Misjonarze Miłosierdzia to kapłani, którzy zostali specjalnie wybrani do posługi jednania i spowiadania. Mają oni szczególne uprawnienia do rozgrzeszania z grzechów, które na ogół wymagają rozgrzeszenia przez papieża. Są wśród nich: profanacja Najświętszego Sakramentu poprzez zabranie lub przechowywanie postaci konsekrowanych w celach świętokradczych; przemoc fizyczna wobec Ojca świętego; rozgrzeszenie wspólnika grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu; bezpośrednia zdrada tajemnicy spowiedzi przez spowiednika oraz nagrywanie i/lub rozpowszechnianie za pośrednictwem środków komunikacji treści Sakramentu Pokuty, tak rzeczywistego jak i pozorowanego. Misją tych kapłanów jest także przywracanie nadziei osobom, które szukają Bożego miłosierdzia i pomaganie ludziom w ponownym nawiązaniu relacji z Bogiem.
Wyznaczony przez Ojca Świętego Misjonarz Miłosierdzia będzie dostępny w Świątyni Opatrzności Bożej m.in. 5 marca w godz. 17:30–19:30 oraz 14 marca w godz. 17:30–20:00. Szczegółowy plan jego posługi w kolejnych miesiącach jest dostępny na stronie www.centrumopatrznosci.pl/misjonarz-milosierdzia/. Spowiedź odbywa się w zamkniętym konfesjonale w Kaplicy Najświętszego Sakramentu, zapewniając dyskrecję i skupienie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W Świątyni Opatrzności Bożej można korzystać także z posługi duchowej innych kapłanów, w tym z sakramentu pokuty i pojednania. Pod adresem: rozmowaduchowa@centrumopatrznosci.pl można umówić się także na rozmowę duchową. W niedziele i uroczystości kapłani czekają na penitentów w nawie bocznej 15 minut przed oraz na początku każdej Mszy św. W dni powszednie spowiedź odbywa się w Kaplicy Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o godz. 7.00 (jeśli była zgłoszona taka prośba), 15 minut przed Mszą św. o godz. 12.00 oraz 30 minut przed wieczorną Mszą św. o godz. 18.00. W czwartki w godz. 15.00–17.00 w Kaplicy Najświętszego Sakramentu możliwa jest także spowiedź w języku angielskim, hiszpańskim i włoskim. W pierwsze piątki miesiąca spowiednicy są do dyspozycji przed Mszą św. o godz. 7.00, 12.00 i od godz. 17.00 do g. 20.00.
Zbliżający się Wielki Post w Roku Świętym 2025 to wyjątkowy czas łaski, w którym można skorzystać z odpustu zupełnego i odnaleźć duchowe ukojenie w Świątyni wyznaczonej jako kościół jubileuszowy. Sanktuarium jest także jednym z 40 wielkopostnych kościołów stacyjnych w Warszawie.
Abp Adrian Galbas SAC ustanowił w archidiecezji warszawskiej kościoły jubileuszowe. Jednym z nich jest Świątynia Opatrzności Bożej, która w czasie obchodów Roku Jubileuszowego 2025 będzie jak zwykle dostępna dla wiernych, chcących modlić się, uzyskać odpust związany z Rokiem Jubileuszowym, a przede wszystkim doświadczyć przebaczenia i prawdziwej nadziei.
„Nadzieja rodzi się w istocie z miłości i opiera się na miłości, która wypływa z Serca Jezusa przebitego na krzyżu” – pisze papież Franciszek. Ta prawda łączy nadzieję z ofiarą Chrystusa, która jest wyrazem Bożej miłości do ludzi. Opatrzność Boża objawia się bowiem najpełniej w tym, że Bóg posłał swojego Syna, aby zbawił ludzkość.
Wyznaczając kościoły jubileuszowe archidiecezji warszawskiej, abp Adrian Galbas wyraził nadzieję, że „będą oazami duchowości, gdzie każdy może odświeżyć drogę wiary i napić się ze źródeł nadziei, przede wszystkim przystępując do sakramentu pojednania, niezastąpionego punktu wyjścia dla prawdziwej drogi nawrócenia”.
Reklama
„Odpust, istotnie, pozwala nam odkryć, jak nieograniczone jest miłosierdzie Boga. To nie przypadek, że w starożytności termin «miłosierdzie» był używany zamiennie z terminem «odpust», właśnie dlatego, że ma wyrażać pełnię Bożego przebaczenia, które nie zna granic” – czytamy w bulli „Spes non confundit”.
Sanktuarium Opatrzności Bożej jako jeden z kościołów jubileuszowych umożliwia wiernym uzyskanie odpustu zupełnego, czyli darowania przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Zgodnie z normami Penitencjarii Apostolskiej, w ramach Roku Jubileuszowego dar odpustu zupełnego dla siebie lub zmarłego mogą otrzymać wszyscy wierni, którzy:
• pobożnie nawiedzą wilanowską Świątynię i wezmą udział w celebracji Mszy św. lub innym nabożeństwie liturgicznym,
• trwają w stanie łaski uświęcającej oraz są wolni od wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, po przystąpieniu w czasie Roku Jubileuszowego do sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjęciu Komunii św.,
• ofiarują swoją modlitwę zgodnie z intencjami Papieża,
Reklama
– Dar odpuszczenia grzechów to przede wszystkim przypomnienie o tym, że Bóg w swoim miłosierdziu daje nam swoją łaskawość. I oczywiście do tej sakramentalnej spowiedzi potrzebna jest także komunia z Jezusem Chrystusem. Potrzebne są także dzieła miłosierdzia, które wykonujemy wobec innych. Ale też potrzebne jest przede wszystkim to nastawienie serca, by zerwać z każdym grzechem. Czasami myślimy: „a taki grzech to może zostać, bo to jest grzech lekki”. Otóż, aby zyskać odpust zupełny, potrzebne jest zerwanie z każdym grzechem, także grzechem lekkim. W Roku Jubileuszowym chodzi o to, by nauczyć się żyć w sposób święty, czyli bez żadnego grzechu – podkreśla ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz Świątyni Opatrzności Bożej.
Dar odpustu można uzyskać dwukrotnie w ciągu dnia, zachowując powyższe warunki, jednak z intencją ofiarowania drugiego odpustu za zmarłego, co wiąże się z przystąpieniem drugi raz tego samego dnia do Komunii św.
Harmonogram wydarzeń wielkopostnych w Świątyni Opatrzności Bożej
• 5 marca, Środa Popielcowa – Msze Święte: 7.00, 10.00, 12.00, 18.00 i 19.30; Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00; Droga Krzyżowa: 17.00; Różaniec po Mszy o 18.00.
• 13 marca, Świątynia Opatrzności Bożej wielkopostnym kościołem stacyjnym – Msze Święte: 7.00, 12.00, 18.00; Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem; adoracja Najświętszego Sakramentu do godziny 17.30.
Tego dnia obchodzimy również Święto Papieskie – Msza Święta w intencji papieża Franciszka z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, Episkopatu Polski i korpusu dyplomatycznego o godz. 18.00.
• 29 marca, 17. dzień skupienia dla Darczyńców; od 10.00 – adoracja Najświętszego Sakramentu; 10.30 – różaniec; 11.00 – konferencja s. Kingi Heleny Szczurek WDC: „Czyściec przejawem troski Bożej Opatrzności o wieczne szczęście człowieka”; 12.00 Msza Święta dziękczynna za dar życia
• 6–9 kwietnia, Rekolekcje wielkopostne prowadzone przez o. Norberta Augustyna Lisa OP. Nauki rekolekcyjne podczas Mszy Świętych w niedzielę, w dni powszednie o godz. 12.00 i 19.30.
Reklama
• Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17.00 (dla dzieci) i po Mszy św. o godz. 18.00 (dla dorosłych)
• Gorzkie żale – w niedziele po Mszy św. o godz. 18.00.
• Niedzielne msze św. są odprawiane o godz. 8.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 oraz 19.30.
Wszystkie nabożeństwa są transmitowane na żywo przez stronę internetową Sanktuarium: https://www.centrumopatrznosci.pl/codzienna-transmisja-mszy/ oraz na kanale YouTube.
Więcej o posłudze duchowej, warunkach odpustu, wydarzeniach w czasie Roku Świętego: www.centrumopatrznosci.pl/jubileusz2025