Reklama

Niedziela Świdnicka

Powrót obrazu św. Józefa Oblubieńca NMP

Wałbrzych

Parafianie, sztandary górniczy i szkolny, wspólnoty religijne, kapłani z tej parafii i okolicy, siostry niepokalanki i franciszkanki Rodziny Maryi oraz goście przywitali uroczyście 19 marca w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP na wałbrzyskim Sobięcinie bp. Ignacego Deca, który przybył do tej świątyni z okazji o obchodzonego odpustu. Biskup przewodniczył okolicznościowej Mszy św. i wygłosił homilię. Święto tej parafii wzbogaciło w tym roku wyjątkowe wydarzenie - powrót obrazu św. Józefa Oblubieńca. Po wielu latach nieobecności (z powodu konserwacji) teraz powrócił do tego pełnego piękna charakterystycznego drewniano-murowanego kościoła. Wprowadzeniu obrazu, który najpierw wieziony był na platformie ulicami Wałbrzycha, a następnie został uroczyście wniesiony - towarzyszyła honorowa górnicza asysta, która go niosła, kapłani oraz parafianie, którzy śpiewali pieśni.

Reklama

Księdza Biskupa i przybyłych na uroczystości przywitał w kościele ks. proboszcz Tadeusz Wróbel. W krótkich i serdecznych słowach podziękował zgromadzonym za liczne przybycie na uroczystości, a następnie zdał relację Księdzu Biskupowi z życia parafii i tego, co się w niej zmieniło w ciągu ostatniego roku. Wymienił wszystkie wspólnoty modlitewne i podkreślił zawiązanie się dwóch nowych (I edycji Kursu Ewangelizacyjnego „Alfa” i Ogniska Sychar). Wyraził ogromną wdzięczność i radość z powrotu obrazu św. Józefa Oblubieńca - patrona parafii, który był w tej świątyni przed wielu laty w ołtarzu głównym. Obecnie będzie umieszczony w nawie bocznej, w miejscu widocznym dla wszystkich modlących się. Kończąc swoje wystąpienie, proboszcz przypomniał, że w parafii od początku jest też czczona patronka górników, św. Barbara, która od niedawna ma tutaj nową kaplicę, nawiązującą wystrojem do górniczego chodnika.

W kazaniu bp Ignacy Dec, nawiązując do obchodzonej w tym dniu w Kościele uroczystości św. Józefa, poruszył trzy wątki. W pierwszym: odniósł się do tego, kim był św. Józef w życiu Chrystusa, w drugim, kim był ten święty w życiu Kościoła, a w trzecim - w czym my możemy naśladować św. Józefa i o co go prosić.

Po Mszy św. wokół kościoła odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem i obrazem, a po powrocie do świątyni każdy mógł się też symbolicznie przywitać z obrazem św. Józefa Oblubieńca NMP przez jego dotknięcie. Jako pierwszy aktu tego dokonał Ksiądz Biskup. Wyjaśnił, że ten omodlony przez pokolenia tutejszych parafian obraz zdjęty został do konserwacji w czasie, gdy terytorialnie podlegaliśmy diecezji legnickiej. Powrócił w kilka lat po ustanowieniu diecezji świdnickiej i był w Kurii. Czekano jedynie na stosowny uroczysty moment jego przekazania. Biskup Świdnicki podzielił się też refleksją, że rozważa ustanowienie w niedługim czasie Sanktuarium Świętego Józefa Oblubieńca dla całej diecezji świdnickiej w kościele na wałbrzyskim Sobięcinie, co może uczynić swoim dekretem. Wiadomość tę wszyscy parafianie przyjęli gromkimi brawami.

2014-04-11 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W szkole u św. Józefa

Niedziela Ogólnopolska 17/2015, str. 26-27

[ TEMATY ]

św. Józef

Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie, św. Józef,/fot. Graziako

Św. Józef

Św. Józef

Powierzanie się opiece i wstawiennictwu świętych niczego nie ujmuje ufności, którą pokładamy w Bogu i jego Jednorodzonym Synu Jezusie Chrystusie, jedynym pośredniku. Święci są z nami jak starsi bracia, którym zlecona została troska o młodsze rodzeństwo

Mają dać przykład, wspomóc w potrzebie, obdarzyć uczuciem. W wielodzietnych rodzinach więzi między rodzeństwem mogą być mniej lub bardziej silne, zawsze jednak są konieczne dla budowania i umacniania wzajemnych relacji. Stąd też wynika troska Kościoła, by w Rodzinie Bożej łączności ze świętymi nie pomniejszać, ale ją właściwie zharmonizować w duchu jedności z Bogiem i braćmi żyjącymi w ciele i w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Proboszcz Zuzeli: dla mojej mamy Prymas Wyszyński już za życia był święty

2021-08-03 11:31

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Stefan Wyszyński

Wyszyński

Instytut Prymasowski

Prymas Wyszyński z Ojcem

Prymas Wyszyński z Ojcem

„Ks. Prymas jest obecny w moim sercu od lat dziecięcych. Dla mojej mamy kard. Wyszyński już za życia był święty. Ja w takim duchu byłem wychowany” – powiedział ks. Jerzy Krysztopa, proboszcz parafii w Zuzeli, gdzie 120 lat temu urodził się Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski, niebawem błogosławiony.

Stanisław Wyszyński i Julianna Karp – rodzice przyszłego Prymasa – pobrali się w 1899 r. w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni (obecnie diecezja drohiczyńska), a na początku 1900 r. przybyli do Zuzeli. Stanisław pracował tam jako organista.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję