Reklama

Niedziela Kielecka

Hity ekstremalnego duszpasterstwa

Noce konfesjonałów, nocne nabożeństwa, parafialne warsztaty wypieków chleba i inne tego typu propozycje zyskują coraz więcej zwolenników. Czy oznacza to schyłek tradycyjnego duszpasterstwa? Zdaniem księży – niekoniecznie, choć powiększa się grupa osób zainteresowanych nowymi, wręcz „ekstremalnymi” propozycjami. Nie brakowało ich szczególnie w Wielkim Poście, a jak będzie w maju? Czy pora na „Ekstremalne majówki”?

Niedziela kielecka 18/2014, str. 3

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Archiwum Niedzieli Przemyskiej

Niespodzianką dla samych organizatorów okazała się nocna Droga Krzyżowa ze Skalbmierza do sanktuarium w Zielenicach, a trasa była nie byle jaka, bo licząca aż 25 km wzdłuż historycznego szlaku: Małopolskiej Drogi św. Jakuba. – Obawialiśmy się, że przyjdzie kilkanaście osób, a tu zaskoczenie – blisko 300 osób, pełna nawa i to ludzi z różnych stron Polski. Doszli wszyscy, a było to męczące, ale piękne duchowo przedsięwzięcie – opowiada pomysłodawca inicjatywy, ks. Marian Fatyga, proboszcz ze Skalbmierza. Uczestnicy byli w różnym wieku; przeważali „średniacy”, ale była także grupa uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Zielenicach, sporo małżeństw, goście z okolic Warszawy, Miechowa, Kazimierzy Wielkiej, Nowego Brzeska, Krakowa. Wielu korzystało z sakramentu pokuty, traktując nabożeństwo jako niemal życiową formę ekspiacji, a blisko sto procent uczestników przystąpiło do Komunii św. Marcin Gaweł – wójt Pałecznicy i dr Franciszek Mróz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przybliżali uczestnikom ideę szlaku św. Jakuba i działalność bractwa.

Nabożeństwo rozpoczęła Msza św. w piątek, 11 kwietnia o godz. 21 w skalbmierskiej kolegiacie, po której uczestnicy wyruszyli na Drogę Krzyżową. Podzielono ją na dwa etapy: 7 stacji do kościoła w Pałecznicy i kolejne 7 – od Pałecznicy do sanktuarium w Zielenicach. Część stacji była urządzona przy wysprzątanych leśnych i przydrożnych krzyżach i kapliczkach. – To było niesamowite, ludzie z okolicznych domów wychodzili nam na spotkanie z lampionami – opowiada ks. Fatyga. Księża proboszczowie w kolejnych mijanych parafiach otwierali kościoły przy trasie, opowiadali o ich historii, a mieszkańcy przygotowywali poczęstunki. Można było się posilić m.in. w Niezwojowicach w domu państwa Królów, w Pałecznicy – w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, w Zielenicach u Piotra Janczaka. Z kolei 12 kwietnia nad ranem w Zielenicach ks. dr Krzysztof Kozioł – kustosz tamtejszego sanktuarium, celebrował dla pątników Mszę św. kończącą tę wyjątkową noc. Uczestnicy powrócili busami do Pałecznicy i Skalbmierza. Organizatorami tej wyjątkowej w diecezji kieleckiej Drogi Krzyżowej byli: proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu – ks. Marian Fatyga, wójt gminy Pałecznica – Marcin Gaweł oraz członkowie Bractwa św. Jakuba w Pałecznicy.

Reklama

Hitem okazała się także Pierwsza Kazimierska Noc Konfesjonałów zorganizowana w wyjątkowym czasie, bo z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę w kazimierskiej „dolnej” parafii – w kościele Podwyższenia Krzyża. Księża w ten pracowity czas nie zawahali się podjąć dodatkowego wyzwania i spowiadali całą noc, w godz. 22-6. Czterech księży pełniło dyżury w konfesjonale – okazało się to dobrą okazją do spowiedzi dla tych, którzy dość dawno nie korzystali z sakramentu pokuty i z trudem w zwyczajnych warunkach przełamywali uprzedzenia.

Z kolei już 16 maja (piątek) w Kazimierzy Wielkiej – radosne świętowanie z druhami strażakami. Odbędą się tam centralne obchody Wojewódzkiego Dnia Strażaka. O godz. 12 będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka, celebrowana z kapelanami strażaków. Po Mszy św. – ok. 3-kilometrowy przemarsz do nowej strażnicy, która zostanie uroczyście poświęcona i otwarta do użytku.

Ogromnie ważnym elementem współczesnego duszpasterstwa są strony internetowe – koniecznie aktualizowane, koniecznie na miarę współczesności. – Prawda, przepowiadanie i autentyczność życia w erze cyfrowej – to nie tylko tytuł orędzia Benedykta XVI z 2011 r., ale także słowa – klucze do zrozumienia naszej nowej inicjatywy. Zaznaczamy swoją obecność w wirtualnej przestrzeni dzięki nowej stronie internetowej oraz profilom na Facebooku i Twitterze – informują cystersi z Jędrzejowa, podając adresy: www.jedrzejow.cystersi.pl; www.facebook.com/archiopactwo; www.twitter.com/archiopactwo;

I zarazem zachęcają do nawiedzania opactwa i uczestnictwa w liturgii, zapraszają na rozmowy i wspólne zwiedzanie. Mnisi jędrzejowscy mają słynnego współbrata – bł. Wincentego Kadłubka – zatem strona www ma stawać się także bazą informacji o patronie jędrzejowskiego sanktuarium. Cystersi zachęcają do modlitwy za jego wstawiennictwem i o jego kanonizację. – Prawda Ewangelii – jak pisze Benedykt XVI – domaga się konkretnej odpowiedzi. Tą Ewangelią, jako cystersi, chcemy żyć oraz skutecznie przepowiadać ją światu. Efektywność głoszenia Słowa weryfikuje się w dawaniu odpowiedzi, w zmianie życia, w szukaniu świata wartości. I na tym nam, mnichom z Jędrzejowa, zależy. Ufamy, że relacje tworzone w sieci, będą miały początek, przeniosą się lub znajdą finał w rzeczywistym spotkaniu, w rozmowie, w wymianie doświadczeń i myśli, we wspólnym szukaniu Boga – podkreślają.

2014-04-30 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powtórka tamtych czasów

Niedziela Ogólnopolska 19/2016, str. 34

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

porady

Jerozolima - graffiti/Graziako/Niedziela

Mamy jeszcze świeżo w pamięci uroczyste obchody 1050-lecia Chrztu Polski, wydarzenia, od którego wszystko na polskich ziemiach się zaczęło – tzn. to, co dla każdego Czytelnika „Niedzieli” i wielu innych Polaków jest tak ważne, czyli wiara. Jako pokolenie, któremu za zadanie stawia się nową ewangelizację, wspominaliśmy początek pierwszej ewangelizacji

Chrzest księcia Mieszka był kontynuacją pracy, posługi i misji, których początki opisane są w Dziejach Apostolskich – księdze, której lekturze i rozważaniu oddajemy się podczas Liturgii Słowa w okresie wielkanocnym. Tak, to wszystko, co jest w głębi naszego „ja”, to duchowe DNA, które łączy większość Polaków i ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie, zaczęło się od tych Dwunastu, których Chrystus wybrał i którym tuż przed Wniebowstąpieniem powiedział: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28, 19).

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję