Reklama

Z Polski

Cudowny Obraz Matki Bożej

W rubinowej sukience i w koronach Jana Pawła II

Każdego roku przed świętami Wielkiej Nocy przeprowadzana jest kontrola konserwatorska Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Od wielu lat nad stanem Obrazu czuwa prof. Wojciech Kurpik, wybitny konserwator, wieloletni pracownik ASP w Warszawie. W tym roku jednak z powodu choroby prof. Kurpika zastąpił go jego asystent dr Krzysztof Chmielewski z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie.

Podczas prac konserwatorskich dokonywana jest także zmiana sukien zdobiących Ikonę Jasnogórską. Tym razem XVII-wieczną suknię brylantową, zwaną też diamentową, zastąpiła suknia rubinowa, pochodząca również z XVII wieku, dzieło braci paulinów Klemensa Tomaszewskiego i Makarego Sztyftowskiego. Sukienka ozdobiona jest głównie rubinami i kamieniami w typie rubinów, m.in. granatami. Na sukience znajduje się pewien szczególny i rzadki klejnot – buteleczka na wonności wykonana z olbrzymiej perły, a właściwie z dwóch zrośniętych ze sobą pereł. Powstała prawdopodobnie we Włoszech w XVII wieku. Na sukience rubinowej w 1967 r. umieszczono obrączki ślubne, dla upamiętnienia Wielkiej Nowenny – Roku Wierności (1957). – Sukienka ta nazywana jest sukienką wierności, można dodać: małżeńskiej – obrączki są świadectwem pięknego życia małżeńskiego. Małżonkowie ofiarowali je jako wotum na Cudowny Obraz – wyjaśniał o. Stanisław Rudziński, paulin, historyk sztuki, który również uczestniczył w tegorocznej konserwacji Ikony Jasnogórskiej.

Reklama

Na Cudownym Obrazie, z racji kanonizacji Jana Pawła II, umieszczone zostały korony papieskie „Totus Tuus”, które Ojciec Święty pobłogosławił i przekazał dla Obrazu Jasnogórskiego dzień przed śmiercią – 1 kwietnia 2005 r.

O. Stanisław Tomoń OSPPE

Jasna Góra w dniu kanonizacji

Modlitewny most z Watykanem

W dniu kanonizacji dwóch papieży – Jana Pawła II i Jana XXIII Jasna Góra była połączona specjalnym modlitewnym mostem z Watykanem. Pielgrzymi zgromadzeni przed Szczytem mogli uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu nie tylko dzięki telebimom, ale także poprzez udział we Mszy św., która rozpoczęła się zaraz po kazaniu papieża Franciszka. To jedna z pierwszych takich Liturgii na świecie, sprawowana jeszcze w czasie trwania Mszy św. kanonizacyjnej w Watykanie. Jasnogórskiej modlitwie dziękczynnej za dar świętych papieży przewodniczył częstochowski biskup pomocniczy Antoni Długosz. W przeddzień i w dniu kanonizacji na Jasnej Górze przebywała ekipa Telewizji Polskiej, która relacjonowała zarówno jasnogórskie uroczystości, jak i przeprowadzała rozmowy z jasnogórskimi paulinami, świadkami życia i świętości Jana Pawła II.

Przeor Jasnej Góry o. Łukasz Buzun zwrócił uwagę, że obaj kanonizowani papieże to jasnogórscy pielgrzymi, wielcy czciciele Matki Bożej Częstochowskiej. Przypomniał, że od Jasnej Góry rozpoczyna się w Polsce wielkie dziękczynienie za kanonizację. W sobotę 3 maja, w uroczystość Królowej Polski, o godz. 11.00 z udziałem Episkopatu Polski sprawowana będzie na Szczycie Jasnogórskim odpustowa Suma, którą poprzedzi dziękczynna modlitwa różańcowa. Abp Wacław Depo powiadomił w liście pasterskim na Niedzielę Miłosierdzia Bożego, że szczególnym wyrazem dziękczynienia archidiecezji częstochowskiej są parafialne Księgi Zawierzenia, które 3 maja zostaną złożone na Jasnej Górze przez przedstawicieli poszczególnych parafii. Zaprosił wszystkich księży i wiernych archidiecezji do udziału w jasnogórskim dziękczynieniu narodowym.

(Red.)

Krótko

Profanacja w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. W niedzielę 27 kwietnia br. kobieta oblała farbą obraz Pana Jezusa Miłosiernego znajdujący się w kaplicy św. Siostry Faustyny w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Obraz nie został zniszczony, bo chroni go specjalna szyba. 37-letnia kobieta, która dopuściła się profanacji, została ujęta na miejscu przez siostry zakonne i oddana w ręce policji.

Sejm i Senat RP uczciły pamięć Jana Pawła II z okazji jego kanonizacji przyjęciem stosownych uchwał. W Sejmie za przyjęciem wersji uchwały zaproponowanej przez Komisję Kultury i Środków Przekazu głosowało 380 posłów, przeciw było 34, a od głosu wstrzymało się 2.

Premier Donald Tusk przekonuje przywódców państw Unii Europejskiej do pomysłu unii energetycznej, która byłaby odpowiedzią na zagrożenie ze strony Rosji. Pomysł zyskał aprobatę we Francji, ale niezbyt przychylne wobec niego są dominujące w UE Niemcy.

Telewizja BBC Two rozpoczęła, tuż po popularnym talent show „Britain’s Got Talent”, nadawanie niemieckiego serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Serial sugeruje antysemityzm żołnierzy AK. Protesty Polaków nie przyniosły efektów.

Do Polski przyleciało 150 amerykańskich żołnierzy. Mają wzmocnić obronę wschodnich granic NATO.

Zmarł Tadeusz Różewicz – jeden z najbardziej znanych polskich poetów pokolenia Kolumbów, słynny dramaturg i scenarzysta, autor słynnej „Kartoteki”. Miał 93 lata.

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny cofnął naganę dla dyrektorki Teatru Ósmego Dnia Ewy Wójciak ze wulgarne i kłamliwe słowa, które napisała w Internecie po wyborze papieża Franciszka.

Śledztwo w sprawie spółki Art-B, pierwszego wielkiego skandalu finansowego III RP, po cichu umorzono. Dochodzenie w tej sprawie trwało niemal ćwierć wieku.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-04-28 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

KSM przyznał ordery za zasługi w pracy z młodzieżą

2021-09-19 09:16

[ TEMATY ]

KSM

order

ksm.org.pl

Druhna Renata Hasiuk, minister Piotr Mazurek i ks. kanonik Stanisław Chodźko to tegoroczni laureaci Orderu im. ks. prałata Antoniego Sołtysika. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w ten sposób uhonorowało osoby wybitnie zasłużone w pracy z młodzieżą na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Przyznawanie orderu zainicjowano w ubiegłym roku w trakcie obchodów 30. rocznicy reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patronem nagrody jest wieloletni duszpasterz młodzieży i przyjaciel św. Jana Pawła II – ks. Antoni Sołtysik. To z jego inicjatywy po upadku komunizmu ponownie powołano w Polsce KSM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję