Reklama

Niedziela Wrocławska

Kurs na Nową Ewangelizację

Pierwszy Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej odbył się 23 i 24 listopada we Wrocławiu. Zainaugurowała go Msza św. sprawowana w katedrze pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka – krajowego asystenta Akcji Katolickiej. Po Eucharystii w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego rozpoczęła się sesja pod hasłem „Nowa Ewangelizacja Charyzmatem Akcji Katolickiej”. Witając uczestników przybyłych m.in. z Oleśnicy, Namysłowa, Obornik Śląskich i wielu innych miejscowości archidiecezji abp Józef Kupny zwrócił uwagę na dwa główne cele tego spotkania: wzajemne poznanie i umocnienie we wspólnym podejmowaniu i realizowaniu inicjatyw w duchu Ewangelii oraz wniesienie entuzjazmu i ożywienie świadomości Akcji Katolickiej w naszej archidiecezji. – Wyznawca Chrystusa ma swoje miejsce w życiu publicznym i dlatego nie powinien ulegać żadnej formie politycznej poprawności, lęku przed krytyką czy nawet ataku piewców sekularystycznej rzeczywistości – mówił podczas swojego wykładu Metropolita Wrocławski. Arcybiskup podkreślał także, że istnieją obszary działalności społecznej, ekonomicznej, politycznej i kulturowej, w których nie ma miejsca na zaangażowanie kościelnej hierarchii, potrzeba tam za to zaangażowania członków Akcji Katolickiej. Wśród najważniejszych zadań stojących przed laikatem Metropolita wymienił promowanie tradycyjnego kształtu rodziny, preferowanie tradycyjnych, sprawdzonych modeli wychowania, dbanie o interesy najuboższych i pokrzywdzonych, troskę o prawa pracownicze i głoszenie prymatu „być nad mieć”.

Reklama

Wykład metropolity poprzedziła uroczystość wręczenia statuetek Chrystusa Króla osobom zasłużonym dla Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Wśród osób wyróżnionych przez kapitułę byli kard. Henryk Gulbinowicz, który 18 lat temu reaktywował AK w stolicy Dolnego Śląska, abp Józef Kupny, abp senior Marian Gołębiewski, Halina Szydełko – prezes Zarządu Krajowego AK, ks. Marian Biskup – asystent diecezjalny AK oraz Eugeniusz Kaźmierczak – prezes Zarządu AK Archidiecezji Wrocławskiej. Dziękując w imieniu wyróżnionych abp Gołębiewski zwrócił uwagę na potrzebę kształtowania katolickiej opinii publicznej: – Gdy czytam prasę katolicką czy świecką, mam niedosyt, że brakuje katolickiej opinii publicznej broniącej spraw Kościoła. Myślę, że jest to bardzo ważne zadanie dla Akcji Katolickiej, by kształtowała katolicką opinię publiczną w Polsce.

W programie Kongresu oprócz ciekawych prelekcji odbył się także koncert zespołu Spirituals Singers Band.

Głównym punktem drugiego dnia Kongresu – w uroczystość Chrystusa Króla, patronalne święto Akcji Katolickiej – była Eucharystia w katedrze wrocławskiej, której przewodniczył abp Józef Kupny. Po Mszy św. członkowie Akcji Katolickiej udali się wraz z Metropolitą Wrocławskim i duchownymi pod pomnik Chrystusa Króla na pl. Katedralnym, gdzie złożono kwiaty i odmówiono modlitwy.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka: Dlaczego jesteśmy przeciwni in vitro

[ TEMATY ]

in vitro

Akcja Katolicka

Prylarer/pixabay.com

Trzeba po raz kolejny powiedzieć, że in vitro nigdy nie było, nie jest i nie będzie metodą leczenia bezpłodności - czytamy w nadesłanym KAI stanowisku Akcji Katolickiej w sprawie projektu ustawy o leczeniu niepłodności.

A oto pełna treść oświadczenia Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce: 9 kwietnia br., w Sejmie, z czterech projektów ustaw o in vitro, posłowie do dalszych prac skierowali dwa - rządowy i jeden z projektów SLD. Niestety, projekt ustawy autorstwa PiS zakazujący in vitro został odrzucony. Wszystko wskazuje na to, że koalicja rządząca PO- PSL, wsparta z całą pewnością przez ugrupowania lewicowe, pod pozorem wyboru tzw. mniejszego zła wybierze mimo wszystko zły projekt rządowy bałamutnie promowany przez Ministerstwo Zdrowia jako leczący niepłodność, czyli już z samego założenia okłamujący opinię publiczną. Nazwa jest równie nieprawdziwa jak przyjęta niedawno tzw. Konwencja przemocowa, której tytuł był tylko przykrywką dla wprowadzenia wrogich rodzinie restrykcji prawnych.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję