Reklama

Niedziela Legnicka

Niedziela i Tydzień Biblijny

Niedziela legnicka 18/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Biblia

Piotr Marcińczak

W całym kraju 3. Niedziela Wielkanocna od kilku lat obchodzona jest jako Niedziela Biblijna. Tym samym rozpoczyna ona 6. Ogólnopolski Tydzień Biblijny, który w tym roku przeżywać będziemy w dniach 4-10 maja. Tegorocznym dniom poświęconym Słowu Bożemu zawartemu w Piśmie Świętym towarzyszyło będzie motto: „Tak, Panie! Ja mocno wierzę, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym, który miał przyjść na świat” (J 11, 27).

Podobnie jak w minionych latach Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II przygotowało pomoce i materiały, które pozwolą moderatorom biblijnym w poszczególnych diecezjach, a za ich pośrednictwem zainteresowanym w parafiach twórczo przeżyć Niedzielę Biblijną oraz cały Tydzień Biblijny. Wśród przygotowanych materiałów, które trafiają do wszystkich parafii w całej Polsce jest m.in. „Przegląd Biblijny”, w którym obok bloku materiałów wykorzystanych w kontekście centralnego wydarzenia tego roku duszpasterskiego, jakim w każdej parafii powinno być przekazanie wiernym Ewangelii według św. Marka, znajdują się materiały do wykorzystania w ramach konferencji i katechez głoszonych dla dorosłych oraz osób należących do kręgów biblijnych.

Reklama

W całej Polsce we wszystkich diecezjach podczas tego tygodnia będą odbywały się różne spotkania, wykłady, a także nabożeństwa.

W diecezji legnickiej również zaplanowano szereg inicjatyw mających na celu propagowanie czytania i rozważania Biblii. W Legnicy Tydzień Biblijny zostanie zainaugurowany uroczystą Mszą św. o godz. 13 w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W tym dniu również podczas wszystkich Mszy św. sprawowanych w świątyni, homilie będzie głosił ks. dr hab. Sławomir Stasiak, moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

Kolejnym wydarzeniem w ramach Tygodnia Biblijnego będzie nabożeństwo „lectio divina” sprawowane w legnickiej katedrze w środę 7 kwietnia o godz. 19.30. Nabożeństwu również będzie przewodniczył biblista ks. Sławomir Stasiak. Następne wydarzenie będzie miało miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy. Tam podczas porannej Mszy św. w czwartek 8 maja odbędzie się przekazanie Ewangelii według św. Marka. Podobne, symboliczne przekazanie tej Ewangelii, w nawiązaniu do tegorocznego kalendarza duszpasterskiego, powinno nastąpić we wszystkich parafiach diecezji w terminach wybranych przez księży proboszczów.

Tydzień Biblijny zakończy się 10 maja.

2014-04-30 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obmycie w sadzawce Siloe

W VIII wieku przed Chr. król judzki Ezechiasz postanowił doprowadzić do wnętrza Jerozolimy wodę. Wspomina o tym autor Drugiej Księgi Kronik: „Ezechiasz zamknął wyjście wód z górnego Gichonu i poprowadził je prosto na dół ku zachodowi do Miasta Dawidowego” (2 Krn 32, 30). Źródło Gichon w dolinie Cedronu i sadzawka Siloe zostały połączone jednym kanałem. Odkryta w 1880 r. inskrypcja na ścianach tunelu potwierdziła dane biblijne. Dziś znajduje się ona w Muzeum Archeologicznym w Stambule, a jej replika wciąż widnieje na ścianie tunelu.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Adobe Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję