Reklama

Nie będzie spotkania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kryzys na Ukrainie, w czasie którego doszło do „krucjaty przeciwko prawosławiu”, oddala perspektywę spotkania patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem. Opinię taką wygłosił przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion w wywiadzie dla „National Catholic Register”.

Jego zdaniem, wydarzenia na Ukrainie stanowią krok wstecz w relacjach między Patriarchatem i Watykanem. Winne temu są zwłaszcza „działania grekokatolików, których Kościół rzymskokatolicki uważa za most między Wschodem i Zachodem, ale my postrzegamy jako poważną przeszkodę w dialogu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita Hilarion oświadczył, że w czasie konfrontacji na Ukrainie grekokatolicy natychmiast przyjęli stanowisko jednej ze stron i „razem z tzw. Patriarchatem Kijowskim (...) wezwali władze amerykańskie do wmieszania się w sytuację i zaprowadzenia porządku na Ukrainie”. – Grekokatolicy faktycznie rozpoczęli krucjatę przeciwko prawosławiu – uznał hierarcha. Prawosławni na Ukrainie są podzieleni i należą do Patriarchatu Moskiewskiego bądź do Patriarchatu Kijowskiego lub do Kościoła Autokefalicznego, przy czym dwa ostatnie nie są kanoniczne, czyli uznawane przez inne Kościoły prawosławne. Po zajęciu Krymu przez Rosję patriarcha kijowski Filaret wezwał w marcu swych rodaków do zjednoczenia przeciwko agresorowi.

– W Watykanie – dodał Hilarion – mówią nam, że nie można wpływać na działania grekokatolików z powodu ich autonomii. Ale Watykan wydaje się być równie powściągliwy wobec zdystansowania się od tych działań. W tych okolicznościach coraz trudniejsze staje się mówienie o spotkaniu w bliskiej przyszłości Papieża z Patriarchą Moskiewskim. Trzeba poczekać, aż te nowe rany zostaną uleczone. Nie tracimy jednak nadziei, że relacje między prawosławnymi a katolikami będą mogły ulec normalizacji – zaznaczył metropolita.

2014-04-15 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Senat oddał hołd św. Janowi Pawłowi II

2025-03-26 21:03

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Vatican News

Senat upamiętnił 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Izba wyższa polskiego parlamentu przyjęła uchwałę, w której oddano hołd „przewodnikowi duchowemu, świadkowi wiary, niosącemu pokój Papieżowi Nadziei, Wielkiemu Synowi Narodu Polskiego”. Za przyjęciem uchwały głosowało 78 senatorów, nikt nie był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

Karol Darmoros
CZYTAJ DALEJ

Rząd zgodził się na podwyżkę zasiłku pogrzebowego

2025-03-27 07:59

[ TEMATY ]

pogrzeb

zasiłek

Family News Serwice

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Jego autorem jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nowe rozwiązania przewidują znaczące podwyższenie zasiłku pogrzebowego, którego wysokość jest niezmienna od 14 lat. Tymczasem od 2011 roku koszty organizacji pogrzebu znacząco wzrosły, a obecna kwota świadczenia nie pozwala na pokrycie większości wydatków związanych z pochówkiem.

Zgodnie z przyjętym projektem ustawy, od 2026 roku zasiłek pogrzebowy wzrośnie z obecnych 4 tys. zł do 7 tys. zł. Dodatkowo, świadczenie to będzie podlegać waloryzacji w sytuacji, gdy inflacja przekroczy 5 proc. Taki mechanizm ma na celu zapewnienie, że wysokość zasiłku będzie dostosowana do rosnących kosztów organizacji pogrzebu.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin o stanie zdrowotnym papieża, pokoju w świecie i spuściźnie Jana Pawła II

O stanie zdrowotnym Ojca Świętego, problemach pokoju w świecie i spuściźnie Jana Pawła II powiedział dziś wieczorem w rozmowie z dziennikarzami sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.

„Papież jest w Domu Świętej Marty, papież odpoczywa, więc z nikim się nie spotyka. O ile mi wiadomo, w tej chwili nie ma audiencji, nikt nie jest przyjmowany i nie mam innych wiadomości. Myślę jednak, że ważne jest, aby znalazł czas na regenerację i to jest jedyny warunek, aby zachować spokój i nie wykonywać żadnych czynności, zwłaszcza publicznych” - powiedział watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin, na marginesie swojego przemówienia w „Cattedra dell'accoglienza” (Katedra Gościnności) odbywającej się w Sacrofano, w pobliżu Rzymu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję