Reklama

W drodze

W drodze

Prawdą są nasze czyny

Kiedy papież Jan Paweł II wypowiedział w Warszawie pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi”, Polacy świetnie wiedzieli, że to także modlitwa o wyzwolenie Polski z ucisku komunistycznego. Ta papieska modlitwa została wysłuchana. I była jakże wdzięcznie przyjęta przez nas wszystkich.

Gdy jednak już w wolnej Polsce, na początku lat 90., Papież przypomniał Polakom o obowiązkach, nie był tak chętnie słuchany. Zachłyśniętych wolnością, możliwością materialnego dorabiania się, wielu naszych rodaków nie chciało słyszeć, że oprócz praw i swobód mają również powinności, zobowiązania, obowiązek służenia innym, a także dobru wspólnemu.

Reklama

Więc czy to nie jest tak, że z nauk Jana Pawła II często bierzemy tylko to, co dla nas wygodne, co nie stawia nas wobec wyzwań, co nie zakłóca nam naszego spokoju? Warto sobie w cichości ducha zadawać takie pytania, robić rachunek sumienia. Również w tych dniach, gdy przeżywamy kanonizację Papieża Polaka. To będzie godne oddanie hołdu Janowi Pawłowi II.

W Polsce zachodzą teraz różne niepokojące zjawiska. Przyzwolenie społeczne otwiera drogę złu. Żąda się już nie tylko prawa do bezwarunkowej aborcji, ale i eutanazji. Wartości i zasady moralne są wypychane z przestrzeni publicznej na rzecz nihilistycznego „róbta, co chceta”. Kościół – jedyna już duża instytucja opierająca się złu – jest bezpardonowo zwalczany przez rozmaite siły, w tym największe media opanowane przez środowiska lewicowe i liberalne, często o rodowodach komunistycznych, bezpieczniackich i sowieckich.

Ten atak nihilizmu wymaga przeciwstawienia się ludzi dobrej woli, dania świadectwa prawdzie. Walka o dobro w życiu Polski będzie z naszej strony najlepszym pomnikiem dla Jana Pawła II. Zaświadczy też, że nauki „naszego” Papieża nie poszły na marne.

* * *

Krzysztof Czabański
Publicysta, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych, autor kilku książek; był prezesem PAP (za rządu Jana Olszewskiego), przewodniczącym Komisji Likwidacyjnej RSW (za rządu Jerzego Buzka) i prezesem Polskiego Radia SA (za rządu Jarosława Kaczyńskiego).
www.krzysztofczabanski.pl

2014-04-28 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepodległość

Częstochowa 11 listopada 1918 r. miała szczęście znaleźć się wśród polskich miast, w których zakwitła wolność

Wieści o orędziu wydanym przez Radę Regencyjną w Warszawie 7 października 1918 r. dotarły do Częstochowy w samą porę. Głosiło ono rychłe utworzenie państwa polskiego. W Częstochowie 15 października 1918 r. Rada Miejska zwołuje uroczyste posiedzenie. Jej przewodniczący Karol Wolfke przedstawia zebranym propozycję uchwały – adresu hołdowniczego do Rady Regencyjnej za wydanie aktu z dnia 7 października – w imieniu Rady Miejskiej, Magistratu i społeczeństwa Częstochowy. Po przyjęciu uchwały obecni udają się na nabożeństwo dziękczynne na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję