Reklama

Niedziela Przemyska

„Arsenał Pamięci” w Orzechówce

„Arsenał Pamięci” to wyjątkowy konkurs, w którym nie ma przegranych. Jak mówi twórca tej cennej patriotyczno-edukacyjnej inicjatywy – harcmistrz Krzysztof Jakubiec, zwycięzca plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi 2009, pedagog i gawędziarz, popularyzator wiedzy o historii harcerstwa i instruktor ZHP: „Proponując młodzieży udział w konkursie, pragnąłem zachęcić do pochylenia się nad przechowywanymi w rodzinnych domach pamiątkami. Relacje o przeżyciach i dokonaniach osób bliskich, utrwalone i przekazane pokoleniom, tworzą żywy i trwały Arsenał Pamięci i Narodowej Historii”. Podsumowanie konkursu swą obecnością uświetnili wyjątkowi goście, m.in. pani prezydentowa Karolina Kaczorowska, przewodniczący Rady Naczelnej Stowarzyszenia Szarych Szeregów ks. prał. hm Stefan Wysocki, druh Jan Maruszewski ps. „Janusz” oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych.

Gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, pisząc prace o lokalnych bohaterach, którzy w wyjątkowy sposób wpisali się w historię naszej Ojczyzny, a ich przeżycia nie były jeszcze nigdzie publikowane, poznają i ocalają od zapomnienia bezcenne okruchy narodowej przeszłości. Te osoby życiem świadczyły o miłości do Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka, więc w czasach, w których mówi się o kryzysie autorytetów, prace arsenałowe mogą być drogowskazem dla młodego pokolenia. Patriotyzm czasu pokoju nie wymaga poświęcania życia dla Ojczyzny, ale uczciwe życie w poszanowaniu uniwersalnych wartości jest zawsze ważne.

Reklama

Szkoła w Orzechówce swą przygodę z „Arsenałem Pamięci” rozpoczęła 10 lat temu – pierwszy wyjazd do Łodzi odbył się w 2004 r., potem co roku kolejni gimnazjaliści wyjeżdżali na podsumowanie. W sumie w Łodzi było 263 gimnazjalistów z Orzechówki – to najwięcej na Podkarpaciu. Ponieważ w tym roku po raz pierwszy nie było ogólnopolskiego zjazdu laureatów w Łodzi, organizator konkursu wybrał trzy miejsca w Polsce, w tym Orzechówkę, i tam zorganizował podsumowania.

Laureaci Konkursu z Podkarpacia, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście mieli możliwość uczestniczyć w wyjątkowej lekcji historii. Szkoła w Orzechówce szczyci się ponad 120-letnią tradycją. Wielu absolwentów pokazało, że dzięki talentowi, ale przede wszystkim dzięki gruntownej wiedzy i ogromnemu wkładowi własnej pracy można wiele osiągnąć. I nie chodzi o wartości materialne, ale te bogactwa, które świadczą o prawdziwym człowieczeństwie. Szkoła w Orzechówce może pochwalić się absolwentami, którzy jako żołnierze, lotnicy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Byli odznaczani najwyższymi orderami np. Virtuti Militari i wielokrotnie Krzyżem Walecznych. Mamy wśród absolwentów lekarzy, naukowców i artystów, ale także bohaterów dnia codziennego, którzy sumiennie wypełniają swoje obowiązki, pamiętając o miłości do Boga i drugiego człowieka.

Polska jest krajem, który może się szczycić ogromnym bogactwem kulturowym – nasza mowa, historia, literatura i sztuka pozytywnie nas wyróżniają, trzeba o tym pamiętać i w czasach globalizacji umieć być patriotą, pamiętającym o uniwersalnych wartościach, takich jak Bóg, Honor i Ojczyzna.

Jak mówił Prymas Tysiąclecia: „Z przeszłości naszej możemy czerpać ostrzeżenie na przyszłość. Ziemi ojczystej trzeba zawsze bronić, a bronić jej można wtedy, gdy tkwimy w niej korzeniami jak drzewo.”

2014-04-30 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie w Chrystusie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 7/2019, str. III

[ TEMATY ]

Biblia

konkurs

Joanna Ferens

Podczas konkursowych zmagań

Podczas konkursowych zmagań

„Życie w Chrystusie” – pod takim hasłem w Biłgoraju, Zamościu, Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim odbyły się eliminacje powiatowe 26. edycji Konkursu Wiedzy o Biblii i Kościele. Zostały one przeprowadzone w trzech kategoriach: szkoły podstawowe kl. IV-VI, kl. VII-VIII i kl. III gimnazjum. Odbyły się one m.in. w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II

Cele konkursu to przede wszystkim: zainteresowanie uczniów problematyką i treścią Biblii, dziejami Kościoła katolickiego, a zwłaszcza historią Kościoła w Polsce, aktywne włączenie w życie diecezji zamojsko-lubaczowskiej i szeroko pojmowaną kulturę chrześcijańską, podnoszenie poziomu wiedzy religijnej, rozwijanie indywidualnych uzdolnień, kształtowanie postawy poszanowania życia i godności osoby ludzkiej oraz ukazanie młodym pozytywnych wzorów osobowych. Tematyka konkursu obejmowała treści religijne poszczególnych etapów nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem zakresu dotyczącego nauczania o Matce Bożej oraz dotyczyła aktualnych wydarzeń z posługi Ojca Świętego, Kościoła w Polsce i naszej diecezji. Uczniowie biorący udział w konkursie winni wykazać się wszechstronną wiedzą religijną i umiejętnościami zdobytymi podczas katechizacji na poszczególnych etapach kształcenia. Zakres wiedzy i umiejętności, jakie powinni posiadać uczestnicy konkursu, to m.in.: rozumienie sensu podstawowych pojęć biblijnych i teologicznych, znajomość podstawowych prawd wiary, umiejętność odkrywania sensu tekstów ewangelicznych i wyciągania wniosków z nich dla swojego życia, rozumienie treści i przesłania Dekalogu i błogosławieństw ewangelicznych, znajomość faktów z historii Kościoła w Polsce i z życia diecezji, znajomość podstawowych zasad katolickiej nauki społecznej czy umiejętność oceny postaw ludzkich i wydarzeń w świetle nauki Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję