Reklama

Niedziela Częstochowska

Seminarium duchowne... dla rodziców!

Niedziela częstochowska 14/2014, str. 1

[ TEMATY ]

seminarium

Kl. Bartosz Kasprzak

Chyba nikogo nie dziwi fakt, że stałym elementem seminaryjnej drogi do kapłaństwa są rekolekcje i tzw. dni skupienia. Tym bardziej, że czas Wielkiego Postu sprzyja im, jak żaden inny. Jednak nie każde seminaryjne rekolekcje są przeznaczone wyłącznie dla alumnów. Zdarza się bowiem czasami (a dokładnie – raz do roku), że swój dzień skupienia za klerycką „klauzurą” mogą przeżyć także rodzice kleryków. Tak też się stało podczas tegorocznego Wielkiego Postu w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Reklama

Od 22 do 23 marca grono „seminarzystów” powiększyło się o ponad 30 osób. Rodzice (a w niektórych przypadkach także rodzeństwo i inni krewni) seminarzystów IV roku rozpoczęli swoje „rekolekcje” Mszą św. w sobotni wieczór. Kazanie wygłosił do zgromadzonych wicerektor seminarium – ks. Konrad Kościk. Konferencję natomiast skierował do gości rektor – ks. Andrzej Przybylski. Sobotę zakończył wspólny udział alumnów i rodziców w Apelu na Jasnej Górze. Niedzielę rozpoczęła z kolei uroczysta Eucharystia sprawowana przez ojca duchownego kleryków – ks. Remigiusza Lotę. On także wygłosił konferencję i przewodniczył „Gorzkim żalom”, po których miał miejsce wspólny posiłek, kończący dzień skupienia.

Rekolekcje były czasem wyjątkowego spotkania. Zazwyczaj bowiem to klerycy odwiedzają krewnych w rodzinnych domach, a jeśli już spotykają się w seminarium, to tylko w wyznaczonych godzinach i w przeznaczonych do tego pomieszczeniach. Dzień skupienia dla rodziców zawsze jest okazją do zwiedzania seminaryjnego budynku i przebywania z synami – przyszłymi kapłanami – w tych miejscach, w których alumni dorastają do bycia kapłanami. Rodzice spacerowali z klerykami po seminaryjnych ogrodach, przebywali w kleryckich pokojach (co dla osób spoza seminarium naprawdę jest rzadkością) i wspólnie się modlili. Takie dni skupienia, które raz w roku przeżywają rodzice każdego rocznika, są zawsze świetną okazją do nawiązania trwałych kontaktów i przyjaźni rodziców między sobą. Często matki i ojcowie kleryków, i kapłanów utrzymują żywe relacje przez lata, spotykając się także po ukończeniu seminarium przez ich synów.

Życzymy rodzicom, by seminaryjne dni skupienia były dla nich zawsze okazją do pogłębienia tajemnicy powołania ich dzieci i wzmocniły w nich wdzięczność za własne powołanie – powołanie małżeńskie, którego owocem są synowie, wzrastający dziś do kapłaństwa.

2014-04-03 12:21

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyszli alumni już w Seminarium

2020-09-23 09:47

Niedziela kielecka 39/2020, str. I

[ TEMATY ]

seminarium

seminarzyści

Arch.

Poznawali się także na górskim szlaku

Poznawali się także na górskim szlaku

Od siódmego września uczestniczą w kursie przygotowawczym, który pomaga im w poznaniu uczelni i wykładowców i czekają na immatrykulację.

Klerycy wraz z ks. Kamilem Banasikiem i ks. Michałem Olejarczykiem – opiekunem pierwszego rocznika uczestniczyli w wyjeździe do Rabki. Ten pobyt służył integracji. – Chcieliśmy, aby klerycy poznali się. Zaplanowaliśmy wędrówki po górach i codzienną Eucharystię. Odwiedziliśmy sanktuarium w Łagiewnikach, a w drodze powrotnej do Kielc wstąpiliśmy do sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie – mówił ks. Kamil.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszy kapitał

2020-09-23 15:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

katolickie liceum

Krzysztof Ułamek

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie obchodziło 18 września jubileusz 30-lecia działalności.

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który uświadamiał nam, że jubileusz wzywa do zatrzymania się, dziękowania i świętowania, bo jest to powód do radości. Celebrans zostawił nam przesłanie na dziś i jutro. – Jesteście własnością Boga, jesteście z rodu Maryi, i to jest najlepszy kapitał na przyszłość. Bądźcie mu wierni – apelował. Dziękczynną Eucharystię zakończyło uroczyste zawierzenie wspólnoty szkolnej Matce Bożej Jasnogórskiej.

Na dzień jubileuszu zaplanowanych było więcej wydarzeń, m.in. spotkanie z absolwentami, które ze względu na warunki epidemiczne musiało zostać przełożone na późniejszy czas.

Jubileusz to nie tyko świętowanie, to świadomość wspólnoty, więzi, sukcesów, ale i trudnych, wspólnie przeżywanych chwil. Przez 30 lat wiele się zmieniło, jednak pozytywna energia, nadzieja i przyjazna atmosfera towarzyszą uczniom i nauczycielom od początku istnienia szkoły. Katolickie liceum niesie ze sobą dużo dobra. Wykształciło wiele wspaniałych osób i przyciąga do siebie licznie kolejne.

CZYTAJ DALEJ

Kapłani odbędą szkolenie z bezpieczeństwa seniorów

2020-09-24 13:48

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Archidiecezja Wrocławska kontynuuje i pogłębia akcję ochrony osób starszych, którą organizuje Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Działanie ma na celu poszerzanie świadomości seniorów odnośnie ich bezpieczeństwa i uczenie sposobów jak nie dać się oszukać np. metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”.

Podczas konferencji prasowej abp Józef Kupny, metropolita wrocławski oraz insp. Dariusz Wesołowski, Komendant Wojewódzki Policji podpisali stosowne porozumienie w tej sprawie. Zakłada ono przeszkolenie wszystkich kapłanów z terenu archidiecezji.

- Pierwsze spotkania odbędą się już w październiku w Sulistrowiczkach. Na początek przeszkolimy 300 osób, docelowo będzie to ok. 800 kapłanów. Wszystko z zachowaniem przepisów sanitarnych. Zajęcia poprowadzą specjalni instruktorzy z Wydziału Prewencji KWP we Wrocławiu – poinformował abp Kupny. W porozumieniu przewidziano dwutorowy model nauki. Oprócz zajęć bezpośrednich, kapłani będą uczestniczyć w spotkaniach on-line.

Podczas konferencji prasowej, Metropolita wrocławski wskazał na odpowiedzialną rolę mediów katolickich, które aktywnie włączają się w kampanię informacyjną skierowaną do seniorów. Powstał szereg artykułów i audycji radiowych dotyczących zachowania bezpieczeństwa.

Kościół cieszy się dużym zaufaniem społecznym, dlatego w te działania będą włączeni klerycy i kapłani posługujący na parafiach. - Oni mają szansę dotrzeć tam, gdzie policji trudniej jest wejść. Jest to inicjatywa, która będzie również dobra dla funkcjonariuszy prewencji, ponieważ zwiększy szanse w walce z oszustami i przestępcami – mówił abp Kupny, i dodał, że współpraca odnośnie ostrzegania seniorów trwa już wiele lat, ale dokonuje się też w innym zakresie, m.in. w rozmowach dotyczących bezpieczeństwa zgromadzeń religijnych, czy organizacji chociażby ostatniego spotkania Taize we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję