 18 grudnia 1929 r. w Inowrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1956 r. Stopień doktora obojga prawa uzyskał na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Od grudnia 1967 r. pracował w Sekretariacie Prymasa Polski w Warszawie, był także kapelanem i sekretarzem prymasa Stefana Wyszyńskiego. W 1979 r. prymas Stefan Wyszyński konsekrował go na biskupa warmińskiego. W 1981 r. papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą warszawskim i gnieźnieńskim, co wiązało się z przyznaniem mu godności prymasa Polski. 5 stycznia 1983 r. Jan Paweł II mianował abp. Glempa kardynałem prezbiterem. 6 grudnia 2006 r. papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z pełnienia urzędu arcybiskupa metropolity warszawskiego, pozostawiając mu tytuł prymasa Polski. Godność prymasowską zachował do 18 grudnia 2009 r., kiedy to ukończył 80. rok życia. Zmarł 23 stycznia 2013 r. w Warszawie.

W homilii podczas Mszy św. pogrzebowej abp Józef Kowalczyk, prymas Polski, przypomniał, że śp. kard. Józef Glemp musiał się zmierzyć ze złem stanu wojennego, przeprowadzić Kościół przez niełatwy czas transformacji ustrojowej, a potem – nawet za cenę niezrozumienia i odrzucenia – odważnie nazywał dobro dobrem, a zło złem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(Red.)

Wczoraj odszedł do Pana kardynał Glemp

Spotkałem Purpurata kilka razy w życiu
był prostym i skromnym człowiekiem

ostatni raz widziałem Prymasa Polski
na Górze Błogosławieństw

przez kilka dziesięcioleci
podejmował decyzje trudne odpowiedzialne
i ważne dla Kościoła nad Wisłą

umiał przeprosić

w Warszawie uczestniczyłem w pogrzebie
jego poprzednika Kardynała Stefana Wyszyńskiego

nad brzegiem pustyni Kara-Kum
z wdzięcznością za jego życie i posługę
zwiastuję Mu
Chrystus zmartwychwstał

O. Andrzej Madej OMI



Kard. Stanisław Nagy SCJ (1921 – 2013)
Wybitny teolog, współpracownik papieża Jana Pawła II

Urodził się 30 września 1921 r. w Bieruniu Starym w rodzinie górniczej. W 1937 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego. Śluby zakonne złożył 22 września 1941 r. W 1948 r. ukończył Uniwersytet Jagielloński, w 1952 r. obronił doktorat na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1968 r. uzyskał także habilitację. Od 1958 r. prowadził wykłady z teologii fundamentalnej na KUL-u. W 1979 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1985 r. profesorem zwyczajnym. W latach 1983-91 był przewodniczącym Sekcji Profesorów Teologii Fundamentalnej przy Komisji Episkopatu ds. Nauki. Uczestniczył w pracach Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu. Z nominacji Jana Pawła II w latach 1986-96 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej. 28 września 2003 r. papież Jan Paweł II, którego był bliskim współpracownikiem, mianował go kardynałem. Zmarł 5 czerwca 2013 r. w Krakowie.

Reklama

Podczas Mszy św. pogrzebowej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz powiedział: „Żegnamy wiernego syna Kościoła w Polsce, który od 68 lat służył ludowi Bożemu jako kapłan Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego. Większość tych lat wypełniała praca naukowa jako profesora na KUL-u, a także we Wrocławiu i w Krakowie. Pięknym rozdziałem w życiu kard. Stanisława była jego wieloletnia i prawdziwa przyjaźń z bł. Janem Pawłem II”. Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podkreślił natomiast w homilii: „Kard. Stanisław Nagy to wybitna postać Kościoła w Polsce. Należy do pokolenia, które niosło w sobie kilka epok. Ich młodzieńcze ideały egzaminował i hartował ciężki okres II wojny światowej”.

(Red.)

Jego miłością był Kościół

Kochał Kościół i tę miłość niósł przez życie. Był przyjacielem bł. Jana Pawła II. Zwłaszcza gdy został kardynałem, wczuwał się w jego potrzeby i chciał mu być potrzebny. Bywał często u Ojca Świętego, prowadził z nim dyskusje, wsłuchiwał się w jego zamyślenie. Czasem opowiadał nam o sprawach bardzo bliskich Papieżowi. Podpowiadał tematy, jakie winny zaistnieć w „Niedzieli”. Było to dla nas jako redakcji bardzo ważne, bo chcieliśmy być blisko Papieża Rodaka, któremu ojczyzna była tak bardzo bliska. Była taka piękna symbioza: Kościół powszechny i Kościół w Polsce, kultura chrześcijańska i naród, jego byt i wychowanie... Wszystkie te sprawy kard. Nagy nosił w sercu niejako na sposób stały, nieustannie czerpiąc ze skarbnicy mądrości danej nam w osobie Papieża Polaka. Był kardynałem – księciem Kościoła, ale uderzała w nim skromność, pokora, prostota, nade wszystko zaś umiłowanie Chrystusa i Jego Kościoła oraz wielka odpowiedzialność. Ufna, dziecięca i mocna wiara tego znakomitego teologa objawiała się w jego licznych wypowiedziach, publikacjach książkowych, artykułach. Pisał: „Mój Kościół to moja miłość. Moje serce jest na stałe złączone z Kościołem”.

Reklama

Ks. Ireneusz Skubiś
„Niedziela” nr 24/2013



Maria Okońska (1920 – 2013)
Założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, tzw. Ósemki

Urodziła się 16 grudnia 1920 r. w Warszawie. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i psychologię na Uniwersytecie Ziem Zachodnich. Zaangażowana w żeńską Sodalicję Mariańską w Warszawie. Od 1942 r. współpracowała z ks. Stefanem Wyszyńskim. W czasie II wojny światowej wraz z siedmioma koleżankami założyła Stowarzyszenie Żeńskiej Młodzieży Katolickiej, popularnie nazwane potem Ósemką. Jego programem duchowym było osiem błogosławieństw, a patronką Maryja, Królowa Polski. 1 sierpnia 1944 r. Maria Okońska włączyła się w Powstanie Warszawskie. Po wojnie, w 1948 r., została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa za działalność duszpasterską i organizowanie obozów wakacyjnych dla dziewcząt. Wieloletnia przełożona generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Przez 39 lat współpracowała z Prymasem Tysiąclecia. Jako redaktor opracowywała, wraz z członkiniami Instytutu, teksty jego przemówień. Współpracowała z Jasną Górą i uczestniczyła w pracach Komisji Maryjnej Episkopatu Polski oraz Podkomisji ds. Duszpasterstwa Kobiet. Zmarła 6 maja 2013 r. w Częstochowie, w Domu Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego w pobliżu Jasnej Góry.

W homilii pożegnalnej podczas Mszy św. żałobnej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo powiedział o Marii Okońskiej: „Jej życie miało kształt życia oddanego Bogu przez Maryję, w duchu jej dewizy: «Omnia per Mariam Soli Deo» – Wszystko przez Maryję Samemu Bogu (...). „Była szczególną łączniczką między Prymasem Tysiąclecia a Jasną Górą. W dniu Jasnogórskich Ślubów Narodu, 26 sierpnia 1956 r., była jedynym świadkiem modlitwy w Komańczy, gdy Ksiądz Prymas odczytywał tekst składanych ślubowań. Ona w imieniu Polski i ludu Bożego odpowiadała: «Królowo Polski, przyrzekamy». (...) To ona oddała się też pracy nad realizacją Jasnogórskich Ślubów Narodu” – podkreślił.

Reklama

Abp Edmund Piszcz, który 11 maja 2013 r. przewodniczył Mszy św. pogrzebowej w archikatedrze warszawskiej, zwrócił uwagę, że Marię Okońską i kard. Wyszyńskiego łączyła wielka miłość do Maryi. „Podobnie jak Prymas zawierzył wszystko Maryi, tak i ona oddała siebie i Ojczyznę pod opiekę Matki Bożej Jasnogórskiej. Śp. Maria Okońska pokazała swoim życiem, że do końca potrafi naśladować swoją Nauczycielkę. Jej miłość do Ojczyzny i miłość do Kościoła były ze sobą nierozerwalne” – podsumował.

(Red.)



Ks. prof. Stanisław Włodarczyk (1939 – 2013)
Profesor teologii biblijnej

Biblista i wieloletni rektor Instytutu Teologicznego w Częstochowie, urodził się 17 kwietnia 1939 r. we wsi Błaś. Odbył studia filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Stefana Bareły 17 maja 1964 r. W 1969 r. uzyskał stopień licencjata teologii na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1970-74 kontynuował studia specjalistyczne w zakresie teologii biblijnej Nowego Testamentu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i w Papieskim Instytucie Biblijnym. W 1973 r. otrzymał stopień doktora teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Instytucie Teologicznym w Częstochowie oraz adiunktem katedry egzegezy Nowego Testamentu na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1990 r. habilitował się na Wydziale Teologicznym KUL, nominację na profesora tytularnego uzyskał 11 stycznia 2000 r. W latach 1990-2007 był rektorem Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Zmarł w Częstochowie 9 sierpnia 2013 r.

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podczas liturgii pogrzebowej powiedział: „Zmarły kapłan widział wagę i znaczenie Pisma Świętego pomagającego w autentycznym spotkaniu z Chrystusem. Temu całym życiem i sercem służył. Tę łaskę otrzymał nie tylko dla siebie, ale także dla nas”. (Red.)

Wiersze dla księdza profesora

Ewa Kaczmarczyk

Sens istnienia
Twojemu imieniu Panie Profesorze
Ambitnie z Ewangelią dążyłeś do celu
Nauczycielu światła Słowa Bożego
I z miłością oddany swemu powołaniu
Sprawiedliwy dla swych studentów
Łagodnym spojrzeniem i potęgą słowa
A to On tak pięknie rozpalał w nas nadzieję i wiarę
W sercu na zawsze zapisana

Wspomnień nadszedł dzień
Łowiłeś nasze serca do nawrócenia
Ocaliłeś od zapomnienia nasze ideały
Dziś składamy słowo dziękuję
A czy ktoś pamięta tę barwę głosu i stoicki spokój
Radośnie witał nas już od rana, choć nas wielu
Co kochał – wiemy BIBLIĘ nad wszystko
Zegar zatrzymał czas dla Ciebie... pozostały słowa
Y/Twe słowa brzmieć będą na wieki
Każdemu z nas w sercu pozostaną

Jest taki czas

Kiedy każdy się dziwi
Że ludzie odchodzą
Zawsze nie teraz
Kiedy byśmy chcieli
Zostawią po sobie
Cenną półkę z książkami
I monotonną ciszę
Z gasnącym światłem

Kochany przez wszystkich
Ważny dla każdego
Wskazywał nam Boga w książkach
Kochał Biblię nad wszystko
Z serca fragmenty nam cytował
Takie ważne to były jego przemówienia
I pomyśl jakie to było ważne
z jego ust wypowiedziane
tajemnice, przypowieści, listy
po prostu wciąż zdziwienie przemienienia
w wiarę dziękczynienia

Ewa Kaczmarczyk, autorka wierszy poświęconych śp. ks. prof. Stanisławowi Włodarczykowi, jest poetką, laureatką wielu konkursów i turniejów poetyckich, absolwentką Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i Studium Rodzinnego przy Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Ks. Stanisław Włodarczyk był jej profesorem.

2013-11-12 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek obchodzi dziś imieniny

2024-04-23 11:19

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Najgorętsze i najszczersze życzenia od narodu włoskiego, a także osobiste, wraz z serdecznymi życzeniami zdrowia i pomyślności przekazał Ojcu Świętemu z okazji dzisiejszym imienin prezydent Włoch, Sergio Mattarella.

Prezydent Republiki Włoskiej wyraził ubolewanie z powodu napiętej sytuacji w świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, gdzie dochodzi do aktów przemocy, konfrontacji i zemsty. Podkreślił znaczenie nieustannych apeli Ojca Świętego o pielęgnowanie w rodzinie ludzkiej więzów braterstwa, stanowiących inspirację zarówno dla wierzących jak i niewierzących.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję