Reklama

Niedziela Podlaska

Perlejewska Golgota

Po raz drugi 16 kwietnia w Perlejewie, w miejscowej remizie strażackiej, została przedstawiona inscenizacja misterium Męki Pańskiej, która wprowadziła zebranych w głębsze przeżywanie Tridum Paschalnego. W rolę aktorów wcieliła się miejscowa ludność, głównie członkowie Akcji Katolickiej oraz chóru parafialnego, a także wójt gminy Perlejewo Krzysztof Radziszewski, odgrywając rolę króla Heroda, który notabene w ogólnopolskim plebiscycie zajął drugie miejsce na najlepszego wójta w Polsce. Reżyserem była Bożena Bujno, pedagog z miejscowej placówki oświatowej. Misterium przyciągnęło wielu widzów, którzy z trudem pomieścili się w dużej estradowej sali miejscowej remizy. Wśród gości był wicemarszałek województwa podlaskiego Mieczysław Kazimierz Baszko, który na koniec zabrał głos, podkreślając, że codziennie powinniśmy starać się dostrzegać dobro w każdym człowieku. Ponadto przybyli liczni kapłani z diecezji drohiczyńskiej: ks. Henryk Nowak, ks. Jarosław Rzymski, ks. Zdzisław Jancewicz, ks. Zenon Czumaj, ks. Antoni Kunicki, ks. Romauld Kosk, ks. Wiesław Niemyjski, ks. Roman Szmurło, ks. Marcin Karpiesiuk, ks. Arkadiusz Siergiejuk, obecny był także gospodarz, inicjator i miejscowy proboszcz – ks. Roman Kowerdziej.

Reklama

Wieczorna uczta o charakterze duchowo-kulturalnym rozpoczęła się od zaprezentowania pieśni pasyjnych przez miejscowego organistę i członków chóru. Po tym muzycznym wprowadzeniu zostało zaprezentowane misterium Męki Pańskiej. Należy w tym miejscu przyznać, że zostało ono wykonane na wysokim poziomie, począwszy od odgrywania poszczególnych ról, a skończywszy na dbałości o szczegóły kostiumów, które zostały misternie przygotowane (niektóre z nich zostały przywiezione przez ks. Romana Kowerdzieja z Ziemi Świętej). Dodatkowym atutem, który pozwolił lepiej przeżyć misterium paschalne, było dodanie tła muzycznego, zaczerpniętego z filmu „Pasja” Mela Gibsona.

Patrząc szerzej na tę inicjatywę, warto podkreślić, że poprzez kulturalną aktywność osoby zaangażowane w przygotowanie i wystawienie tego misterium z jednej strony budowały osobowe relacje w swojej społeczności, zacieśniały więzi, a z drugiej – chcąc jak najlepiej odegrać poszczególne role – same musiały wejść w głębokie treści religijne, które na pewno pozostawiły w nich ślad. Taka inicjatywa miejscowego proboszcza wpisuje się w nieprzerwany ciąg docenienia roli kultury w pastoralnej pedagogice tradycji Kościoła, gdzie poprzez twórczą aktywność człowiek, wzorując się na Bogu Stworzycielu, rozwija siebie, a jednocześnie obdarza pięknem najbliższe otoczenie (por. Jan Paweł II, „List do artystów”, 1).

2014-04-30 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europassion 2016 - Cieszyn wita z Pasją

[ TEMATY ]

misterium

Wojciech Mścichowski

Od niemal 2 tys. lat chrześcijanie na całym świecie, w symbolicznych drogach krzyżowych towarzyszą Synowi Bożemu w Jego męce, wspominają Jego śmierć, a w wielkanocny poranek radują się z chwalebnego Zmartwychwstania. Te żywe lekcje Ewangelii zmuszają do refleksji nad życiem, dodają nadziei na powtórne przyjście Pana i odmianę ludzkich serc.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję