Reklama

Niedziela Wrocławska

Wspólnoty na Rok Wiary

Niedziela wrocławska 47/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

wspólnota

Archiwum Wspólnoty Hallelu Jah

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzysztof Kuźniar, wspólnota „Droga”

Katolicka wspólnota „Droga” aktywnie włączyła się w przeżywanie Roku Wiary. Obchody zainicjowała sześciotygodniowymi rekolekcjami eucharystycznymi, które poprowadził ks. Rajmund Pietkiewicz, asystent kościelny wspólnoty. W trakcie tych rekolekcji omawiany był temat „Oto wielka tajemnica wiary – Czyli w co wierzysz, gdy wierzysz w Eucharystię”, a głównym punktem odniesienia była Mowa Eucharystyczna Jezusa z Ewangelii św. Jana (rozdział 6). Aby ożywić własną wiarę, uczestnicy rekolekcji byli zaproszeni do udziału w cotygodniowym studium Słowa Bożego oraz dostawali materiały z medytacjami na każdy dzień.

„Trzeba zintensyfikować refleksję na temat wiary, aby pomóc wszystkim wierzącym w Chrystusa w stawaniu się bardziej świadomymi i ożywić ich przywiązanie do Ewangelii” (Benedykt XVI, Porta fidei, 8). Nauczanie papieża Benedykta XVI, wyrażone w liście „Porta fidei” ogłaszającym Rok Wiary, stało się też inspiracją cyklu wykładów organizowanych w ramach Inicjatywy Akademickiej „Fides et Ratio”. Podczas spotkań pod wspólnym tytułem „Wiara pod lupą” wykładowcy razem ze słuchaczami zastanawiali się nad wiarą: czym ona jest, jaką rolę w wierze pełni rozum, jaka jest treść naszej wiary, czy nauka i rozum mogą ją zastąpić, skąd się wzięło Credo, dlaczego ludzie nie wierzą? Na te i inne tematy wypowiadali się przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich oraz naukowcy wykładający na katolickich uczelniach wyższych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Finałem obchodów Roku Wiary we wspólnocie „Droga” były rekolekcje 24+ skierowane do absolwentów wyższych uczelni oraz młodzieży pracującej. Rekolekcje poprowadził ks. dr Aleksander Radecki, a ich temat: „Panie, przymnóż nam wiary!” pomógł uczestnikom zrozumieć rolę serca w kształtowaniu wiary. W swoich rozważaniach ks. Radecki zwrócił uwagę, że człowieka należy mierzyć miarą serca i sumienia. Powinniśmy odpowiadać na zaproszenie Boga we wszystkich dziedzinach naszego życia. Tylko przyjęcie krzyża poprzez oddaną służbę drugiemu człowiekowi może świadczyć o postawie miłości, jaką stara się nas uczyć Jezus Chrystus. Dlatego trzeba wychowywać w sobie ducha ofiary i poświęcenia, również w kontekście naszej ojczyzny, której winniśmy oddawać szacunek.

Reklama

Mimo że Rok Wiary dobiega końca, nie chcemy się zatrzymywać na żmudnej drodze do zbawienia wiecznego. Dziękujemy Bogu za wielką łaskę, której zaznaliśmy w tym czasie i pragniemy, aby Rok Wiary dalej trwał w naszych sercach. Dawaliśmy temu wyraz w wyznaniu wiary (Credo), które było odmawiane w czasie każdej Eucharystii we wspólnocie „Droga”.

Wiesław Jadczuk, lider wspólnoty „Dom Boży”

Kończący się Rok Wiary był dla wspólnoty „Dom Boży” czasem wyjątkowym, bo zbiegł się z obchodami 20-lecia naszego istnienia. Na spotkaniach gościliśmy wiele osób, na czele z bp. Andrzejem Siemieniewskim, które przyczyniły się do powstania i rozwoju wspólnoty. Zorganizowane w tym roku dwa ewangelizacyjne Kursy Alfa zgromadziły ponad dwieście osób, z których spora część zdecydowała się dalej wzrastać we wspólnocie. Ciekawym pomysłem okazały się projekcje filmów z chrześcijańskim przesłaniem (kupiliśmy licencje na 7 filmów). Przyciągnęły one przed ekran ponad tysiąc osób. Kolejną inicjatywą, która w Roku Wiary nabrała rozpędu, jest posługa dla dzieci i młodzieży. W ramach wspólnoty powstała drużyna Skautów Domu Bożego, którzy uczą się czytać i rozważać Słowo Boże, brać odpowiedzialność za siebie nawzajem, oraz dobrze i ciekawie się bawić. Uczestniczyliśmy aktywnie w Kongresie Ewangelizacyjnym. W ramach Tygodnia Ewangelizacyjnego, poprowadziliśmy spotkanie modlitewne na pobliskim osiedlu. Pokłosiem kongresu była też konferencja „Powołani do jedności – różnorodność w pobożności”, którą zorganizowaliśmy razem ze wspólnotami „Lew Judy” i Fundacją 24/7. Wspólnie z prelegentami staraliśmy się odpowiadać na pytania: jak szukać i czynić jedność pomiędzy braćmi, jak przezwyciężać przeszkody i uprzedzenia, które utrudniają głoszenie Ewangelii. Dużo dobrego wydarzyło się też w ramach formacji prowadzonej we wspólnocie. Uwrażliwiamy braci na modlitwę osobistą oraz na udział w spotkaniach małych grup. Obecnie realizujemy program: „Wzrost i przemiana w Chrystusie”. Codziennie czytamy Ewangelie, przyglądamy się osobie Jezusa i uczymy się Go naśladować. Kiedy łączymy wzrost osobisty i posługę, wtedy wyrastają wśród nas nowi animatorzy czy liderzy różnych działań ewangelizacyjnych. Wierzę, że mimo słabości Kościoła, to w mocy Ducha Świętego „wszystko możemy w Tym, który nas umacnia”. Otwiera nas to na kolejne wyzwania, które Pan Bóg dla nas przygotował.

Reklama

Jarosław Bogucki, wspólnota „Agalliasis”

Rok Wiary był błogosławionym czasem w życiu Kościoła. Jego owoców doświadczaliśmy już od początku jego ogłoszenia przez papieża Benedykta XVI. Czas zbierania owoców tego przenikniętego ożywczym tchnieniem Ducha Świętego okresu wciąż trwa i wierzymy, że szybko się nie zakończy. Już na początku grudnia poprowadziliśmy rekolekcje na Górze św. Anny pod hasłem „Wiara czyni cuda”, w których uczestniczyło około 300 młodych ludzi głównie w wieku gimnazjalnym. Naszą odpowiedzią na wezwanie Ducha Świętego do podjęcia nowych rzeczy było przeprowadzenie dla parafii pod wezwaniem św. Anny, przy której działa wspólnota, Seminarium Odnowy Wiary pt.: „Uwierz, a zmieni się Twoje życie” – „Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego” (Łk 1, 37). Był to również czas pogłębienia więzi z Bogiem dla naszej wspólnoty. Podczas okresu wielkopostnego Bóg pokierował nas do parafii w Bagnie, gdzie przez trzy dni w czterech kościołach prowadziliśmy rekolekcje pt. „U Boga wszystko jest możliwe”. Z myślą o rodzinach 22 czerwca zorganizowaliśmy parafialny festyn z licznymi atrakcjami, pod hasłem: „Dwie godziny dla rodziny”. Był m.in. quiz biblijny, malowanie twarzy, zabawy ruchowe, zawody sportowe, pantomimy. A wszystko to osłodzone dużą ilością domowych wypieków i okraszone dobrą muzyką chrześcijańską. Rok Wiary obudził w nas głębokie pragnienie sięgnięcia do skarbnicy Kościoła katolickiego, pogłębienia wiedzy i odnowienia doświadczenia życia sakramentami. Z tego pragnienia zrodziły się rekolekcje z tematem przewodnim: „Wierzę w Boga, który działa przez znaki – sakramenty”. Dzięki temu jako wspólnota dziś na nowo odkrywamy centralne miejsce Eucharystii w życiu Kościoła i każdego z nas wierzących. Dziękujemy Bogu za ten wyjątkowy czas łaski, który odnowił i pogłębił naszą wiarę.

Tomasz Piechnik, wspólnota „Hallelu Jah”

Nasza wspólnota intensywnie zaangażowała się w ogłoszony przez Ojca Świętego Rok Wiary. Wśród inicjatyw, które podjęliśmy, lub w które się zaangażowaliśmy znalazły się m.in. organizowane wspólnie z wspólnotą „Agalliasis” rekolekcje młodzieżowe na na Górze św. Anny pt. „Błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli.” Dla członków wspólnoty przygotowany był cykl nauk opartych na Credo oraz cykl nauk w czasie naszych cotygodniowych spotkań czwartkowych „Pod czwórką” opartych na encyklice Franciszka „Lumen fidei”. Nasza wspólnota aktywnie włączyła się także w przygotowanie Kongresu Ewangelizacyjnego, także poprzez budzenie wiary w kilku parafiach wrocławskich. Wśród inicjatyw ewangelizacyjnych znalazły się również organizowane każdego roku: spotkanie dla ubogich „Miłosierdzie bez granic”, rekolekcje dla rodzin 24 h, czyli ewangelizacja rodzin dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej, „Coś więcej niż urlop” – rekolekcje ewangelizacyjne dla rodzin oraz rekolekcje letnie nad morzem dla kilkuset osób, także spoza wspólnoty pt. „Zapragnij, Rozpal, Pociągnij – wiara pierwszych chrześcijan”. W Roku Wiary udało nam się także wydać książkę do formacji małżeństw.

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongres grup modlitwy Ojca Pio

Niedziela toruńska 42/2012, str. 8

[ TEMATY ]

O. Pio

wspólnota

grupa

Aleksandra Wojdyło

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Grudziądzu była gospodarzem 3. Kongresu Grup Modlitwy Ojca Pio Diecezji Toruńskiej, który odbył się 22 września. Uczestniczyli w nim przedstawiciele grup z parafii w Grodzicznie, Wabczu, Górnych Wymiarach, Sarnowie, Pieńkach Królewskich oraz z parafii grudziądzkich pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, św. Maksymiliana Kolbego, Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Józefa, Ducha Świętego, a także kapłani - asystenci grup, sympatycy grup i niezrzeszeni czciciele św. Ojca Pio.
Zjazd rozpoczął o. Bolesław Konopka OFMCap - koordynator grup modlitwy w prowincji krakowskiej i założyciel większości grup w naszej diecezji. Swoją konferencję poświęcił listowi apostolskiemu Benedykta XVI „Porta fidei”. W tym czasie każdy powinien sam sobie odpowiedzieć: „Jaka jest moja wiara?”. Zachęcił do wczytania się na nowo w dokumenty Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz dawania świadectwa wiary.
„Być solą ziemi” to temat wykładu, który wygłosił o. Tomasz Duszyc OFMCap, asystent krajowy Grup Modlitwy Ojca Pio, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Głos Ojca Pio” i członek Rady Generalnej Grup Modlitwy. Zwracał uwagę na główne cele programu duszpasterskiego 2012/2013 w Kościele w Polsce, takie jak: nowa ewangelizacja, rozbudzenie ducha apostolskiego świeckich, formowanie ich do przemieniania świata i służby ubogim. Nawiązał także do nowego regulaminu grup modlitwy, w którym jest mowa o gotowości do odpowiedzi na apele Papieża i biskupów oraz wychodzeniu naprzeciw pilnym wyzwaniom nowej ewangelizacji. „Regulamin wskazuje na trzy obszary, w których wyraża się tożsamość grup modlitewnych, idących śladami duchowości założyciela: modlitwa, rodzina i społeczeństwo” - mówił o. Tomasz. Zwracał uwagę na istotę modlitwy osobistej i wspólnotowej, na staranne przygotowanie do liturgii i sakramentów, słuchanie Słowa Bożego i kierowanie się nauczaniem Kościoła, śledzenie wydarzeń w świecie kultury i mediów, dawanie świadectwa kulturze opowiadającej się za życiem. „Grupy modlitwy, jak pragnął nasz założyciel, mają być szkołami wiary, źródłami, światła, solą ziemi i ogniskami miłości w świecie” - podkreślał.
Mszę św. pod przewodnictwem ks. inf. Tadeusza Nowickiego koncelebrowali: o. Bolesław Konopka OFMCap, o. Tomasz Duszyc OFMCap, ks. prał. Henryk Kujaczyński, gospodarz miejsca, ks. prał. Stanisław Andrik, ks. kan. Zbigniew Gański, diecezjalny koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio, ks. Andrzej Kusiński, ks. Bogdan Tułodziecki i ks. Wiesław Michlewicz.
Homilię wygłosił o. Tomasz Duszyc OFMCap. Na przykładzie Raffaeliny Cerase, jednej z duchowych córek św. Ojca Pio, ukazał potrzebę czytania Pisma Świętego dla pełnego rozwoju wewnętrznego chrześcijanina. Podkreślał, że miarą naszej wiary jest słuchanie Boga oraz wprowadzanie w życie Jego nauki. Na koniec wyraził pragnienie, aby św. Ojciec Pio wypraszał łaskę głębokiej i prawdziwej wiary, słuchania słowa Bożego, aby nasze serca na nowo stawały się żyzną ziemią wydającą stokrotne plony.
W przygotowanie liturgii włączyli się członkowie grup modlitwy. Po Komunii św. odmówiono modlitwę dziękczynną św. Ojca Pio.
Słowa podziękowania wypowiedział ks. kan. Zbigniew Gański. „Gromadzimy się wokół naszego duchowego ojca, przewodnika na drodze naszego życia, aby poprzez modlitwę wspierać Kościół, umacniać siebie na drodze wiary, dodawać sił, pociechy i nadziei naszym braciom” - dodał.
Po przewie na posiłek przygotowany przez parafian i księdza proboszcza ze Strzemięcina, w świątyni odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej z rozważaniami autorstwa św. Ojca Pio. Modlitwie przewodniczył o. Bolesław. Następnie członkowie grup z każdej parafii mieli możliwość podzielenia się refleksjami ze swojej formacji oraz działalności, wymieniano również doświadczenia, spostrzeżenia i propozycje. Szczególnie wspominano uczestnictwo w ogólnopolskim czuwaniu w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na krakowskich Łagiewnikach. Podkreślano także wielką potrzebę i siłę modlitwy wspólnotowej. Osoby zainteresowane miały możliwość nabycia materiałów i wydawnictw związanych ze św. Ojcem Pio i grupami modlitwy.
Kongres zakończono Koronką do Najświętszego Serca Pana Jezusa, w której polecano sprawy diecezji, macierzystych parafii, poszczególnych grup modlitwy i intencje indywidualne z nadzieją, że trzeci diecezjalny zjazd przyniesie owoce w postaci wyproszenia sobie, swoim rodzinom, bliźnim i parafiom obfitych łask Bożych, a wszystkim pogłębienia wiary. Słowa podziękowania skierowano do o. Bolesława Konopki OFMCap i o. Tomasz Duszyca OFMCap, ks. prał. Henryka Kujaczyńskiego, ks. kan. Zbigniewa Gańskiego oraz wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania tego przedsięwzięcia.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

2024-04-26 11:09

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Człowiek nierzadko boi „odsłonić się” w pełni, pokazać, kim w rzeczywistości jest, co myśli i w co wierzy, co uważa za słuszne, czego chciałby bronić, a co odrzuca. Obawia się, że ewentualna szczerość może mu zaszkodzić, zablokować awans, przerwać lub utrudnić karierę, postawić go w złym świetle itd., dlatego woli „się ukryć”, nie ujawniać do końca swoich myśli, nie powiedzieć o swoich ukrytych pragnieniach, zataić autentyczne cele, prawdziwe intencje. Taka postawa nie płynie z wiary. Nie zachęca innych do jej przyjęcia. Chwała Boga nie jaśnieje.

Ewangelia (J 15, 1-8)

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję