Reklama

Niedziela Lubelska

Seminarium – chluba Lublina

Pierwszy rok przygotowania do kapłaństwa w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie rozpoczęło aż 26 kleryków

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie odbywa się tradycyjnie w ostatnią niedzielę października. Uczestniczy w niej społeczność seminarium i wielu zaproszonych gości. Zawsze połączona jest z immatrykulacją kleryków – studentów I roku Wydziału Teologii na kursie A. W tym roku, z rąk rektora KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego, indeksy odebrała rekordowa liczba alumnów – 26, w tym dwóch grekokatolików. To wyjątkowa sytuacja, bo w ostatnich latach w Polsce notuje się spadek powołań.

Inauguracja, której przyświecały słowa papieża Franciszka „Zrozumienie wiary rodzi się wtedy, gdy przyjmujemy wielką miłość Boga, która nas przemienia wewnętrznie”, rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną w kościele seminaryjnym przez ks. Andrzeja Oleszko, dyrektora ekonomicznego seminarium. – Kolejne powołania do kapłaństwa są znakiem, że wiara jest żywa, a młodzi ludzie mają w sobie odwagę w podążaniu za Chrystusem – mówił ks. Oleszko. Dalsza część uroczystości odbyła się w auli wielofunkcyjnej, gdzie zgromadzonych powitał rektor seminarium ks. prał. Marek Słomka. Rektor podkreślał, że rozpoczęty rok akademicki jest wyjątkowy, ponieważ przypada w roku kanonizacji bł. Jana Pawła II i na czas jubileuszu 300-lecia lubelskiego seminarium, które formuje kapłanów od 1714 r. i jest najstarszą lubelską uczelnią. – To dla nas wielkie wyzwanie. Ufam, że będzie to czas naśladowania wiary i miłości bł. Jana Pawła II. Dziękuję Bogu za łaskę realizowania posługi w czasie tak szczególnym dla Kościoła – podkreślił.

Reklama

Ksiądz Rektor po raz pierwszy oficjalnie zaprezentował program uroczystości jubileuszowych, które rozpoczną się 11 stycznia 2014 r. i potrwają do końca przyszłego roku. Wśród nich nie zabraknie dziękczynnych Eucharystii, pielgrzymek śladami historii, koncertów, wystaw i promocji rocznicowych publikacji. Obiecująco przedstawia się procesja kapłanów, która zaplanowana jest z gmachu seminarium do archikatedry w Wielki Czwartek, kongres powołaniowy oraz modlitewnik alumna lubelskiego seminarium. – W ramach bliskich przygotowań jako wspólnota seminaryjna odkrywamy naszą tożsamość i uświadamiamy sobie specyfikę powołania kapłańskiego. Temu służyły m.in. jesienne rekolekcje, które przeżywaliśmy z prowadzącym je bp. Grzegorzem Rysiem – mówił ks. Słomka. Ponieważ formacja do kapłaństwa nie może odbywać się tylko za zamkniętymi drzwiami, klerycy aktywnie współpracują z kapłanami i świeckimi na wielu płaszczyznach ewangelizacji. Ich obecność na szlaku pieszej pielgrzymki do Częstochowy czy rekolekcjach wakacyjnych różnych grup duszpasterskich jest wymownym znakiem tego, że dbają nie tylko o intelektualne przygotowanie do pracy w winnicy Pana. – W przyszłym roku w sposób szczególny chcemy świadczyć miłosierdzie najbardziej potrzebującym przez modlitwę i pracę wśród dzieci w zaniedbanych dzielnicach, szpitalach i ośrodkach dla cudzoziemców – zapowiedział Ksiądz Rektor.

Ks. Marek Słomka poinformował również o pracach materialnych i renowacji gmachu seminarium, dokonanego dzięki środkom unijnym. Zaprosił wszystkich do nowego muzeum, jakie pojawiło się na mapie Lublina: Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej. Muzeum mieszczące się w gmachu seminarium zostało zrealizowane w ramach projektu „Renowacja zespołu pomisjonarskiego przy ul. Wyszyńskiego 6 w Lublinie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Można w nim podziwiać „Mszał kraśnicki” z XV wieku, cenne inkunabuły i starodruki oraz sztukę sakralną, m.in. ikony, obrazy oraz rzeźby.

W dalszej części spotkania ks. prof. Krzysztof Góźdź zaprezentował wykład inauguracyjny nt. „Wiara jako światło Drogi”. Ukazując Boga jako pełnię miłości, Ksiądz Profesor zachęcał zgromadzonych do wędrówki po drogach wiary według klucza opisanego słowami: uwierzyć – zrozumieć – przekazać dalej – posiąść. Przekonywał, że sensem życia każdego człowieka jest odkrycie Bożej miłości i przekazywanie tej prawdy innym przez słowo i świadectwo życia. – Wiara jest światłem na drogach zbawienia. W wędrówce człowiek nie jest sam, ponieważ wraz z nim idzie Jezus Chrystus. Spełnieniem drogi życia jest wieczność z Bogiem – podsumował.

Reklama

Do wykładu inauguracyjnego ks. prof. Krzysztofa Góździa oraz encykliki dwóch papieży „Lumen fidei” odniósł się abp Stanisław Budzik, apelując o „odzyskanie światła wiary i troskę, by płomień wiary nigdy nie zgasł”. Nazywając Jezusa Chrystusa „Słońcem, które nie zna zachodu”, wzywał do takiej wierności, która nie lęka się nawet śmierci. Ukazując polskich kapłanów ze św. Maksymilianem Kolbem i bł. ks. Jerzym Popiełuszko, Metropolita Lubelski zachęcał alumnów do naśladowania świętych. Ukazywał także wychowanków seminarium, którzy pracując w diecezji, Polsce i świecie, byli i są chlubą oraz znakiem Kościoła w Lublinie. – Rok Wiary, który już niebawem się zakończy, miał nas umocnić w trudnych sytuacjach, których nie brakuje we współczesnym świecie. Mam nadzieję, że jeśli będziemy nosić w sobie i odbijać blask Chrystusa, pokonamy mrok i przyniesiemy dobre owoce – mówił, życząc całej społeczności, by w jubileuszowym roku napełniła seminarium wiarą, nadzieją i miłością oraz by stawała się coraz bardziej wyrazistym znakiem pełni Światła.

Uroczystości zakończyły się błogosławieństwem udzielonym przez obecnych na inauguracji biskupów: Stanisława Budzika, Ryszarda Karpińskiego, Mieczysława Cisło, Józefa Wróbla i Artura Mizińskiego.

2013-11-13 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejny stopień w drodze do kapłaństwa

[ TEMATY ]

seminarium

Bartosz Kasprzak

18 grudnia (piątek) w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie miało miejsce Ad Misio do diakonatu, czyli wejście w ostateczne przygotowanie do święceń diakonatu kleryków roku V.

CZYTAJ DALEJ

Czuwając z Ojcem Pio

2021-09-17 08:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. o. Pio

ANSA FILES/STR/pal/mr /PAP/EPA

„Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec” pod takim hasłem odbędzie się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne Grup Modlitewnych św. Ojca Pio.

Tegoroczne spotkanie koncentrować się będzie na modlitwie za dusze w czyśćcu cierpiące, z którymi stygmatyk miał bliski kontakt. Odbędzie się ono w dniach 25-26 września br. Krajowy duszpasterz Grup Modlitwy św. Ojca Pio o. Roman Rusek serdecznie zaprasza na to niepowtarzalne wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej

Drogą krzyżową po Wałach na Jasnej Górze rozpoczęła się doroczna pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej.

Jej uczestnicy podejmą nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. Początek czuwań to rok 2000, kiedy metropolita wrocławski podjął inicjatywę zawierzenia Królowej Polski dolnośląskiej ziemi i arch. wrocławskiej. - Kiedy król Jan Kazimierz zawierzał Koronę Polską Matce Bożej, to Dolny Śląsk nie należał do niej i stąd ta idea - wyjaśnił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Arch. Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję