Reklama

Niedziela Podlaska

15-lecie Akcji Katolickiej

W niedzielę 24 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne Akcji Katolickiej, oddział AK przy parafii konkatedralnej (pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny) w Sokołowie Podlaskim świętował swoje 15-lecie

Mszę św. dziękczynną z tej okazji celebrowali ks. inf. Jan Sobechowicz, ks. prał. Andrzej Krupa i ks. dr Paweł Grzeszek. Obecny był również ks. Grzegorz Wierzbicki, asystent parafialny Akcji Katolickiej. Na Eucharystię przybyli prezes DIAK Lucyna Woźnica i poczet sztandarowy DIAK, przedstawiciele POAK przy parafii pw. św. Jana Bosko i inni zaproszeni goście.

Reklama

Homilię wygłosił ks. dr Paweł Grzeszek. Przypomniał on przedwojenną działalność Akcji Katolickiej w sokołowskiej parafii i księży wspierających wiernych w tej formie aktywności – ks. Retkę, ks. Mazurkiewicza i ks. Joszta. Papież Pius XI ostatecznie określił zadania i cele Akcji w 1928 r., ale w Sokołowie Podlaskim już w 1927 r. powołano tzw. Ligę Katolicką. Należały do niej 232 osoby, które w różny sposób pogłębiały swoją wiarę: organizowano odczyty, kursy, przygotowywano przedstawienia. Prowadzono też działalność społeczną skierowaną do najuboższych. W 1937 r., kiedy proboszczem był ks. Stanisław Joszt, pierwszy sztandar Akcji Katolickiej poświecił biskup siedlecki Henryk Przeździecki. II wojna światowa brutalnie przerwała działalność tego stowarzyszenia. Po jej zakończeniu, czyli w Polsce Ludowej, działalność Akcji Katolickiej była zakazana. Stowarzyszenie reaktywowało się po przemianach 1989 r., w III Rzeczpospolitej, jako odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego bł. Jana Pawła II skierowane do biskupów polskich w czasie wizyty „ad limina” w Rzymie w 1993 r. – Dzieło Akcji Katolickiej to przestrzeń, gdzie Jezus chce być Królem i Wodzem, a ludzie starają się być coraz doskonalszymi. Jezus obdarowuje nas dobrami nadprzyrodzonymi. Stał się zwycięzcą, bo do końca nas umiłował. Dziś rozciąga się na naszą teraźniejszość, na nasze życie. Niech to ziemskie dziś będzie naszym dziękczynieniem za 15 lat Akcji Katolickiej w naszej parafii – zaapelował kaznodzieja.

W trakcie Mszy św. Krzysztof Rybak, prezes POAK, podziękował za wsparcie księżom z parafii, za współpracę Oddziałowi Akcji Katolickiej przy parafii pw. św. Jana Bosko, organizacjom parafialnym, firmom, które w różny sposób pomagały realizować podejmowane przedsięwzięcia. Następnie prezes Lucyna Woźnica, ks. Grzegorz Wierzbicki i prezes Krzysztof Rybak wręczyli dyplomy przyznane przez DIAK zasłużonym członkiniom POAK – Jadwidze Pieniak, Grażynie Grabarek, Bożenie Brzozowskiej i Elżbiecie Lipka.

Po Eucharystii, w trakcie krótkiego spotkania członków POAK i zaproszonych gości, był czas na podzielenie się doświadczeniami i nakreślenie dalszych planów. Ks. inf. Jan Sobechowicz życzył zadowolenia z aktywności w ramach AK i sił w obecnej trudnej sytuacji, kiedy tak ważne jest dawanie świadectwa swojej wiary. Życzył, aby członkowie Akcji Katolickiej czuli się Kościele Chrystusowym jak najlepiej i odczuwali Bożą pomoc.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 lat podążania za Maryją

Niedziela podlaska 12/2015, str. 2

[ TEMATY ]

rocznica

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W środę 4 marca w Siemiatyczach odprawiono uroczystą Mszę św. dla uczczenia 10. rocznicy powstania Ruchu Rodzin Nazaretańskich przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w tym mieście. Eucharystii przewodniczył moderator diecezjalny Ruchu ks. Dariusz Kujawa. W koncelebrze uczestniczyli ks. Arkadiusz Siergiejuk, ks. Adam Pańczuk i ks. Mariusz Woltański.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję