Reklama

Niedziela Lubelska

Echo „małych stópek”

Kamila, Adrian i dwóch Konradów – studenci i uczniowie ze szczecińskiego Bractwa Małych Stópek spotkali się z uczniami pięciu szkół powiatu świdnickiego, aby – jak sami podkreślali – mówić o rzeczach najważniejszych, czyli o życiu i śmierci najbardziej bezbronnych, czyli dzieci nienarodzonych. Prelekcje, z którymi przyjechali, stanowiły promocję II Powiatowego Konkursu pt. „Od poczęcia – człowiek”, współorganizowanego przez powiat świdnicki i I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Świdniku. Druga edycja konkursu przygotowana została w trosce o promowanie wśród młodzieży pozytywnych wartości moralnych i szacunku dla życia ludzkiego od chwili poczęcia. Zaproponowane uczniom kategorie konkursowe: multimedialna, literacka i „pomysł na szkolną akcję” sprzyjały mobilizowaniu młodych ludzi do pogłębiania wiedzy merytorycznej, do kreatywności i zdrowej rywalizacji. Nagrodzone prace będzie można obejrzeć na stronie: www.dlazycia.swidnik.pl.

Reklama

Jak informuje Radosław Brzózka, rzecznik prasowy starosty świdnickiego w poniedziałek 17 lutego goście udali się do Zespołu Szkół i I LO w Świdniku; następnego dnia odwiedzili Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku oraz Zespół Szkół i Gimnazjum nr 1 im. Antoniego Norberta Patka w Piaskach. Na prośbę wychowawców młodzież ze Szczecina przygotowała prelekcję dla młodzieży z internatu Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej. Już pierwszego dnia dało się zauważyć, że szczecińska młodzież nie przyjechała na próżno; prezentacja filmów dotyczących rozwoju prenatalnego, możliwość wzięcia do ręki modelu „Jasia” symbolizującego pięciotygodniowe nienarodzone dziecko czy przypinki stópek wzorowanych na stópkach dziesięciotygodniowego nienarodzonego dziecka, były z pewnością niezwykłym doświadczeniem dla uczniów. – Przekazując sobie z rąk do rąk symbole nienarodzonego dziecka, uczniowie nie kryli zaciekawienia i wzruszenia. Młodzież z uwagą wysłuchała Kamili i Konrada, którzy mówili o Modlitewnym Oknie Życia, o Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i ciekawych pomysłach na wykorzystanie własnych talentów w służbie obrony życia, podając liczne przykłady takich inicjatyw, zarówno szkolnych, jak i społecznych – relacjonuje R. Brzózka. – Uczniowie milkli zupełnie, gdy Adrian, mówiąc o konieczności obrony życia na każdym etapie jego rozwoju, prezentował ludzi niezwykłych, takich jak Gianna Jassen, która przeżyła aborcję, czego skutkiem jest fakt, że cierpi obecnie na dziecięce porażenie mózgowe, Nicka Vujcica, urodzonego bez rąk i nóg, czy chłopca, który urodził się z zespołem Edwardsa. Uczniowie słuchali uważnie także świadectwa Konrada, który mówił o swojej dziesięcioosobowej rodzinie i o bracie, którego mogłoby nie być, gdyby nie upór jego mamy. Te konkretne przykłady wydawały się przemawiać szczególnie mocno do młodych – podkreślał rzecznik.

Po zakończonych prelekcjach wielu uczniów osobiście dziękowało gościom za prezentowane treści. Byli i tacy, którzy zapraszali Bractwo Małych Stópek z kolejną prelekcją, co pozwala żywić nadzieję, że i w Świdniku powstanie grupa obrońców życia.

2014-03-06 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Confraternitas znaczy bractwo

Niedziela przemyska 8/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

bractwa

Arkadiusz Bednarczyk

Bractwa religijne skupiały na przestrzeni wieków zarówno mieszczan, jak i przedstawicieli rodzin szlacheckich (fragment obrazu z XVII wieku Leżajsk – Bernardyni)

Bractwa religijne skupiały na przestrzeni wieków zarówno mieszczan, jak i przedstawicieli rodzin szlacheckich (fragment obrazu z XVII wieku Leżajsk – Bernardyni)

Dzisiaj przeżywają prawdziwy renesans. Istnieją przy niemal każdej parafii. Bractwa - bo o nich mowa - od wieków służyły pogłębianiu tajemnic wiary i większej integracji wiernych ze swoim kościołem. To szczególnie istotne w Roku Wiary. Zakładane były dla większej czci świętych, Najświętszej Maryi Panny czy Zbawiciela. Promują szkaplerz, życie bez alkoholu, a nawet etykę w łowiectwie. Propagują cześć Najświętszego Serca Pana Jezusa, pomagają ubogim, popularyzują kościelną muzykę. Ile ich jest, tak naprawdę nikt dokładnie nie wie; wiele z nich już nie istnieje, pozostał jedynie ślad w pożółkłych kronikach...

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję