Reklama

Niedziela Podlaska

20-lecie Chóru Polskiej Pieśni Narodowej

18 stycznia Mszą św. koncelebrowaną przez bp. Antoniego Dydycza oraz uroczystym koncertem Chór Polskiej Pieśni Narodowej pod dyrekcją Elżbiety Bilmin uczcił 20-lecie swojego istnienia. W Eucharystii uczestniczył marszałek Walenty Korycki. Chór ma na swoim koncie ponad 300 koncertów

Niedziela podlaska 6/2014, str. 5

[ TEMATY ]

chór

Tadeusz Szereszewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybyłych na Eucharystię do bazyliki w Bielsku Podlaskim chórzystów, koncelebrujących kapłanów bielskich parafii, kapłanów gości z diecezji drohiczyńskiej i łomżyńskiej oraz ze Zgromadzenia Księży Pallotynów, a także parafian powitał proboszcz ks. Kazimierz Siekierko. – Pieśń ma w sobie niezwykłą moc, wzmacnia ducha, pozwala sprostać różnym wyzwaniom – mówił w homilii bp Antoni Dydycz. Przypomniał rolę śpiewu w tradycji i liturgii Kościoła i społeczności integrującej się poprzez pieśń, która łączy ludzi i zbliża narody.

Druga część uroczystości, na którą przybyli przedstawiciele duchowieństwa, parlamentu, władz miasta i powiatu różnych szczebli, sponsorzy oraz mieszkańcy Bielska i okolic, miała miejsce w auli Bielskiego Domu Kultury. Zebranych powitała gospodarz BDK Małgorzata Bil-Jaruzelska, powierzając prowadzenie uroczystości Mateuszowi Sacharzewskiemu. Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej dyrygentowi Elżbiecie Bilmin wręczył marszałek Walenty Korycki. Dyplomy honorowe przyznano siedmiu chórzystom. Koncert wypełniła wiązanka pieśni religijnych i melodii ludowych. Dorobek ostatnich pięciu lat chórzyści przypomnieli, wykonując pieśni: „Panu naszemu”, „Zbudź się o śpiący”, „Wielbić Pana chcę”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W bloku patriotycznym chórzyści przedstawili utwory: „Polskie kwiaty”, „Powrócisz tu”, „Polesia czar”, „Marsz Sybiraków”, „Marsz Polonia”. Pomiędzy utworami religijnymi, patriotycznymi zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Muzycznej. Prowadzący przypomnieli historię Chóru Polskiej Pieśni Narodowej, wspomnieli zmarłych chórzystów, podziękowali patronowi – państwu Urszuli i Edwardowi Siecińskim, Monice, Arkadiuszowi i Maciejowi Jaworowskim z Firmy „Suempol”, władzom miasta i powiatu, kapłanom, sponsorom, którzy wspierają chór duchowo i materialnie. Specjalne podziękowanie skierowali także do Tadeusza Romańczuka, prezesa Spółdzielni „Bielmlek”, drugiego głównego sponsora zespołu. W swoich wystąpieniach goście podkreślili wielką rolę chóru, zarówno w środowisku lokalnym, jak i regionie.

Aby nadal działać i w wysokiej formie doczekać kolejnych jubileuszy, kierownictwo chóru, dziękując za wszelkie wsparcie i życzliwość, prosiło o zasilanie szeregów zespołu poprzez zdolnych, młodych ludzi.

Pamięci zmarłych kolegów i koleżanek zespół poświecił requiem „Pie Jesu” Andrew Lloyda Webera. Wraz z solistkami Barbarą Kotowicz i Agatą Niewińską gościnnie wystąpił gimnazjalista Bartosz Bazyluk. Ze względu na trwający liturgicznie okres bożonarodzeniowy chór wykonał kolędy: „Magnum nomen Domini”, „Cóż to za Dziecię”, „Radość wielka”, Gwiazdka w Kazachstanie”, „O Gospodzie uwielbiona”.

Jubileuszowy koncert chór zakończył wykonaniem utworu skomponowanego przez Leonarda Cohena w 1984 r. „Hallelujah”. Tekst do zapożyczonej muzyki jest dziełem zbiorowym chórzystów. Ze względu na melodyjność refrenu śpiew rozlegał po całej, wypełnionej po brzegi sali koncertowej.

Podczas uczty biesiadnej i tańców można było zapoznać się z prezentacją multimedialną z działalność chóru. Z okazji 20. rocznicy zostały też wydane dwie płyty, na których znajdują się utwory przedstawiające dorobek zespołu.

2014-02-06 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi Francuzi zaśpiewali w Polsce

W dniach 12-26 lipca br. podczas artystycznego tournée wystąpił w Polsce dziecięco-młodzieżowy chór z Francji „Les Petits Chanteurs de Passy”. Trasa koncertowa pod patronatem medialnym m.in. „Niedzieli” obejmowała: Pszczynę, Kraków, Wadowice, Częstochowę, Bielsko-Białą, Sosnowiec, głosząc hasło: „W sercu Europy. Gaude Mater Polonia”. Artyści Polskę odwiedzają pierwszy raz, znając ten kraj wyłącznie z opowiadań, m.in. uczestników Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie z 1991 r.
CZYTAJ DALEJ

USA/ Trump: przyglądamy się rosyjskim żądaniom zniesienia sankcji

2025-03-25 21:07

[ TEMATY ]

Rosja

Donald Trump

sankcje

żądania

Adobe Stock

Przyglądamy się rosyjskim warunkom dotyczącym rozejmu na Morzu Czarnym, w tym zniesieniu sankcji - oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump.

"Będziemy się im przyglądać, myślimy teraz o nich wszystkich. Jest około pięciu lub sześciu warunków. Przyglądamy się im wszystkim" - powiedział Trump, pytany podczas spotkania z kandydatami na ambasadorów o to, czy podczas rozmów z Rosją w Rijadzie przedstawiciele administracji zgodzili się na rosyjskie żądania zniesienia części sankcji w zamian za zgodę na zawieszenie broni na Morzu Czarnym.
CZYTAJ DALEJ

Papież rozpoczął rekonwalescencję. Jak przebiega leczenie?

2025-03-25 15:08

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

rekonwalescencja

PAP/EPA

Zdjęcie papieża Franciszka opuszczającego klinikę Gemelli

Zdjęcie papieża Franciszka opuszczającego klinikę Gemelli

Papież Franciszek, który po ponad pięciu tygodniach pobytu w szpitalu wrócił w niedzielę do Watykanu, przechodzi rekonwalescencję po obustronnym zapaleniu płuc, w tym tlenoterapię, a także fizjoterapię oddechową i motoryczną - podało we wtorek biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Papież koncelebruje msze i pracuje.

Jak przekazano dziennikarzom, rekonwalescencja w Domu Świętej Marty, gdzie mieszka papież, przebiega zgodnie z tym, co zalecili lekarze z Polikliniki Gemelli. Dotyczy to także, jak zaznaczono, pracy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję