Reklama

Niedziela Lubelska

Zdobyć świat dla Chrystusa

– Wspólnie zdobywajcie świat dla Chrystusa, niech wasze apostolstwo przynosi dobre owoce – to przesłanie abp. Stanisława Budzika, z jakim zwrócił się do członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej z racji ich patronalnego święta

Doroczne uroczystości patronalne stowarzyszeń sięgających korzeniami czasów II Rzeczypospolitej, a odrodzonych po 1989 r., odbyły się w Lublinie 23 listopada. Towarzyszyło im hasło: „Dopóki wierzysz – jesteś”. Po raz pierwszy święto przybrało nieco odmienną formę niż w latach ubiegłych; zostało podzielone na sobotnie wspólne świętowanie w Lublinie oraz na niedzielne obchody w parafiach.

Msza św. w archikatedrze została poprzedzona spotkaniami, podczas których członkowie KSM i AK na nowo odkrywali swoje powołanie do wzrastania w świętości i dawania świadectwa życia wiarą. Szczególną okazją do radości było wstąpienie w szeregi młodzieżowego stowarzyszenia, opartego na wartościach chrześcijańskich i patriotycznych, ponad 100 nowych członków. Ich ślubowanie, złożone w obecności Księdza Arcybiskupa, stało się osobistym wyznaniem wiary i źródłem nowej nadziei dla Kościoła w Lublinie. – Widzę w was chęć formacji dobrego chrześcijanina. Przyrzeczenie jest przypieczętowaniem obranej drogi. Dajecie bardzo mocne świadectwo, że chcecie we wspólnocie rozwijać się. Zanieście swój zapał i radość do parafialnych oddziałów, które tworzycie, i zarażajcie nią innych – mówił ks. Michał Niedziałek, asystent KSM. W spotkaniu uczestniczyło kilkuset przedstawicieli 55 parafialnych oddziałów stowarzyszenia.

Reklama

Małgorzata Stacharska, prezes Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej, podkreślała, że patronalne święto zbiegło się z zakończeniem Roku Wiary. – Kościół złożył w naszych dłoniach piękne dary: Pismo Święte, dokumenty Soboru Watykańskiego II oraz Katechizm Kościoła Katolickiego. Uczestnicząc w rekolekcjach, spotkaniach formacyjnych i podejmowanych przez nas działaniach staraliśmy się naszą wiarę pogłębiać, żyć nią i o niej świadczyć. Dziś z jeszcze większą gorliwością chcemy podporządkować nasze życie wymaganiom wiary – zapewniała. Zwracając się do abp. Stanisława Budzika, prosiła: – Mając świadomość, ile wysiłku wymaga zadanie nieustannego rozwijania wiary, trwania na modlitwie i dawania świadectwa o Chrystusie, proszę o błogosławieństwo dla naszych stowarzyszeń, by umocniło nas na czekające zadania i pozwoliło żyć najważniejszymi wartościami, które są w sercach i na sztandarach: Bóg – Honor – Ojczyzna.

Odwołując się do fundamentalnych wartości obu stowarzyszeń, które osobisty rozwój członków, jak i wspólnotową działalność opierają na realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego, abp Stanisław Budzik zachęcał do gorliwego włączenia się w dzieło nowej ewangelizacji. – Dla nowej ewangelizacji potrzeba nowego impulsu miłości. Świat, w którym żyjemy, cierpi na brak miłości. Na naszych oczach zwalczają się ludzie, którzy powinni się kochać i razem pracować dla dobra ojczyzny, Kościoła i lokalnej społeczności – mówił. – Cennym lekiem w walce z nienawiścią jest miłość. Chrystus zwyciężył świat przez miłość; pierwsi chrześcijanie pociągali w swoje szeregi pogan również przez miłość – podkreślał Pasterz, apelując o świadectwo wiary i miłości szczególnie wśród członków KSM i AK. Przywołując nauczanie bł. Jana Pawła II, abp Budzik zwrócił uwagę, że w Kościele wybiła godzina laikatu. – Ojciec Święty podkreślał, że niezastąpionym środkiem formacji świeckich są ruchy i stowarzyszenia. Do nich należy Akcja Katolicka, która zrodziła wiele wspaniałych owoców. Przedwojenna działalność akcji, niezłomna aż po męczeństwo wiara i odwaga jej prezesa bł. Stanisława Starowieyskiego, są zaczynem wzrostu dla współczesnych członków stowarzyszenia, którzy w 64 oddziałach parafialnych podejmują szeroką działalność formacyjną, edukacyjną, patriotyczną i charytatywną – mówił Metropolita.

Zwracając się do członków AK i KSM, Pasterz apelował: – Bądźcie solą ziemi i światłem świata w miejscach waszego codziennego życia, nauki i pracy. Bądźcie zaczynem królestwa Bożego, które rośnie w sercach. Wciąż odnawiajcie siebie i swoje środowiska, by cały świat mógł żyć w oparciu o miłość Chrystusa. Macie obowiązek i prawo nieść Ewangelię współczesnemu człowiekowi. Waszym zadaniem jest zapalać na nowo do wiary tych, którzy się od Boga oddalają. W waszych sercach, rodzinach i na całym świecie budujcie przestrzeń dla królestwa Bożego. Wiarą i miłością zapalajcie świat dla Chrystusa. Tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się wkroczyć na drogę formacji w stowarzyszeniach, Ksiądz Arcybiskup zachęcał: – Czekamy na kolejnych zaangażowanych katolików, młodych i starszych, którzy pragną służyć Bogu, Kościołowi i ojczyźnie, a swoim codziennym życiem budować cywilizację miłości i utwierdzać Chrystusowe królestwo prawdy, miłości, sprawiedliwości i pokoju.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krucjata modlitewna za parlamentarzystów

[ TEMATY ]

Rok Wiary

modlitwa

Akcja Katolicka

parlament

WWW.SEJM.GOV.PL/KRZYSZTOF BIAŁOSKÓRSKI

Członkowie Akcji Katolickiej będą modlić się za parlamentarzystów. W Roku Wiary każdy członek Stowarzyszenia będzie odmawiał codziennie "Wierzę w Boga" w intencji konkretnego parlamentarzysty - posła i senatora - niezależnie od jego przynależności partyjnej i wyznawanego światopoglądu. Z inicjatywy posła Roberta Telusa (wiceprezesa Zarządu DIAK diecezji Radomskiej) powstał Zespół Parlamentarny Członków i Sympatyków Akcji Katolickiej, Ruchu Światło-Życie oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Podczas spotkania w Sejmie, w którym uczestniczyła prezes Zarządu KIAK Halina Szydełko wraz z wiceprezesem prof. Zbigniewem Trybułą, posłowie zwrócili się z prośbą objęcia przez członków Akcji Katolickiej wszystkich parlamentarzystów akcją duchowego wsparcia, aby poprzez modlitwę wypraszać łaski podejmowania dobrych decyzji dla Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

2021-09-24 17:19

[ TEMATY ]

Pakistan

kobiety

mniejszości religijne

porwania

Vatican News

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję