Reklama

Wiara

VI Ogólnopolski Tydzień Biblijny

Niedziela Ogólnopolska 18/2014, str. 30

[ TEMATY ]

wiara

tydzień biblijny

NYC-Wanderer-Foter.com-CC-BY-SA

Kościół w Polsce przeżywa już VI Tydzień Biblijny, który trwa od trzeciej Niedzieli Wielkanocnej, przypadającej 4 maja, do soboty 10 maja. Tegoroczne hasło Tygodnia Biblijnego brzmi: „Tak, Panie! Ja mocno wierzę, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym, który miał przyjść na świat” (J 11, 27) i doskonale wpisuje się w program duszpasterski Episkopatu Polski na rok liturgiczny 2013/14 z jego zawołaniem: „Wierzę w Syna Bożego”.

Pomysłodawcą tej pastoralnej inicjatywy jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. – Dzieło pragnie swoją pracą i przygotowanymi materiałami służyć tym, którzy uczestniczą w jedynym kapłaństwie Chrystusa i chcieliby je przeżywać oraz dawać o nim świadectwo zgodnie z prawdą objawioną w Piśmie Świętym. Nawiązując do św. Hieronima, należy stwierdzić, że nie można poznać Jezusa – Arcykapłana Nowego Przymierza bez wnikliwej lektury, medytacji i kontemplacji Starego i Nowego Testamentu – powiedział „Niedzieli” ks. Witczyk.

Reklama

Dlatego też Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II przygotowało obszerny zestaw pomocy duszpasterskich, które dotarły do naszych parafii. Mają one pomóc kapłanom i wiernym w twórczym i owocnym przeżywaniu Niedzieli Biblijnej i całego Tygodnia Biblijnego. Znajdują się one w „Przeglądzie Biblijnym”, biuletynie Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, na specjalnej płycie CD oraz w książce pt. „Błogosławieństwa Apokalipsy dzisiaj”. „Chodzi o dostrzeżenie organicznej więzi między naszą wiarą a Słowem Bożym, które nam objawia Mesjasza, abyśmy wraz z apostołem Tomaszem i całym Kościołem apostolskim mogli wyznać: «Pan mój i Bóg mój» (J 20, 28). Dziękując w te dni za Słowo Boże, będziemy równocześnie dziękować Bogu za zrodzoną w nas za sprawą tego Ziarna wiarę w oczekiwanego przez wieki Mesjasza, Jezusa z Nazaretu, Syna Bożego” – napisał we Wstępie do „Przeglądu Biblijnego” ks. Witczyk, który jest również członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej.

W publikacji znajdziemy m.in. propozycje do konferencji, katechez, kręgów biblijnych oraz lectio divina wybranego fragmentu Ewangelii wg św. Marka. Materiały zostały opracowane przez znawców tematyki biblijnej, a ich celem jest „głębsze wprowadzenie wierzących w świat Jezusa Chrystusa – Syna Bożego, w dzieje Jego życia, nauczania, męki, śmierci i zmartwychwstania” – pisze ks. Witczyk.

Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II w tym roku ofiarowuje duszpasterzom szczególny prezent. Jest nim tekst najnowszego dokumentu Papieskiej Komisji Biblijnej na temat natchnienia i prawdy Biblii. Jest to pokłosie Nadzwyczajnego Synodu Biskupów, obradującego w 2008 r. w Rzymie, dotyczącego Pisma Świętego i jego roli w posłannictwie Kościoła. W „Przeglądzie Biblijnym” została wydrukowana jego pierwsza część. Dotyczy ona natchnienia rozumianego jako pochodzenie od samego Pana Boga wszystkich ksiąg Starego i Nowego Testamentu.

Reklama

„Poprzez pogłębione rozumienie pojęcia natchnienia i prawdy dokument ten ma pomóc w tym, aby Słowo Boga było – w zgromadzeniu liturgicznym bądź w każdym innym miejscu – przez wszystkich przyjmowane w sposób coraz bardziej harmonizujący z istotą tego wyjątkowego daru pochodzącego od Boga, w którym On komunikuje Siebie samego i zaprasza ludzi do komunii z Sobą” – czytamy we Wstępie do tego dokumentu.

Podczas tegorocznego Tygodnia Biblijnego poddajmy się zatem potędze Słowa Pana Boga obecnej w Piśmie Świętym. Wsłuchujmy się w jego przesłanie, by jeszcze lepiej poznać i ukochać naszego Stwórcę. Owo umiłowanie niech potem przeniesie się na naszą codzienność i znajdzie swój wyraz w trosce o drugiego człowieka.

2014-04-28 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: Bóg przemawia do nas w Piśmie Świętym

[ TEMATY ]

Kraków

tydzień biblijny

kard. Stanisław Dziwisz

Dawid Bujas OFMConv

Bóg przemawia codziennie do człowieka. Przemawia do nas w Piśmie Świętym i jest to uprzywilejowane miejsce, w którym możemy się z Nim spotkać i usłyszeć Jego głos - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Niedzielę Biblijną w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Kardynał przypomniał, że rozpoczynający się w Polsce Jedenasty Tydzień Biblijny obchodzony jest pod hasłem „Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego”. Dodał, że Ewangelia kształtowała myśli i serca naszych przodków i otworzyła Polskę na kulturę chrześcijańskiej Europy.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję