Reklama

Turystyka

Włoskie pielgrzymowanie

Niejedna polska grupa pielgrzymia wprost po uroczystościach kanonizacyjnych w Rzymie ruszyła do San Giovanni Rotondo, odwiedzając po drodze coraz bardziej słynne Manoppello. Kontynuując krótką włoską podróż z Janem Pawłem II, rozpoczętą w poprzednich numerach „Niedzieli”, odwiedźmy zatem te dwa miejsca, których nie powinno na jej trasie zabraknąć.

San Giovanni Rotondo, Apulia. Sanktuarium św. Ojca Pio – sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

Wizyty Karola Wojtyły w San Giovanni Rotondo to przede wszystkim spotkania z niezwykłą duchowością kapucyna Ojca Pio, którego już jako papież wyniósł na ołtarze, beatyfikując 2 maja 1999 r. i kanonizując 16 czerwca 2002 r. Ks. Karol Wojtyła osobiście spotkał Ojca Pio w kwietniu 1948 r., po Wielkanocy. Ks. Wojtyła przebywał w tym czasie na studiach na Angelicum w Rzymie, skąd wraz z ks. Stanisławem Starowieyskim wybrał się do San Giovanni Rotondo. Młody kapłan wyspowiadał się u Ojca Pio i wziął udział w sprawowanej przez niego Mszy św. Był pod ogromnym wrażeniem głębokiej duchowości Kapucyna, a wokół tego jedynego spotkania obu przyszłych świętych narosło wiele legend. Jedna z nich dotyczyła rzekomego proroctwa – ks. Karol Wojtyła miał usłyszeć od Ojca Pio, że zostanie papieżem. Jako papież Jan Paweł II parokrotnie temu zaprzeczał. Po raz drugi Karol Wojtyła przybył do San Giovanni Rotondo w listopadzie 1974 r., już jako kardynał, arcybiskup Krakowa. Uczestniczył wówczas w Rzymie w synodzie biskupów i po zakończeniu jego prac, w towarzystwie kilku innych księży, wybrał się do San Giovanni Rotondo, by tam obchodzić 28. rocznicę swoich święceń kapłańskich. Jako papież do miasteczka przybył 23 maja 1987 r., na dwa dni przed 100. rocznicą urodzin Stygmatyka. Odwiedził wtedy również pobliskie Monte Sant’Angelo i jego Niebiańską Bazylikę – sanktuarium św. Michała Archanioła (pierwszą wizytę w tym sanktuarium Karol Wojtyła złożył jako kardynał 2 listopada 1974 r.).

Reklama

Dzisiejsze sanktuarium Ojca Pio w San Giovanni Rotondo stanowią: zabudowania klasztoru, w których Ojciec Pio przebywał od 1916 r. aż do swojej śmierci 23 września 1968 r., stary kościół (konsekrowany w 1676 r.) i zbudowana w latach 50. XX wieku bazylika – obie świątynie dedykowane Matce Bożej Łaskawej, nowoczesny kościół pw. św. Ojca Pio, oddany do użytku w 2004 r., oraz wkomponowana we wzgórze droga krzyżowa. Za sprawą św. Ojca Pio San Giovanni Rotondo słynie również z ciągle rozbudowywanego i unowocześnianego szpitala – Domu Ulgi w Cierpieniu. Jednym z ostatnich zrealizowanych projektów Domu Ulgi jest Poliambulatorium Jana Pawła II, którego inauguracja odbyła się w 2002 r.

Zwiedzanie: sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – codz. w godz. 6.00-20.00; kościoła św. Ojca Pio – codz. w godz. 7.30-22.00.

Manoppello, Abruzja. Volto Santo

Pielgrzymów, którzy zmierzać będą z San Giovanni Rotondo do Rzymu bądź w odwrotnym kierunku, namawiam do odwiedzenia maleńkiego Manoppello, leżącego niedaleko Pescary. Tamtejszy kościół Ojców Kapucynów jest miejscem przechowywania tkaniny z wizerunkiem twarzy Jezusa – Volto Santo (Świętego Oblicza), rozsławionego w 2005 r. dzięki książce niemieckiego dziennikarza Paula Baddego. Volto Santo znajdujące się w Manoppello, jak dowodzi Badde w przeprowadzonym przez siebie śledztwie dziennikarskim, jest wizerunkiem Chrystusa czczonym najpierw w Edessie, potem w Konstantynopolu, a w końcu w Rzymie, gdzie nazywany Chustą Weroniki przechowywany był w skarbcu Bazyliki św. Piotra, znajdującym się we wnętrzu kolumny św. Weroniki. Przypuszcza się, że wizerunek został skradziony podczas prac remontowych w bazylice i przewieziony do Manoppello. Podanie głosi, że znajduje się tam od 1506 r. Pewne jest, że trafił do rąk kapucynów w roku 1638. Jan Paweł II nazwał Manoppello „miejscem przemiany, pojednania z Bogiem i oazą pokoju”. Nigdy nie widział Volto Santo bezpośrednio, pod koniec życia otrzymał jednak przesłaną przez Baddego fotografię chusty z Manoppello i będąc pod ogromnym wrażeniem, napisał do dziennikarza bardzo osobistą odpowiedź.

Zwiedzanie bazyliki Świętego Oblicza: codz. w godz. 6.00-12.00 i 15.00-19.00.

2014-04-28 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedzielna” pielgrzymka

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 37/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Niedziela

Andrzej Garczyński

Na szczycie Montserrat

Na szczycie Montserrat

Ta pielgrzymka była szczególna. Pierwszy raz zielonogórsko-gorzowska edycja Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – czyli nasze diecezjalne pismo „Aspekty” zorganizowało pielgrzymkę tak daleko. Odwiedziliśmy wszystkie najważniejsze sanktuaria Niemiec, Francji, Hiszpanii i Portugalii. Jechaliśmy trzema autokarami z Gorzowa, Zielonej Góry i Jakubowa. Łącznie ponad 120 pielgrzymów, w zdecydowanej większości z naszej zielonogórsko-orzowskiej diecezji. Przejechaliśmy ponad 7,5 tys. km. A wszystko po to, by pokłonić się Bogu w miejscach wybranych przez Niego na szczególne znaki łaski

Na „Niedzielą” pielgrzymkę wyjechaliśmy 1 sierpnia. Msze św. na rozpoczęcie zostały odprawione w Jakubowie, Zielonej Górze i Gorzowie. Przewodnikami poszczególnych autokarów byli ks. Robert Kufel, ks. Adam Wodarczyk i ks. Stanisław Dereń. Na pielgrzymi szlak wyruszył także ks. Marek Czerniawski. Pierwszego dnia mieliśmy długi postój w Norymberdze. Był czas na zwiedzanie zabytków tego miasta. W mieście tym trafiliśmy na festiwal muzyczny. Muzyka grana była dosłownie w każdym zakątku centrum.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Polska przegrała w półfinale

2021-09-18 20:49

[ TEMATY ]

sport

PAP/Andrzej Grygiel

Polscy siatkarze przegrali w katowickim Spodku ze Słoweńcami 1:3 (25:17, 30:32,16:25, 35:37) w półfinale mistrzostw Europy. To druga edycja z rzędu tej imprezy, w której biało-czerwoni ulegli temu rywalowi w pojedynku o awans do finału.

W niedzielę podopieczni trenera Vitala Heynena zagrają o brąz z przegranym z drugiego półfinału między broniącymi tytułu Serbami a Włochami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję