Reklama

Niedziela Legnicka

Spotkanie Młodych z Apokalipsą zakończone

[ TEMATY ]

młodzi

spotkanie

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski

Spotkanie Młodych z Apokalipsą

Spotkanie Młodych z Apokalipsą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ FOTOGALERIĘ


Już po raz 21., a w Legnickim Polu po raz 3. odbyło się Spotkanie Młodych diecezji legnickiej. Od 21 do 25 sierpnia ponad 400 osób uczestniczyło we wspólnej modlitwie, konferencjach, zabawie. Ważnymi elementami spotkania była również praca w grupach i koncerty muzyczne. Tym razem tematem spotkania była Apokalipsa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie uroczyście rozpoczęło się w bazylice, w czwartek. Z młodzieżą spotkał się biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W słowie wprowadzenia przypomniał, że Apokalipsa to objawienie prawdy o Jezusie Chrystusie, to wyjaśnienie Jego misji. Poznawanie objawionej prawdy oraz zbliżanie się do Jezusa staje się kluczem zrozumienia swojego życia. Kolejnym punktem była Msza św., której przewodniczyli księża neoprezbiterzy wraz z innymi kapłanami, wśród których był benedyktyn o. Leon Knabit z Tyńca - stały gość spotkań, on też wygłosił homilię. Wieczorem była też okazja do adoracji w „Ogrodzie Eden”. Po modlitwie na przygotowanej scenie wystąpił ks. Jakub Bartczak, rapujący ksiądz z diecezji wrocławskiej.

Drugi dzień Spotkania Młodych poświęcony był rozważaniom o Baranku. To jeden z ważnych symboli Apokalipsy odnoszący się do Jezusa i Jego ofiary złożonej na krzyżu. Jezus oddaje swoje życie w ofierze za nas, by nas odkupić. Daje nadzieję zbawienia tym, którzy w Niego uwierzą i pójdą za Nim. O tej prawdzie mówił młodzieży wrocławski biblista ks. dr hab. Mariusz Rosik. Opierając się również na tekstach biblijnych podjął się próby wyjaśnienia genezy zła, cierpienia i śmierci. W ciągu dnia nie zabrakło też dzielenia się swoimi przemyśleniami podczas pracy w grupach. Centralnym momentem była również Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu. Świadectwem swojej wiary podzielili się członkowie zespołu Full Power Spirit. To młodzi ludzie śpiewający w rytm hip hopu o darze wiary, miłości do Boga, Ojczyzny i człowieka. Wieczorem natomiast odprawione zostało wyjątkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Towarzyszyła mu muzyka rockowa oraz śpiewane rozważania w wykonaniu ks. Grzegorza Szczygła i zespołu Daj Spokój.

Reklama

Trzeci dzień Spotkania Młodych w Legnickim Polu poświęcony był Matce Bożej. Po porannej modlitwie konferencję wygłosił ks. Ryszard Kempiak, biblista z Wrocławia. Po przemyśleniu wygłoszonych słów w małych grupach, młodzież uczestniczyła w Eucharystii, której przewodniczył ks. Janusz Wilk, organizator spotkania. Słowo Boże wygłosił o. Marek Skiba, Oblat Maryi Niepokalanej. Mówił min. o roli Marysi w naszym życiu i duchowości maryjnej. Podczas wspólnej modlitwy swój 60. jubileusz kapłaństwa obchodził o. Leon Knabit, od początku związany ze Spotkaniem Młodych. Były życzenia, prezenty i łzy wzruszenia. Tego dnia młodzież wspierała również inicjatywę „Bilet dla Brata”, związaną z przygotowaniami do Światowego Dnia Młodzieży, które odbędzie się w Krakowie w 2016 roku. Młodzież z Warszawy, z biura przygotowań rozprowadzała książki, płyty i znaczki - to cegiełki, dzięki którym 30 tysięcy młodych ludzi ze Wschodu będzie mogło przyjechać do Polski. Po południu z młodzieżą spotkali się przedstawiciele Ruchu Czystych Serc z Poznania, zapoznając ze swoją drogą formacji. Wieczorem natomiast na scenie zaśpiewał gospelowy zespół TGD.

Jezus Chrystus - Alfa i Omega, Początek i Koniec. Pod takim hasłem przeżywany był czwarty dzień. Po porannej modlitwie i konferencji ks. Roberta Bielawskiego, młodzież wraz z wiernymi parafii św. Jadwigi Śląskiej uczestniczyła w niedzielnej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Nawiązując do czytań Mszalnych bp Zbigniew zachęcał młodzież, by dla nich Jezus stał się kluczem do szczęśliwego i dobrego życia. On pełen jest przebaczenia i od Niego możemy uczyć się przebaczać, to powinno wyznaczać właściwy kierunek ku dobru. Był też czas na podziękowania za dobrze przeżyte dni spotkania. Radość z tego wydarzenia wyraził także gospodarz gminy Legnickie Pole Aleksander Kostuń, który wspierał organizatorów. Świadectwo swojego nawrócenia i wiary dała Patrycja Hurlak, aktorka, producentka, reżyser. Dziś kobieta szczęśliwa, która spotkała Jezusa, który odmienił jej życie. Po tym spotkaniu odbyła się prezentacja grup, podczas której omówiono najważniejsze wnioski, jakie wypłynęły podczas pracy w grupach. Spotkanie zakończyło się nabożeństwem zawierzenia młodzieży Jezusowi, połączonym z modlitwą wstawienniczą i wyznaniem wiary.

2014-08-25 08:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi z Maryją

Niedziela legnicka 36/2017, str. 1

[ TEMATY ]

młodzi

spotkanie

ks. Waldemar Wesołowski

24. Spotkanie Młodych w Legnickim Polu odbyło się w ostatni sierpniowy weekend (od 24 do 27 sieprnia). Jak mówi młodzież, „to takie naładowanie akumulatorów na cały rok szkolny”. W tym roku młodzi z diecezji legnickiej rozważali w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej temat: „ONA, czyli Maryja w życiu chrześcijanina”.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Premiera hymnu tegorocznego spotkania młodych Lednica 2000 już za nami

2024-05-15 09:15

[ TEMATY ]

o. Jan Góra

Lednica 2000

Mat. prasowy

XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się ono 1 czerwca 2024 r. na Polach Lednickich. Trwają przygotowania do tego corocznego wydarzenia.

LEDNICA 2000 to ogromne dzieło ewangelizacyjne, które pomaga młodym odkrywać wiarę na nowo i nawiązywać żywą relację z Chrystusem. Zainicjował je w 1997 roku, wraz ze świeckimi wolontariuszami, duszpasterz akademicki, dominikanin o. Jan W. Góra OP, zainspirowany nauczaniem św. Jana Pawła II, gromadząc młodych wokół symbolicznej Bramy Ryby odwołującej się do początków chrześcijaństwa. Co roku, w pierwszą sobotę czerwca na Polach Lednickich odbywa się Ogólnopolskie Spotkanie Młodych, które gromadzi dziesiątki tysięcy osób. Wiele z nich, zarażonych entuzjazmem wiary, dzięki Lednicy odmieniło swoje życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję